Los Angeles Gezilecek Yerler Rehberi

Gezilecek yerler arasında gidip göreceğiniz yerlerin yanı sıra zaman geçirip keyfini çıkaracağınız yerler de var, bu detaylara yer vereceğim. Ayrıca, gidilmesi gereken yerlere günün hangi saatinde ya da haftanın hangi zamanında gitmenin daha iyi olacağı konusunda da bilgi vermeye çalışacağım. Yeme içme bölümü ayrı olsa da gezilecek yerlerde acıkmanız durumunda uğrayabileceğiniz birkaç önerim olacak. Los Angeles  Genel Bilgiler ve Alışveriş Rehberi ‘nde de söylediğim gibi her yer için parking (otopark) adreslerini başlığın hemen altında bulabilirsiniz. Bazıları ücretsiz, bazıları validation ile ücretsiz ya da indirimli, bazıları ise cüzi de olsa ücretli ama söz ücretler canınızı yakmaz.


SANTA MONICA

Park: 1467 4th Street Santa Monica, CA 90401

Los-angeles-hart

Los-angeles-Santa-Monica-3rd-Street2Aabayı park ettikten sonra yürüyerek 3rd Street’e gidin, burası araba trafiğine kapalı bir yerdir ve yol boyunca mağazalar ve dükkanlar vardır. 3rd street başında da (eğer gitmek isterseniz) birçok markanın olduğu bir mall (Alışveriş Merkezi) var. 3rd Street boyunca bir sürü sokak performansı izleyebilirsiniz. Alışveriş için biraz pahalı olsa da birçok mağaza ve cafe vardır. Eğer kalabalıktan ve gösterilerden hoşlanıyorsanız hafta sonu öğleden sonra orada olmanızı tavsiye ederim.

Yemek için de yine 3rd streetin üzerinde Johnny Rockets’ı tercih edebilirsiniz (1322 3rd Street Promenade, Santa Monica, CA 90401). Burası zincir bir hamburgerci hatta İstanbul’da da şube açtı. Öyle çok şahane olduğunu söyleyemem ama yine de ortalamanın epey üzerinde lezzeti vardır ve uygun fiyatlıdır.Los-angeles-Santa-MonicaLos-angeles-Santa-Monica-3rd-Street

Los-angeles-Santa-Monica-3rd-Street3

3rd streette yürüdükten sonra Santa Monica Pier’e (Santa Monika İskelesi) kadar gidin muhakkak.

Los-angeles-Santa-Monica-PierAmerika’da çok ünlü olan Route 66 diye bir rota vardır. Illinois’dan başlar California’da biter. İşte bu yolun son noktası Santa Monica Pier’inin hemen başıdır, herkes oraya gidip “Roue 66 End of the Trial” tabelasının altında fotoğraf çektirir.

Los-angeles-Santa-Monica-Pier-2Pier’de zaman geçirmenizi, gösterileri izlemenizi ve eğlence parkını denemenizi tavsiye ederim. Eğer dediğim gibi akşamüzerinde Santa Monica’ya giderseniz, öncesinde harcayacağınız zamanı da göz önüne aldığınızda pier’in sonuna güneş batarken varırsınız. LA’in havası araba çokluğu nedeniyle çok kirlidir. Bu durum çevre için kötü olsa da batan güneş ışıklarının havadaki kir tanecikleri tarafından kırılmasıyla morlu, kırmızılı, turunculu çok güzel bir görüntü yaratır. Doğru zamanda Pier’de olursanız çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Ayrıca Pier’in sonunda okyanusu izlemek için kurulmuş olan basamaklarda içkinizle güzel zaman geçirmeyi unutmayın.

Santa Monica’dan genel olarak alışveriş yapmanızı tavsiye etmem çünkü vergi oranı şehrin diğer yerlerine göre daha yüksektir. Ama yine de bakmak isterseniz çok güzel ve temiz bir TJ Maxx var (1251 4th Street Santa Monica, CA 90401).

Son olarak, madem buraya kadar geldiniz sahile inip bir de Getty Villa’ya (www.getty.edu/ ) gidin derim (17985 Pacific Coast Hwy, Pacific Palisades, CA 90272). Daha doğrusu önce Getty’e gidin sonra akşam üzere Santa Monica’ya geri dönersiniz. Getty Villa roma dönemini konu olan bir müze olması nedeniyle Türkiye’den gelenler için hayal kırıklığı olabilir. Ama show ve sunum işinde her zaman olduğu gibi Amerikalılar iyi iş çıkarmışlar. Konuya müze ve tarih olarak değil de güzel mekan, güzel manzara ve mojitolar olarak bakarsanız zevk alabileceğinizi düşünüyorum 🙂


