Tel Aviv – Yafo

Tel Aviv, Yafonun bittiği yerde kuzeye doğru, 1909 dan sonra kurulan bir şehir. Zaten şehirdeki eski şehir olarak Yafo (old Yafo) gösteriliyor. Her şehirde en keyifli yerler hep eski şehirler, kale içleri, ilk yerleşim yerleridir bana göre. Bir şehri tanımak istiyorsanız, bu bölgeleri ve burada yaşayan insanları muhakkak görmelisiniz.

Tel Aviv merkezi ile Yafo arası yürüme mesafesi olmasına rağmen aradaki fark muazzam. Tel Aviv; şehrililerin hayatını kolaylaştıran ve keyifli hale getiren tüm yeniliklere sahip; Parkları, yayalara ayrılmış ağaçlık yürüme yolları, yeterli kaldırımları, araç park alanları, bisikletlere özel yolları, plajları, limanları, temiz ve ferah çehresi ile güzel bir şehir. İnsanlar kurallara uyduğu için daha da güzel.

Yafo ise içindeki açık pazarları, kaldırımlara park etmiş araçları, yetersiz kaldırımları, dar sokakları ile başka bir şehir. Eski mahalleleri, taş kaldırımları, mimarisi ile bol fotoğraflık ve bizim tabirimizle ”kaybolmalık bir şehir. Yafo içersinde Saat Kulesi ve çevresindeki İzmir göçmeni esnafı, Açık ikinci el ve bit pazarı, St.Peters Kilisesi, Osmanlıdan kalan Mahmudiye Camii (Yafa ulu Camii) ve toplar görmeye değer yerler..

tel-aviv-israel1

Yarkon Nehri ile Yafo arasındaki oldukça uzun olan plajında gün boyu deniz girip güneşlenebilirsiniz, fakat tahta raketlerin sesine alışmak zaman alıyor.. Plaj hem oldukça kalabalık hemde bir çok aktiviteyi barındırıyor.. Deniz ise gayet temiz, kum incecik. 100 metrede bir duş imkanı mevcut, restoranlar plajın 20-30 metre gerisinde. Market bulmak biraz zor. İsrailliler denize pikniğe gelir gibi geliyorlar, yiyecekleri içecekleri, sandalyeleri şemsiyeleri vs.vs. herşeyleri yanlarında.. günü plajda geçirmek niyetindeyseniz çantayı güzel hazırlamakta fayda var.. Plaj yolunda Hasan Bey Camii yüksek binaların arasında dikkat çeken eski bir yapı.

Habanim Parkı ise büyük bir park. İçersinden Yarkon Nehri geçiyor. iki taraflı yeşillendirilmiş ve sadece yaya ve bisiklet yolu mevcut. İçinde fitness aletleri, köpek gezdirme ve eğitim parkları, bankları ve yeşil alanları ile keyifli bir alan.

tel-aviv-israel5

Ben Gurion, Chen, Rothschild caddeleri boyunca ve en lüks semti Neve Tzedek dolaşabilirsiniz. Bisiklet kiralamanızı öneririz, yürüyerek göreceğiniz çok fazla bir şey yok. Bisikleti de ya elektrikli bisikletlerden ya da Tel-O-Fun adlı kendin kirala istasyonlarından kiralayabilirsiniz. Yalnız dikkat edilecek husus, bisikleti bıraktığınızda kilitlediğinize emin olun. Marina, Rabin ve Habima Meydanlarında dinlenebilir ve 1-2 günde bu şehri gezebilirsiniz.

tel-aviv-israel2

Çağlar Yavaşoğlu
Çağlar Yavaşoğluhttp://caglaryavasoglu.com
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir, Amatör fotoğrafçı ve gezgin, Amatör Marangoz

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Tarih:

İlginizi Çekebilir
Related