Kamp yapmanın tarifsiz bir tadı vardır. Çadırda uyumak, kamp ateşinde pişen yemekleri yemek ve sonrasında aynı ateşte demlenen çayı içmek gibisi yoktur. Kamp yapanlar bilirler ama hiç kamp yapmamış olanlar için söyleyebileceğim tek şey var “çok şey kaçırdınız!!!”. Genellikle “ben çadırda uyuyamam, börtü böcek gelir” diyenler olur, doğada bir gece geçirmeyi reddederler. Oysa doğanın kucağında olduğunda insan özüne döner, toprakla yakın olmanın verdiği huzurla uyur. Çadır kampını denemek isteyenler için tavsiye edilecek o kadar çok yer var ki ama bu sefer size Bolu Kocayayla’dan bahsedeceğim. İçimdeki gezgin ateşi yine kamptan yana yanmaya başladığında kendimi Kocayayla çadır kampı yolunda buldum. Kamp ekibimiz çocuklarla beraber 50 kişiydi, yine İstanbul’dan ve Ankara’dan hatta Dubai’den yola çıkanlarla buluşma noktasına vardık. Genellikle bir buluşma noktası belirliyoruz ve tüm ekip oradan kamp yerine doğru yola çıkıyoruz.

kocayayla_1

Bolu, Düzce, Samandere yolunu takip ederek Kocayayla’ya ulaşmak mümkün. Kocayayla yaklaşık 1500 metre yükseklikte bir yayla. Yaylaya çıkan toprak yol yağmur yağdığında oldukça kaygan olabiliyor.

11 araba olarak arka arkaya bu yola girdik, yolun bazı yerlerinde yol yokuş yukarı olduğundan araçlar sırayla yokuşu çıkmaya başladı ancak toprak kaygan olduğundan çoğu araç çamura saplandı, patinaj yaptı, ekibin cengaver erkekleri araçları iterek destek verince yokuşu çıkabildiler. Kampın sadece bu kısmı bile bizim için müthiş eğlenceliydi.

Yolu tamamlayıp kamp alanına vardığımızda etrafı ormanla çevrili bir yayladaydık. Çadırların kurulacağı alanı belirledikten sonra tüm ekip çalışmaya başladı, çadırlar kuruldu, odun toplandı, ateş yakıldı. Kamp yapmanın en keyifli tarafı da hiçbir iş bölümü yapmadan ortak hareket etmektir, tüm çocuklar sizindir, tüm yapılacak işler sizindir, kimse bir kenara çekilip sadece kendi işiyle uğraşmaz, topluluk olarak hareket etmenin, paylaşmanın tadına sonuna kadar varırsınız.

kocayayla_5 kocayayla_4

Çadır kampı yapmaya karar verdiğinizde özellikle çocuklar da olacaksa mutlaka yanınızda bulunması gereken malzemeler olmalı. Çadır, mat, uyku tulumu elbette ilk sırada ama bu malzemelerin yanı sıra bahar ya da yaz mevsiminde olsanız bile mont, yedek kıyafet mutlaka bulundurmalısınız. Eğer kış aylarında değilseniz yağmur çizmesi giymenizi tavsiye ediyorum, diğer botlar sıcak tutsa bile su geçirebiliyor ama yağmur botuyla istediğiniz gibi her yere batar çıkarsınız. Islanan çorap ve ayakkabıları tüm gece ateş başında kurutmak da bir çözüm tabii.

kocayayla_6

Kocayayla’da çadırlar kurulup ateş yakıldıktan sonra ormanı keşfe çıkabilirsiniz. Doğanın size göstermek istediği çok şey var. Öncelikle ormanın içinden akan derenin kenarından orman içine doğru yürüyün, suyun sesi ile birlikte bitkilere hayran kalacaksınız. Tepelere doğru haşmetle duran ağaçların altında kendinizi bambaşka bir diyarda hissedeceksiniz. Ormanın içine doğru yürüdükçe bir gün önce içinde kaybolduğunuz şehrin sıkıntısından eser kalmayacak. Ama eğer kamp tecrübeniz yoksa bu yürüyüşleri ekip halinde yapmanızda fayda var. Bu arada ormanda yürürken ya da kamp çevresinde vahşi hayvanlarla karşılaşırsak ne olacak diye sorabilirsiniz, şimdiye kadar kamp alanımıza hayvanlar yaklaşmadı zaten sanırım onlar bizden daha çok korkuyorlar. 🙂

kocayayla_7 kocayayla_8

Kamp ateşinde yemek yapmanın zevki ve o yemeğin tadı çok başkadır. Kolay pişirilecek malzemeler alabilirsiniz başta makarna olmak üzere J Biz genellikle makarna, ızgara köfte, sucuk, tarhana, mantı tercih ediyoruz ama mercimek, bezelye, patates yemeği de yaptığımız çok oldu. Bu arada patatesi közlemek için mutlaka listenize yazın bir de “marshmallow”, ağaç dallarının ucuna takıp ateşe tutup yiyin, benim kampta en sevdiğim etkinliklerden biri bu. 🙂 Sabah kahvaltısı için malzemelerinizi alırken bisküvi almayı da ihmal etmeyin öğün aralarında acıkan çok olur.kocayayla_9

Gece ateş başında saatlerce sohbet etmek çok keyiflidir, ara sıra ateşi canlandırmayı da unutmayın ki sabah kalktığınızda ateşiniz sönmesin.

kocayayla_12

Hafta sonu ruh detoksu için Kocayayla mükemmel yerlerden sadece biri. Dönüş yolunda yine mevsime göre yollar çamur olabilir ama yokuş aşağı olacağı için çok sorun olmuyor ancak heyelan bölgesi olduğu için bazı yerlerde yol kenarlarında çökmeler olabiliyor dikkatli ve yavaş iniş gerekebilir.

Rotanızı Kocayayla’ya çevirmeniz dileği ile…

Sevgiler…
kocayayla_15

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here