VENICE BEACH

Park: 2198 Ocean Front Walk Los Angeles, CA 90291

Los-angeles-har2 Venice Beach’in iki kısmı var; ilki sahil kısmı ikincisi de kanallar kısmı. Kanallar kısmı gerçekten çok güzel bence. Burası yapay olarak yapılmış 5-6 kanalın çevresindeki evlerden oluşuyor, zaten Venice Beach’in bu ismi almasının nedeni de Venedik’e benzetilerek yapılmış olan bu kanallar. Burada cafe tarzı bir yer yok sadece mimarisi çok güzel olan ve her biri birbirinden farklı evler var. Huzurdan, mimari ve dekorasyondan hoşlanıyorsanız gitmenizi yoksa zaman harcamamanızı tavsiye ederim.

Los-angeles-Venice-Beach-2
Aslında insanların evlerinin arasında gezmenin mantığı ne diye düşünebilirsiniz ama gidince göreceksiniz ki hayran kalınacak bir yer. Burada evlerin arasına park edebilirsiniz.

Los-angeles-grt Diğer taraf ise Venice Beach kısmı. Venice Beach, LA için çok önemli bir semboldür.

Los-angeles-Venice-Beach-1Filmlerde gördüğümüz patenli kızlar, vücut çalışan abiler, hippi tiplerin hepsi buradadır. Bir sürü duvar graffiti, sokak sanatçısı ve dükkân da vardır. Alabildiğine hipster, entel, keş, marjinal vs… yani değişiktir. Birçok filmin burada sahnesi vardır. Mesela American History X’de uğruna kavga edilen basketbol potaları buradadır.

Ayrıca, birçok legal marihuana satış noktası vardır. O ortamı görmek çok değişik bir deneyim. Size tavsiyem muhakkak buraya gitmeniz ama çok aç gitmeyin çünkü burası hippi mekanı olduğu için yemek konusunda içinize sinecek bir alternatif bulmanız oldukça zor. Ek olarak, steril tuvalet bulmak konusunda da benzer problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Park yerinden Venice Beach’e doğru yürümeye başladığınızda biraz garip ve ıssız gelebilir ama yılmayın yürümeye devam edin. Özellikle hafta sonları çok canlı olur. Tehlikeli olacağından değil ama karanlık olmadan dönmenizi tavsiye ederim. Yazdığım olumsuz unsurların birçoğu sizin daha sorunsuz gezmeniz için yoksa sizi tedirgin etmek istemem, muhakkak gidin Venice’e. Son olarak, Venice Beach’te çok sayıda hediyelik eşyacı vardır, bunlar diğer yerlere göre daha ucuzdur; magnet, t-shirt vesaire buradan alınabilir, tavsiye ederim.


THE GROVE, 3rd STREET ve LACMA

Şimdiii bu kısım LA’in bence en eğlenceli ve güzel kısımlarından (belki de bende ki hatıralarından dolayı da bana öyle geliyor olabilir :))Burada da odaklanılacak 5 alt başlık var.

  1. The Grove alışveriş merkezi
  2. Farmer’s Market
  3. 3rd Street
  4. LACMA
  5. LACMA’nın yanındaki restoranlar

Bu beş atraksiyonun en güzel kısmı bence aralarında 1 km’lik mesafeler olması ve bu bölgenin yürümek için son derece güvenli ve keyifli olması. LA ve çevresinde kimsenin sokaklarda yürümüyor olması size vatan özlemi çektirecek olabilir bu yüzden burayı seveceğinizi düşünüyorum. Haydi başlayalım 🙂

Los-angeles-groPark: 189 The Grove Dr, Los Angeles, CA 90036

1) The Grove: LA’in en güzel alışveriş merkezidir bence. Ama burayı alışveriş merkezi gibi değil zaman geçirecek keyifli bir yer olarak düşünün. Çok küçüktür aslında pek fazla dükkan yoktur ama ortamı çok güzeldir. Çoğu zaman gösteriler ve konserler olur, internet sitesinden bakıp ona göre gidebilirsiniz (http://www.thegrovela.com/calendar.php). Burada yemek yemenizi değil gezmenizi tavsiye ederim ama kahve almak ya da tatlı yemek isterseniz “La Piazza Ristorante Italiano”u şiddetle tavsiye ederim ama tabii Cheesecake Factory ve Starbucks gibi seçenekler de var. Eğer Cheesecake Factory’e gitmek isterseniz çok sıra olacağını dikkate alın, önce gidip isim yazdırıyorsunuz onlar da size bir buzzer veriyolar. Buzzer’ın kapsama alanı epey geniş, siz alışveriş merkezinde gezerken sıra size gelince titreyip haber veriyor, siz de gidip doğrudan masanıza oturuyorsunuz, güzel sistem 🙂 ABD’ye ziyarete gelmiş her Türk gibi sizin de yapacak Apple alışverişleriniz varsa buradan yapabilirsiniz. Bir de çok yerde mağazası bulunmayan ve ülkemiz kadınlarının hayran olduğu Anthropologie ve Camper markalarının da burada mağazaları olduğunu hatırlatayım. Bu arada, yukarda verdiğim parking Grove’un kendi park yerinin adresi, diğer yerlere yürüyerek gitmenizi tavsiye ederim araba burada kalsın çünkü diğer taraflarda park yeri daha ucuz olmakla birlikte bulması zor olacaktır. Grove’da validation var, eğer bir şeyler alırsanız ya da yerseniz muhakkak parking ticketınızı validation yaptırın ki park yerine gereğinden fazla ödemeyin 😉

