Plitvice Gölleri Milli Parkı (Plitvicka Jezera)

Plitvice Gölleri Milli Parkı (biz yazının devamında kısaca Plitvice diyelim) Zagreb’e karayoluyla yaklaşık iki saatlik mesafede bulunan ve UNESCO’nun koruması altında olan bir milli park. Nefis tukuaz göller ve şelaleler eşliğinde 2-3 saatlik doğayla içiçe bir yürüyüş yapmak isterseniz, bu şahane rotayı listenize mutlaka ekleyin. Ha bir de en rahat spor ayakkabılarınızı giymeyi unutmayın. 🙂

Plitvice Gölleri Milli Parkı

Ulaşımı Nasıl Sağlayalım?

Plitvice’ye en rahat ulaşım yöntemi, bizim de tercih ettiğimiz araç kiralama. Özellikle grup halinde geziyorsanız oldukça uygun fiyata araba kiralayarak ulaşım işini kolaylıkla çözebilirsiniz. Bunun için de Carrentals’a bir göz atın, buradan sizin için en uygun özelliklere sahip aracı kolaylıkla kiralayabilirsiniz. Bu web sitesi daha çok araç kiralama firmalarını tek bir web sitesi altında toplayan ve kolaylıkla fiyat karşılaştırması yapabileceğiniz bir sisteme sahip. Biz de bu web sitesi aracılığıyle bulduğumuz aracı FLEET’ten kiraladık, oldukça da memnun kaldık.

NOT-1: Navigasyonda FLEET’in ofisi, hemen Zagreb’deki Türk Büyükelçiliği’nin yanında gözüküyor. Burası rezervasyon ofisi. Araç kiralama işlemleri Westin Hotel ya da şehir merkezindeki diğer ofislerinden yapılıyor. Siz de bu firmadan araç kiralamayı düşünürseniz, aracı hangi ofisten alacağınızı önceden mutlaka teyit edin.

NOT-2: Sadece Zagreb ve Plitvice için değil, tüm gezilerinizde Google’ın çevrimdışı haritasını kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, telefonunuz wi-fi’a bağlıyken, uygulamadan gideceğiniz yerin haritasını indirmek. Biz çok rahat ettik, aklınızda bulunsun.

Araç kiralama seçeneği dışında elbette toplu taşımayla ulaşım da mevcut. Zagreb’de otogardan kalkan otobüslerle Plitvice’de inerek rahatlıkla bu şahane yeri görebilirsiniz. Buradan, kalkış ve varış yeri ile tarihi girerek planınızı yapabilirsiniz.

Plitvice Gölleri Milli Parkı’nın Hırvatçası Plitvicka Jezera. Bu ismi tabelalarda çok göreceksiniz, dolayısıyla araçla bu şahane yere gitme planınız varsa, Hırvatçasını akılda tutmakta fayda var. 😉

Nasıl Gezelim?

Plitvice Lakes National Park

İlk adım olarak araç kiraladıysanız aracın parketmeniz ve pek tabii ki bilet almanız gerekli. Bunun için en ideal yer, haritada “ULAZ 2” olarak gözüken 2 no’lu giriş. Aracınızı burada bulunan otoparka parkedip, biletlerinizi aldıktan sonra artık gezi için hazırsınız. 🙂 Ayrıca biletinizin arkasında da ufak bir harita olacak, zaman zaman gerekli olabiliyor. 🙂

Plitvice Gölleri Milli Parkı

Daha sonra araçla geldiğiniz yolun karşısına geçerek milli parka giriş yapıyorsunuz ve göllere yavaş yavaş yaklaştığınızı anlıyorsunuz. Biz tam ne yapacağımızı bilemediğimizden orada yer alan “DANIŞMA”ya nasıl bir rota tavsiye ettiklerini sorduk, az sonra aşağıda da bahsedeceğimi rota hem göllerle şelaleleri görmeniz için gayet elverişli, hem de zamanın nasıl geçtiğini anlamadan rahatlıkla gezebileceğiniz bir rota. Süre olarak da yaklaşık 2-3 saat süreceğini unutmamak gerek.

