Route 66 California

Bu yazımızda Route 66 California ayağını ele alıyoruz, sitemizde gezmediğimiz görmediğimiz yerleri anlatmadığımızdan tam bir route 66 yazısı olmayacak, fakat ileride bu rotayı baştan sona görmeye niyetliyiz, o zamana kadar şimdilik; buyrunuz, Route 66 California..

Steinbeck’in “Gazap Üzümleri” kitabında Joad’ların kullandıkları “Ana Yol” olarak ilk kez karşımıza çıkan yol 1926 da tamamlanmış ve ünlü Route 66 tabelası 1927 yılında koyulmuştur. Bobby Troup ‘ın “(Get Your Kicks on) Route 66” şarkısı, Nat King Cole, Chuck Berry ve Rolling Stones’un yorumlarıyla yolun ününe ün katmıştır. 3940 Km yani 2448 Mil dir. US 66, Route 66, Will Rogers Otoyolu, Amerikanın Ana yolu ve Ana Yol (Mother Road) olarak da bilinir.

1926 yılında hizmete giren orjinal yol Chicago’dan başlayarak Los Angeles şehrinde sona eriyordu.. Fakat 1985 yılında Amerikan Karayolları sisteminden RESMEN çıkartıldı. Çıkartıldığı gibi de bütün işaretler ivedilikle sökülüp temizlendi.. Aynı yıl belgeseller, TV yayınları ve hatta İngiliz yapımı bir film bile çekildi. Zaten oldukça popüler olan Route 66 artık dillerden düşmez oldu. 1990 yılına kadar yolun geçtiği tüm eyaletler Route 66 ‘i bir nevi tekrar resmileştirerek Historic Route 66 adı altında ve kendi eyaletlerinin ismi ile kullanmaya başladılar. Amerikan Rüyası yine kendini gösterdi ve zaten meşhur olan Route 66 artık tüm dünya tarafından bilinen bir simgeye dönüştü ve büyük bir pazar haline geldi. Nasıl mı? Bugün Chicagodan klasik araba kiralayıp Santa Monica’da arabayı teslim edebilir ve 20 günlük bir tur yapabilirsiniz. Magnetler, duvar süsleri, şapkalar bardaklar… aklınıza ne gelirse…  hatta Avrupa’da tur operatörlerinden kalacak yer ve uçak dahil paketler satın alabilirsiniz.

Route 66 Tüm Rota: Illinois Chicago, Missouri, Kansas, Oklahoma, Texas, New Mexico, Arizona ve California.

Route 66 California

Route 66 California

California rotası 333 mil yani 536 km’dir. Route 66 California ‘nin geçtiği yerler; sırası ile;

Needles, Goffs, Fenner, Essex, Chambless, Danby, Amboy, Bagdad, Siberia, Ludlow, Newberry Springs, Daggett, Barstow, Lenwood, HodgeHelendale, Oro Grande, Victorville, Cajon Pass, San Bernadino, Rialto, FontanaRancho Cucamonga, Upland, Claremont, Pomona, La Verne, San Dimas, Glendora, Azusa, Irwindale, Duarte, Monrovia, Arcadia, Sierra Madre, Pasadena, South Pasadena, Los Angeles, West Hollywood, Beverly Hills ve Santa Monica‘dır.

Needles

California’nın kapısı olarak bilinir. Birçok Route 66 konseptli otel vardır. Burada görülecek yerler kısaca Mystic Maze (Yol üzerinde) ve Trails Arch Bridge dir. Ayrıca kahvaltı, öğle ve akşam yemeği için Wagon Wheel Restaurant‘ı ziyaret edebilirsiniz (İçinde Gift shop var) Buradan çıkarken deponuzu doldurun ve yanınıza su almayı ihmal etmeyin. Uzunca bir süre sağınız solunuz kurak arazi olacak.