Los-angeles-The-Grove-Gece-2

2) Food Market: Grove’un hemen yanıdır aslında gezenler hangisinin nerde bitip nerde başladığını bile anlayamazlar. Pazaryeri gibi görünse de içindeki birçok stand aslında restorandır. Burada da birçok bakery var ama size tavsiye edeceğim yer “Pampas Grill” yani Brezilya mangalcısı. Yeme içme kısmında detaylara ulaşabilirsiniz. Ayrıca kendi biralarını yapan birkaç stand da var. Tentelerin altında oturup barmen açık havada sohbet edilerek güzel zaman geçirilebilir.

Los-angeles-The-Grove-Gece-13) 3rd Street: Aslında Grove da 3rd streetin üstündedir. Ama Grove’dan çıkıp 3rd Street üzerinde sahil yönünde yani batıya doğru yürürseniz birçok butiğin ve cafenin olduğu kısma gelmiş olursunuz. Burası hem kahvaltı için hem de akşam yemeği için dolu ve popüler bir yerdir. Hiçbir yere oturmasanız bile yürümek de gayet keyifli olacaktır. Birkaç tane de değişik butik var, alışveriş sevenlere 🙂

4) LACMA: LA County Museum of Arts. Grove’dan çıkıp South Fairfax Avenue’dan güneye yani aşağı doğru yürüyüp ikinci sola dönerseniz LACMA’ya gelirsiniz. LACMA Willshire bulvarı üzerindedir.

Los-angeles-hrtttrMüzeler ilginizi çeker mi bilmiyorum ama LACMA çoooook eğlenceli bir müzedir. Ücretli ve ücretsiz kısımları var, ücretsiz kısmı küçük ve eğlencelidir, 15-20 dakikanızı alır bence girin.

Los-angeles-LACMA-1Los-angeles-LACMA-2

Los-angeles-LA5
Ama LACMA’nın asıl olayı önündeki aydınlatmalardır. LA’in sokak aydınlatmaları değiştirilirken, sokaklardan alınan birçok direk buraya getirilip yan yana dizilmiş. Akşamları çok güzel bir görüntü olur ve herkes resim çekmeye buraya gelir, emin olun siz de eğleneceksiniz resim çekerken ama akşama doğru gidin ki ışıklar yanmış olsun.

Los-angeles-LA4Los-angeles-LACMA-Gece-2

Los-angeles-LACMA-Gece2Ayrıca LACMA’nın hemen yanında La Brea Tar Pits var, bu da katrana saplanıp ölmüş kılıç diş kaplanları ve mamutların olduğu bir yer, canlandırmalar falan da var, görülebilir.

Los-angeles-LA35) LACMA’nın Çevresi: Aslında burada pek de bir şey yok ama oradayken açsanız gidebileceğiniz iki yer önereceğim. İlki bir hamburgerci: The Counter (com). Buranın olayı hamburgeri istediğiniz gibi kendiniz design ediyorsunuz. Ekmeğin çeşidi, etin çeşidi, içine konulacak her türlü şey tamamen kendi seçiminiz oluyor. Fast food gibi değildir ve biraz pahalıdır (hamburgere 15 dolar falan verilir) ama gerçekten çok güzeldir. Aslında burası bir zincir yani başka bir mağazasına da gidilebilir. Bahsedeceğim diğer yer ise  Callender’s Grill Wilshire (http://www.mariecallendersgrill.com/locations.html). Aç değilseniz bile buraya gidip bir kahve için hatta kahve içmek bile istemiyorsanız içine girip sadece dekorunu görün, inanın bana değecek ama tabii yemekleri de tatlıları da çok iyidir. Tam da The Counter’ın yan binasıdır.

