İPUCU

Müzekart;

Müze kart 50 TL karşılığında 1 yıl boyunca tüm müzeleri ücretsiz gezmenizi sağlayan çok avantajlı bir karttır. Bazı özel müzeler, kartı kabul etmezken, bazı özel müzeler ise indirim sağlamaktadır. Bilgi almak için tıklayınız. Müze girişlerinden temin edebilirsiniz. 

İş Bankası Maximum kart sahipleri ise ilk müze ziyaretlerinden itibaren 1 ay boyunca geçerli olmak üzere müzeleri ücretsiz ziyaret edebilir.


1. Anıtkabir

Anitkabir
Anitkabir

Atatürk’ün kabrinin yer aldığı Anıtkabir’de, ayrıca Atatürk’ün kullandığı eşyaları, arabalarını, ünlü Aslanlı Yolu ve ilgili müzeleri gezebilirsiniz. Ortalama yarım gününüzü alacaktır.

Yol Tarifi


2. Etnoğrafya Müzesi

Etnoğrafya Müzesi
Etnoğrafya Müzesi

Selçuklu’dan günümüze Anadolu sanatlarının ve bazı silahların sergilendiği müze en az 2 saatinizi alacaktır.

Yol Tarifi


3. Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Anadolu Medeniyetleri Müzesi

1997 yılında Avrupa’da yılın müzesi olarak seçilen müzede Anadolu’nun Arkeolojik eserlerini tarihi sırayla gezebilirsiniz. 2-3 saatinizi alacaktır.

Yol Tarifi


4. TCDD Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi

TCDD Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi
TCDD Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi

Yeni Gar inşaatı nedeni ile; TCDD Behiç Bey Tesisleri spor sahası yanına, Toprak Mahsulleri Ofisi silolarına bakan yere taşındılar. Şu an lokomotiflerin bir kısmı da ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi bahçesindedir.

Dikkat: Son durum hakkında Lütfen 0312 309 05 15  numaralı telefondan bilgi alınız.


5. Hava Kuvvetleri Açık Hava Müzesi

Türk Hava Kuvetleri Açık Hava Müzesi
Türk Hava Kuvetleri Açık Hava Müzesi

60 dönüm arazi üzerine kurulmuş olan müzede dışarıda eski uçaklar, içeri de ise havacılık ve savaş uçakları ile ilgili malzemeler ve ekipmanlar sergilenmektedir. Yaklaşık 2 saatinizi alacaktır.

Yol Tarifi


6. Rahmi Koç Müzesi – Çengelhan

rahmikoc
Rahmi Koç Müzesi

Müze’de mesleki temalı çeşitli araç ve gereçler, nostaljik objeler sergilenmektedir. Yakınlarda yarım asırlık Safranhan’ı da bünyesine katarak 7.000 metrekarelik bir alana ulaşan müze yarım gününüzü alacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Yol Tarifi


7. Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ulucanlar Ceza Evi Müzesi
Ulucanlar Ceza Evi Müzesi

Ulucanlar ceza evi, müzeye dönüştürülmüş gerçek bir cezaevidir. Burada yatan ünlü isimlerin ranzaları etiketlenmiştir. Yaklaşık 2 saatinizi alacaktır.

Yol Tarifi


8. PTT PUL Müzesi

pulmuzesi
PTT Pul Müzesi

Osmanlıda basılmış ilk puldan günümüze kadar tüm pulların sergilendiği müzede ayrıca yabancı devlet pullarını ve Filatelik malzemeleri bulabilirsiniz. Dünya çapında bir müzedir. İlginize göre, 1 saat ile 3 saat arası vaktinizi alacaktır.

Yol Tarifi


9. Tabiat Tarihi Müzesi

Tabit Tarihi Müzesi
Tabiat Tarihi Müzesi

Ülkemiz topraklarında geçmişte yaşamış olan bitki ve hayvan türlerinden örneklerin ve maketlerinin bulunduğu keyifli bir müzedir. Yaklaşık 2 saatinizi alacaktır.

Yol Tarifi


10. Malıköy Müzesi, Alagöz Karargah Müzesi, Gordion Müzesi

Malıköy Müze
Malıköy Müzesi

Detaylı hazırlanmış gezi rehberi için; Tıklayınız.


 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here