Essex

Calico Ghost Town

Terk edilmiş biryerdir. Yol üzerinde bulduğunuz terkedilmiş binaların fotoğraflarını çekebilirsiniz. Amboy’da Roy’s Cafe and Motel işareti ünlüdür. İlginizi çekerse yol üzerinde bulunan Amboy Kraterini de görebilirsiniz. Ludlow da eski servis istasyonunu ve istasyon içinde park etmiş eski itfaiye aracını görebilirsiniz. Ludlow Daggett arasında ki yolda ise ünlü Bagdad cafe de durup bişeyler içebiliesiniz. Bu cafe ünlü Alman filmi Bagdad Cafe den esinlenerek bu adı almıştır. Daggett’ta ise kesinlikle Calico Ghost Town‘ı zyaret etmelisiniz. Western filmlerinden fırlamış gibi olan bu kasaba da başka bir terk edilmiş kasabadır.

Barstow

Barstow

Barstow’da artık yavaş yavaş medeniyete adım atmış oluyorsunuz, zaten hemen karşınıza çıkan fastfood zinciri size bunu farkettiriyor. Barstow Station‘da vagonların içinde yemek yiyip, hediyelik eşya dükkanını gezebilirsiniz. Genellikle Zincir mağazalar bulunuyor. Barstow’da kesinlikle uğramanız gereken yer Route 66 Müzesi’dir. Müze’de şansınız varsa Tarihçi ve Müze Sahibi Bill Tomlinson’ı görebilirsiniz. Sizinle beraber gezerek size bir sürü ilginç şey anlatabilir. Bizden selam söyleyin, Türk Çiftin selamı var derseniz tanıyacaktır. Müzede aynı zamanda bir çok hediyelik eşya da bulunmaktadır. Bu müzenin hemen yanında ise Demiryolu müzesi bulunur, Dışarıda lokomotifleri, içeride ise eskiden kalma birçok demiryolu objesini bulabilirsiniz. Bu alanın topluca adı ise Historical Harvey House Center’dır. Yola devam ederken bir çok işaret ve tabela size route 66 ruhunu yaşatacaktır.

Hodge

Western

Hodge yolu üzerinde keyifli bir The Two 66 Co işaretini görebilirsiniz. Ayrıca yine sağ tarafta, western film setini andıran bir yer göreceksiniz, fakat buranın adını maalesef bilmiyorum.

Helendale

Elmer’s Bottle Ranch

Gelelim Helendale‘e, burada görülmesi gereken yer, Elmer’s Bottle Ranch… İnternetten edindiğimiz bilgi, Elmer’ın babasından kalan şişe kolleksiyonundan burayı yarattığı idi. Fakat Elmer’la tanıştık oldukça uzun ve keyifli bir sohbetimiz de oldu. Elmer Vietnam’dan döndükten sonra, Babasının şişe koleksiyonunu kullanarak burayı yapmaya başlıyor, fakat kendisinin söylediği bu kolleksiyon sadece başlangıç için yeterli oluyor, Emekli olup heryerden sürekli şişe toplayarak bu alanı yaratıyor ve halen de devam ediyor. Bahçenin sonunda kendi atölyesi var, Arı kuşları var ve keyifli bir yaşamı alanı var. Giderseniz ve oradaysa mutlaka tanışın ilginç bir hayat hikayesi var ve keyifle uzun uzun anlatıyor 🙂

Victorville

Emma’s Cafe

Victorville‘de ise Emma’s Cafe’yi mutlaka ziyaret etmelisiniz. (Emma Jean’s Holland Burger CaféBiz maalesef kapalı olduğu bir saate denk geldik. (16:00) da kapanıyor. Grease filmini biliyorsanız burası oradaki cafeler gibi. O kadar beğendik ki tekrar gitmeyi bile planladık. Aldığımız bilgilere göre harika ev yapımı burgerları varmış.. giderseniz ve tadarsanız bize yazın burada deneyimlerinizi paylaşalım.