Milli parkın içine doğru yürüyüşe geçtiğinizde rotanıza “Station 2″den başlamış olacaksınız. Yürüyüşünüz esnasında da zaten parkın içinde çalışan ringleri görmeye de başlayacaksınız. En güzeli, bu ringlerden birine atlayıp “Station 1” olarak adlandırılan, aynı zaman 1 no’lu girişin olduğu (ULAZ 1) yerde inip, artık doğrudan göllere doğru yokuş aşağı yürüyüşe başlayıp, anın keyfini çıkarmak. 🙂 Bu şahane manzaranın  değişik açılardan sürekli fotoğrafını çekmek isteyeceğinizin garantisini verebilirim. 🙂

Plitvice Gölleri Milli Parkı

Yokuşu tamamladığımızda artık yukarıdan gördüğümüz göllerin hemen yanındayız. Yol sizi doğrudan büyük şelalenin olduğu yere götürecek ve ardından yine gölün etrafındaki tahta yolu takip ederek gölün karşısında yer alan “Station 3″e varacaksınız. İşte burda sizi ufak bir tekne bekliyor olacak, bu tekneyle başlangıç noktanız olan “Staton 2” ye dönebilirsiniz. Böylelikle kan ter içinde, sadece yorgunlukla geçecek bir rota yerine, etrafın tadını çıkarabileceğiniz ve doyasıya fotoğraflar çekebileceğiniz bir doğa yürüyüşü yapmış olacaksınız.

Plitvice Gölleri Milli Parkı

Biz dönüş yoluna geçtiğimizde Plitvice’ye yaklaşık 1 saatlik mesafede bulunan Rastoke isimli ufak ve sempatik bir köye de uğradık. Gezilecek, görülecek çok enteresan bir şey yok, ancak sempatik evler ve evlerin ortasından geçen nehirle oldukça fotojenik bir yer. Bir de o kadar yorgunluğun üstüne kısa bir dinlenme molası vermek ve bir şeyler atıştırmak için de iyi bir fırsat.

Rastoke

Bunların dışında yol üstünde tesadüfen gördüğümüz ve oldukça ilgimizi çeken bir yer vardı ki, ismi Sajinovic. Sajinovic’in bu kadar dikkatimiz çekmesinin sebebi ise 90’ların ilk yarısında bu bölgede yaşanan savaşta kurşunlanan binaların aynen olduğu gibi, duvarlarının üzerindeki kurşun delikleriyle duruyor oluşu. Yine cadde üzerinde bulunan ve önünden geçerken direkt dikkat çeken Muzej Domovinskog rata‘da ise savaş zamanında kullanılan ve askeri kara ve hava araçları aynen o dönemde olduğu gibi korunarak sergilenmekte. Gezmesi en fazla yarım saatinizi alacak bu müze oldukça ilginç ve döneme ilişkin oldukça da bilgilendirici.

Sajinovic
Muzej Domovinskog rata’da sergilenen bu uçak savaş zamanı Hırvatlar tarafından düşürülen Sırp ordusuna ait bir uçak. Müzede bunun yanısıra üzerindeki kurşun izleriyle muhafaza edilen tank ile birçok kara ve hava aracını görme şansını bulabilirsiniz.

Sonuç itibariyle, Plitvice, mutlaka ama mutlaka Zagreb gezinize dahil etmeniz gereken, Hırvatistan doğasının ne kadar güzel ve iyi korunmuş olduğunun göstergesi olan bir park. Bunun yanısıra yolda giderken göreceğiniz Rastoke, Sajinovic ve diğer ufak yerleşimler de oldukça ilginç bir görsel şölen. Sanırım fotoğraflar yeterli, yazıyı daha fazla uzatmaya gerek yok. 🙂

Bol yeşillikli, göllü, şelaleli, keyifli gezmeler…

Instagram:anilakinatman

PLITVICE HAKKINDA NOTLAR:

  • Milli parka giriş ücretleri dönemsel olarak farklılık gösteriyor. Ücretlere ve Milli Park hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
  • Milli park içersinde tabelalandırma oldukça iyi. Dolayısıyla kaybolurum korkusu yaşamadan sadece anın tadını çıkarmaya bakın. 🙂 Zaten kalabalığın çoğu da sizin takip ettiğiniz rotayı takip ediyor olacak.
  • Milli park içinde konaklama imkanı da mevcut. Niyetiniz varsa yine detaylı bilgiye web sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Tarih:

İlginizi Çekebilir
Related