Türkiye’nin 16 Şehirde Gezilecek 16 Harikası

Türkiye’de gezilecek yüzlerce güzel yer var. Bunların bir çoğunu maalesef bilmiyoruz. Bazen sağdan soldan duyuyoruz, bazen denk gelirse web sitelerinden öğreniyoruz. Bu sebepten, bizde bildiğimiz her yeri yazmak için çaba sarfediyoruz. Bu yazımızda da Türkiye’de bulunan bazı güzellikleri sizinle paylaşmak istedik. Aklınıza gelen yerler olursa lütfen sizde yorum yazarak bizimle paylaşın.Türkiye’nin 16 Şehirde Gezilecek 16 HarikasıSelimiye – Marmaris

Selimiye
Selimiye

Datça yarımadasının bakir kalmış güzelliklerinden biri. Son yıllarda oldukça popüler olmaya başladı. Yeme içme ve konakla bakımından da değişik alternatifler sunuyor.

Yol Tarifi


Pygela – Aydın

pygela
pygela

Kuşadası’nda tertemiz denizi ile dikkat çeken Pygela aynı zamanda bir antik kent. Truva savaşında yorgun düşen ve yaralı askerler kendilerini toplaması için buraya gönderilirmiş.

Yol Tarifi


Köyceğiz – Muğla

Köyceğiz
Köyceğiz

Eşsiz doğası, denizi, gölü ve tarihi mirası ile köyceğizi halen bakirken görmenizde fayda var. Son zamanlarda adından oldukça sık söz ediliyor.

Yol Tarifi


Gideros – Kastamonu

Gideros Koyu
Gideros Koyu

3500 yıl önce Amazonlar tarafından kurulan ve Karadeniz’de güvenle denize girebileceğiniz ender bir güzellik olan Gideros Koyu; hem Karadeniz’in muhteşem doğasını hem de huzurunu bir tatile sığdırmanıza olanak sağlıyor. Ayrıca buradan ufak bir Karadeniz Turu yaparak keyfinize keyif katabilirsiniz.

Yol Tarifi


Cumalıkızık – Bursa

Cumalıkızık
Cumalıkızık

UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Cumalıkızık için hazırlamış olduğumuz detaylı rehberimize ulaşmak için tıklayınız. 

Yol Tarifi


Uzun Göl – Trabzon

Uzungöl
Uzungöl

Uzungöl Karadeniz heybetli ormanları arasına sıkışmış doğal bir güzellik. Detaylı rehberimize ulaşmak için tıklayınız.

Yol Tarifi


Yedigöller – Bolu

Yedigöller
Yedigöller

Özellikle sonbaharda dünyanın bir çok şehrinden fotoğrafçıların akın ettiği Yedigöller, Toprak ananın tüm renklerini gözler önüne seriyor. Doğal parkta yürüyüşler yapıp kendi rotalarınızı da oluşturabilirsiniz.

Yol Tarifi


Borçka Karagöl – Artvin

Boçka Karagöl
Boçka Karagöl

Tam anlamıyla gizli kalmış bir cennet. Bir manzara karesinde arayacağınız herşey var. Belkide Türkiye’nin en güzel göllerinden. Borçka Karagöl Tabiat Parkı’nı listenize eklemenizi ziyaret etmenizi öneririz.

Yol Tarifi


Yerköprü Şelalesi – Konya

Yerköprü Şelalesi
Yerköprü Şelalesi

Konya sınırları içersinde Göksu Nehri üzerinde yer alan şelale yine, Türkiye’nin az bilinen yerlerinden. Son yıllarda tur şirketlerinin programlarına dahil ettiği şelale görsel olarak en keyifli şelalelerimizden bir tanesi.

Yol Tarifi


Ishak Paşa Sarayı, Ağrı

İshak Paşa Sarayı
İshak Paşa Sarayı

Osmanlı’nın son dönemlerinde yapılmış olan sarayların belki de en ünlüsüdür. Sonradan yapılan cam tavan zevksiz bir grubun eseri olsa da yine de içi görülmeye değer. Giderken Ağrı Dağı’nı görmek ise ek bir keyif verecektir.

Not: Yine belirtiyoruz; Tarihi eserlerimizle ilgilenecek memur ve bürokratlar bu konuda eğitimli, bilgili ve bunları koruyabilecek kişiler arasından seçilip göreve getirilmeli.

Güvenlik kaygınız var ise bölge jandarmadan bilgi alabilirsiniz. 0 (472) 215 1148

Yol Tarifi


Nemrut Dağı, Adıyaman

Nemrut
Nemrut

Unesco Dünya Mirası Listesinde yer alan bölge, 80 li yıllarda Türkiye’nin tanıtım reklamlarında ve broşürlerinde çok sık yer almakta idi. Muhakkak görülmesi gereken yerlerden.

Yol Tarifi


Myra Antik Kenti, Antalya

Myra
Myra

Lykia’nın 6 kentiden biri olan Myra Antik Kenti, bir kesimin Noel Baba olarak kabul ettiği Aziz Nikolas şehrin dini liderliğini yapmış ve burada yaşamıştır.

Yol Tarifi


Halfeti, Şanlıurfa

Helfeti
Halfeti

Birecik Barajı’nın yapımı ile sular altında kalan köyün, etrafı, ve taş mimari ile yapılan bölge turizm açısından oldukça dikkat çeken bölgelerden biri. Şanlıurfaya gitmişken, şehir merkezini de gezme şansı yakalamanız da cabası…

Yol Tarifi


Ballıca Mağarası, Tokat

Ballıca Mağarası
Ballıca Mağarası

3,5 milyon yıllık tarihi ile dünyanın en güzel mağaralarından biri olan mağara, henüz keşfedilmemiş bölümleri olsa da ziyarete açılan kısmı; 680m uzunluğunda ve 8 bölümden oluşuyor.

Yol Tarifi


Kars, Ani

Ani Harabeleri
Ani Harabeleri

2016 yılında Unesco Dünya Mirası Listesine dahil edildi. Bu vesile ile bu sene çok konuşuldu. THY ile Kars’a ulaşıp oradan da Ani’ye rahatlıkla gidebilirsiniz.

Yol Tarifi


Tohma Kanyonu, Malatya

Tohma Kanyonu
Tohma Kanyonu

Nehrin etrafını saraf dik ve keskin kayaları ile tam bir doğal güzellik olan ve çok bilinmeyen bu kanyonun içersinde yürüyüş yapabilir, kanyonun tadını çıkarabilirsiniz.

Yol Tarifi

Çağlar Yavaşoğlu
Çağlar Yavaşoğluhttp://caglaryavasoglu.com
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir, Amatör fotoğrafçı ve gezgin, Amatör Marangoz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Tarih:

İlginizi Çekebilir
Related