Victorville’nin Old Town’ını da görmenizde fayda var, yine Route 66 temalı kasabalardan. Arabanızı park edip ufak bir yürüyüş yapabilirsiniz.

San Bernardino

Victorville’den sonra 1-1,5 saatlik bir yol sonrası Califronia’nın en kalabalık şehri San Bernardino‘ya geliyorsunuz ve buradan sonra artık çöl yolculuğu tamamen sona eriyor. Daha kısa araba kullanıp daha uzun molalar vermeye başlıyorsunuz. Yol üzerinde bir çok Route 66 durağı var hepsini tek tek anlatmak çok zor bu nedenle kısa kısa anlatarak, keyifli olanları seçeceğiz.

Not: Buradan sonraki duraklarda sadece Route 66 temalı ve Route 66 California için mihenk taşı olmuş bazı yerleri anlatacağız, şehir rehberi olarak anlatmayacağız. Çünkü buradan sonra her şehir için ayrıca gezilecek bir çok nokta var.

Not 2: Buradan sonraki noktaların her birinde durmanız duraklamanız gerekmeyebilir, bunlar Route 66 tarihinde yer edinmiş yerler, bu yazımızda bu anlamda ünlü olan birçok oteli yazımıza dahil etmedik, bunları gördükçe vintage tarzlarından kolaylıkla ayırt edebilirsiniz. Hazine avı gibi sağa sola bakarak keyifle gezmenizi öneririz.

McDonalds Müzesi

San Bernardino’ da McDonalds’ın Route 66 temalı müzesini gezebilirsiniz. Çocuklarla yolculuk ediyorsanız oldukça keyifli olabilir. Müzenin içinde dünyanın heryerindeki McDonalds’lardan getirilmiş promosyonlar da var. Bahçesinde bol bol fotoğraf çekebileceğiniz objeler var.

Wigwam Motel Village

Wigwam Motel

Route 66’in en önemli durak noktaları hep oteller olmuştur, bunun nedeni; insanların burada kaynaşmaları gece eğlenceleri ve yol hikayelerini paylaşmalarıdır. Bunun farkında olan girişimciler gezginleri çekebilmek için değişik konseptleri rota üzerinde hayata geçirmişler. Wigwam Motel de bunlardan bir tanesi ve halen ayakta ve değişmemiş olanlardan biri. Otel 1949 yılında yapılmış, resepsiyonunda hediyelik eşya da bulabilirsiniz. Wigwam kabinleri olarak dizayn edilmiş, bizim bildiğimiz şekli ile kızılderili çadırları. Buradan rezervasyon yapabilirsiniz.

Fontana

Bono’s Restaurant and Deli (Fontana)

Bono’s Restaurant and Deli

1936 yılında yapıldığında, reçel, zeytin, şarap ve meyve satan bir yermiş. Fakat daha sonra italyan Restoranına çevrilmiş. Dış yapıda bir değişiklik yapılmadan içi restore edilerek tekrar servis vermeye başlamış.

Giant Orange (Fontana)

Giant Orange

Bono’s Restaurant’ın hemen yanında görebileceğiniz Giant Orange şu an kapalı, sadece fotoğraf çekebileceğiniz bir yer.

Rancho Cucamonga

Cucamonga Service Station (Rancho Cucamonga)

Cucamonga Service Station

The Cucamonga Servis İstasyonu (Araç Tamir bakım) 1915 yılında inşaa edilmiş.1970’de benzin istasyonu olarak kullanılmış, belli bir süre sonra kapanıp yıllarca terkedilmiş olarak kalmış. 2009 yılında yetkililer tarafından Tarihi Route 66 noktası olarak ilan edilmiş ve 2013 yılında restorasyonuna başlanmış.. 2015 te açılmış ve müze olarak hizmet vermeye başlanmış.

