Türkiye’nin belki de en keyifli göllerinden bir tanesi. Karadeniz’in eşsiz ormanlarının arasında, oldukça şirin ve keyifli bir yer Uzungöl. Daha girer girmez kendisine hayran bırakıyor ve her mevsim ziyaret etmenin ayrı bir tadı var. Son yıllarda Arap turistlerin oldukça dikkatini çekmiş olacak ki turist popülasyonunun çoğunluğunu Araplar oluşturuyor.UZUNGÖL

Ulaşım: Trabzon’dan 1-1,5 saat (100km), Bağlı olduğu Çaykara ilçesine ise 20 dk (20km). Trabzon’dan ve Çaykara’dan sabah 06:30’dan akşam 19:30’a kadar yarım saatte bir otobüs bulabilirsiniz.

Konaklama: Trabzon’dan günübirlik gezi planınıza ekleyebileceğiniz gibi, dilerseniz göl etrafında bulunan otellerde konaklayabilirsiniz. 3-4 yıl öncesine kadar yerel halkın evinde konaklayabiliyordunuz, fakat belediyenin müdahalesi sonrasında artık sadece tesislerde konaklanabiliyor. İnan Kardeşler Oteli, yemekleri ve konaklama için öne çıkan otel. Fakat gitmeden önce internetten rezervasyon yapsanız bile aramanızda fayda var, kız/erkek arkadaşınızla aynı odada kalmak isterseniz, genel olarak Uzungöl’de, evlilik cüzdanı istedikleri hakkında bir duyum aldık.

Yeme/İçme: Sütlaç, pide, kuru fasülye öne çıkan lezzetler. Doğa Restaurant ya da İnan Kardeşler’den birini seçmenizde fayda var. Cami etrafında ise kendi ürünlerini satan esnaf bulabilirsiniz.

uzungol2
Uzungöl

Gezilecek Yerler:

Burası zaten kendi başına gezilecek bir yer. Çayınızı yudumlarken kafa dinleyebileceğiniz, doğanın, ormanın ve gölün keyfini çıkarabileceğiniz eşsiz bir güzellik. Göl kenarında yürüyüş yapabilir, bisiklet kiralayabilirsiniz.

Manzara Tepesi’nden fotoğraf çekebilirsiniz.

Buranın tadını çıkardıktan sonra, araba ile 10-20 dk. mesafede olan çevre beldelere gitmenizi öneririm.

Uzungöl
Uzungöl

Cevdet Sunay Müze Evi / Ataköy

Ataköy’de bulunan müze, Cevdet Sunay’ın doğup, büyüdüğü ev. Görevli yerinde yoksa telefonla arayıp çağırabiliyorsunuz. Bu durum genelde ziyaretçi sayızı az olan müzelerde çok sık karşımıza çıkıyor. Alagöz Karargahı ve Malıköy gibi. Cevdet Sunay’ın özel eşyaları, fotoğraflar gibi Cevdet Sunay tarafından kullanılmış objeleri görebilirsiniz.

Şerah Köyü

Uzungöl’e yarım saat uzaklıkta olan ve geleneksel ahşap evleri ile dikkat çeken köy, tam bir Karadeniz köyüdür. Son yıllarda turistik olarak ilgi çeken köyü listenize eklemenizde fayda var.

Haldizen Yaylası

Uzungöl’e yarım saat mesafede olan yayla, özellikle yaz aylarında serinliği ve doğallığı ile yine son zamanlarda oldukça popüler.

 

 

2 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here