The Magic Lamp Inn (Rancho Cucamonga)

Magic Lamp

Route 66 üzerinde bizim en beğendiğimiz restoran. Steak’leri ile ünlü ve ayrıca Çorbaları, Somon Balığı ve Brulee Cheescake’i çok lezzetli. İç tarafı Bar ve restoran olarak iki kısımdan oluşuyor. Ayrıca kalabalık gruplar için ayrılmış yemek odaları da var.

1941-1955 arasında İtalyan Restoranı olarak işletilmiş daha sonra el değiştirerek 1955’te şimdiki şeklini almış. Girişte gözünüzden kaçmayacak büyük bir Alaaddin’in Lambası var. Hava karardığında bu lambanın ucunda ateş yanıyor.

Upland

McDonald’s Golden Arches building (Upland)

1953-1960 arasından yapılmış McDonald’s mimarisine sahip olan rota üzerindeki 3 binadan biri.

Madonna of the Trail (Upland)

Madonna of the Trail

Tüm Route 66 California üzerinde toplam 12 eyalette 12 adet bu heykel’den var. California’daki ise Upland sınırları içinde. 1929 yılında yapılmış. Batıya doğru yol anal Ailesi ile işçi bir kadın heykeli.

Grove Theater (Upland)

Grove Theater

1947 de inşaa edilen bina halen hizmet veriyor. Upland şehir merkezinde yer alıyor. Grove Theater’ı görmek için buraya geldiğinizde, bu ufak şehir merkezini de gezebilirsiniz, Antikacılar, plak dükkanları ve ufak cafeleri var. Her Cumartesi akşamı aileler için ufak bir panayır kuruluyor, keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Giant Cup of Coffee (Upland)

Yaklaşık 1 metre boyunda bir Kupa. 2 boyutlu, fakat nedense ünlü..

Claremont

Tugboat Annie’s (Claremont)

Tugboat Annie’s

Gemi şeklinde dizayn edilmiş olan restoranda deniz mahsülleri yiyebilirsiniz. Özellikle Karides’i ile ünlü.

Buca di Beppo (Claremont)

Tugboat Annie’s in hemen karşısında bulunan bir italyan restoranı.

Pomona

Coates Cyclery – Vintage sign (Pomona)

1930’larda dikilmiş bir Bisiklet Dükkanı reklam tabelası. Oldukça ünlü.

Pomona Fox Theater (Pomona)

1931 de açılmış bir Tiyatro.

La Verne

Mr. D’s Diner (La Verne)

Mr. D’s Diner

Mr D’s Dinner restoran zinciri oldukça ünlü, La Verne yolunda metal yüzeyli olan restoran zengin menüsü ile keyifli ve doyurucu.

San Dimas

Downtown San Dimas: “Western Village” (San Dimas)

San Dimas

San Dimas eski şehir merkezi. Western filmlerinin setleri gibi bir yer. Şehre girdiğiniz anda sağdan soldan kovboylar çıkacak diye bekliyorsunuz. Antika dükkanları ile bezeli keyifli bir yol üzerinde gezebileceğiniz bir yer. Bazen burada karnavallar olabiliyor, gideceğiniz zaman kontrol etmenizde fayda var.

Pinnacle Peak Steakhouse (San Dimas)

Yine Western Filmlerinden aşina olduğumuz at arabası vagonu şeklinde bir restoran tabelası.

Azusa

Foothill Drive-In Theater (Azusa)

Açık olduğu zamanlarda 1500 aracın sığabildiği bir açık hava araba sineması. Şu an sadece tabelası duruyor ve yine belediye tarafından Tarihi Route 66 işareti olarak kabul edilmiş.

Liquor Store Sign (Azusa)

50’lerin ünlü neon tabelalarından biri.

MONROVİA

Flying A Service Station (Monrovia)

Eski ünlü Flying Station örneklerinden biri.

Aztec Hotel (Monrovia)

1925 te açılmış ve 2000 yılında restore edilmiş. Dış mimarisi değişmemiş.

Arcadia

Denny’s Windmill Restaurant (Arcadia)

Denny’s Windmill Restaurant

Yel değirmeni şeklinde tasarlanmış bir restoran. Route 66 in görülecek yerlerinden biri.

Pasadena

Pasadena içinden geçerken tabelası yada mimarisi ile gözünüze çarpacak yerler, Hiway Host Motel, The old Astro Motel – Şimdiki ismi Knights Inn, Vegabond Inn ve Howard Motor Company Building, The Gamble House, Gus’s Barbecue – classic Sign (güney’de)

Colorado Street Bridge – Suicide Bridge (Pasadena)

Colorado Street Bridge

Köprü 1913 yılında tamamlanmış. Zamanının en büyük yapısıymış. Fakat bu kadar ünlü olmasının nedeni köprüden atlayan insanlar. İlk intihar 1919 da büyük buhran yıllarında olmuş. O günden beri 100 den fazla kişi köprüden atlamış. Belediye bu durumdan dolayı; Köprünün girişine “There is a Hope” (Umut Var) yazılı bir levha asılmış. levhanın altında ise  “Suicide is not the answer. Make the call.” (İntihar çözüm değil, arayın) yazıyor.

Rialto Theatre (güney) (Pasadena)

1925 yılında İspanyol Barok mimarisi ile yapılmış. La La Land filminde bu tiyatroda bir buluşma sahnesi vardır.

West Hollywood

West Hollywood‘da Sunset Strip sonrasında Mel’s Drive-In’ de yemek yiyebilirsiniz. Yine neon lambalı tabelası ile ünlü yerlerden biridir. Ayrıca şehrin ünlü mimari yapılarından biri olan Chateau Marmont Hotel ‘i de görebilirsiniz. Ünlü komedyen John Belushi 1982 yılında aşırı dozda uyuşturucudan burada ölmüştür.

Los Angeles, Hollywood ve Beverly Hills ile ilgili diğer gezi yazılarımız;

Yeme İçme Rehberi

Gezilecek Yerler Rehberi

Genel Bilgiler ve Alışveriş Rehberi

Beverly Hills

Beverly Hills

Beverly Hills‘de Route 66 California yıllarından kalan önemli yapılardan bazıları Union 76 Service Station, The Beverly Hills Hotel and Bungalows ve Rodeo Drive’dır.

Santa Monica

Santa Monica rotanın sonudur. Fakat bu son durak için farklı görüşler vardır.

Will Rogers Memorial Plaque (Santa Monica)

Bazılar rotanın burada sona erdiğini düşünür, Will Rogers adına bir taş plak vardır ve üzerinde şunlar yazar;

WILL ROGERS HIGHWAY
Dedicated 1952 to WILL ROGERS
Humorist – World Traveler – Good Neighbor
This Main Street of America
HIGHWAY 66
Was the first road he traveled in a career that led him straight to the hearts of his countrymen

Santa Monica Pier “End of the Trail” (Santa Monica)

Santa Monica end of the Trail

Birçok kişi Route 66’in Santa Monica İskelesinde bittiğini zannediyor, hatta bunu kanıtlarcasına orada bir tabela (“The End of the Trail” ) bile var. Bu durum hediyelik eşya marketlerinin bir başarısıdır. Gerçek bitiş noktası ise iskeleden bir kaç blok ötede Lincoln Boulevard ve Olympic Boulevard kesişimindedir.

Santa Monica Pier Sign (Santa Monica)

Route 66 ile ilgili belki de en çok fotoğraf bu tabelanın önünde çekilmiştir. Route 66 gezgini olun ya da olmayın, bu ünlü tabelanın önünde fotoğraf çekilin. İskele de bulunur.

Route 66 California
Çağlar Yavaşoğlu
Çağlar Yavaşoğluhttp://caglaryavasoglu.com
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir, Amatör fotoğrafçı ve gezgin, Amatör Marangoz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Tarih:

İlginizi Çekebilir
Related