Los-angeles-LA2


HOLLYWOOD, KODAK THEATRE, CHİNEESE THEATRE ve WALK OF FAME

Parking: 1734 N Orange Dr, Los Angeles, California

Bu kısım bence LA’in en abartılan ve dolayısıyla en büyük hayal kırıklığına neden olan yeri o yüzden çok yazmayacağım ama gidin görün tabii. Hollywood aslında bölgenin adı yani işte Hollywood’a geldim diyebileceğiniz bir bina ya da köşe başı yok, bunun için Hollywood Sign’ı kullanabilirsiniz. İşin aslı Hollywood fakir ve bakımsız bir yer. Burada tek anımı paylaşmadan geçemeyeceğim: yanıma ziyarete gelen bir arkadaşımın arkadaşı Hollywood’u görünce “Bence burası Hollywood değil, sen nerde olduğunu bulamayı becerememişsin” demişti. Kafanızda yer edinen şaşaa ve lüks Beverly Hills’e ait Hollywood’a değil 🙂

Los-angeles-kodak-theatre-2Los-angeles-kodak-theatre-3

Verdiğim park yeri Kodak Theatre’ın park yeri, Kodak Theatre’ın içinde “tourism info desk” var. Park ticketınızı oraya validation yaptırırsanız 4 saati ya ücretsiz ya da 2 dolar oluyor. Buralarda gezersiniz zaten hepsi yan yana; Chineese Theatrenin önünde ünlü oyuncuların el ve ayak izleri var. Chineese’in hemen yanında Kodak var, ikisinin önünden geçen yol da zaten walk of fame (yerdeki yıldızlar). Kodak Theatre’in içinde de Beard Papa’s var, cream puffs yiyin:) Bir de Kodak Theatre’nin birden çok girişi var, ön girişlerinden birinde (Louis Vuitton’un olduğu giriş) üstünde her yılın en iyi film oscarını almış filmin yazılı olduğu sütunlar var, orda da fotoğraf çektirmek güzel olabilir.

Los-angeles-Walk-of-FameLos-angeles-Chinese-Theatre-2

Los-angeles-Kodak-Theatre


GRIFFITH OBSERVATORY & HOLLYWOOD SIGN

Parking: 2800 E Observatory Rd, Los Angeles, CA 90027

Bu kısım benim için çok eğlenceli olan bir kısımdır. O meşhuuur Hollywood yazısı Beverly Hills’in üst kısmında yer alan Hollywood Dağı’nın tepesindedir. Çevresi de park (Griffith Park) olan bu büyük alanda sadece Griffith Gözlemevi bulunur. Buradan Hollywood yazısının mükemmel fotoğraflarının yanı sıra LA’in de hem gece hem de gündüz çoook güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz. Ayrıca şanslı iseniz (bulutsuz ve rüzgârlı bir gün yakalayarak) okyanusun da güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz. Ancak, LA’deki araç kaynaklı hava kirliliğini düşünürseniz güzel okyanus fotoğrafları için şansınızın biraz düşük olduğunu söylemeliyim.

Los-angeles-LA15Bu alanda birçok tracking ve hiking rotası bulunur. Biliyorum tatildeyken bu türlü aktiviteler çok çekici gelmeyebilir bir de üstüne LA’in kurak havası kaynaklı çorak yapısı eklenince doğa yürüyüşü iyice gözden düşen bir seçenek oluyor ama yine de söylemiş bulunayım. Buraya kadar gelmişken muhakkak Griffith Gözlemevini gezin. Hem parking hem de giriş ücretsizdir. Bilim ve uzayla ilgili olan gözlemevi birçok interaktif sergi içerir. Bir de hemen girişte büyük ebatlardaki Tesla coilleriyle yapılan “Show”u izleyebilirsiniz. Kulağa çok nerd geldiğinin farkındayım ama inanın bana görüntünün güzelliğini takdir etmek için bir Sheldon Cooper olmaya gerek yok 🙂 Ayrıca gözlemevinin içinde, özellikle üst katlarında ve terasında çok iyi fotoğraf noktaları var.

Los-angeles-LA1


BEVERLY HILLS & RODEO DRIVE

Parking: 9510 Brighton Way Beverly Hills, CA 90210

Rodeo Drive LA’in en sosyetik ve pahalı yeri, hani şu Pretty Women’da Julia Roberts’ı dükkâna almadıkları yer burası 🙂 Bütün ünlü markalar var, alışveriş yapar mısınız bilmiyorum ama o şatafat nedeniyle gezmesi ilginç bir yer. Rodeo Drive asıl pahalı markaların olduğu yer, yan sokak Beverly Drive’da da birçok mağaza var. Parking hatırladığım kadarıyla 4 saate kadar ücretsizdi zaten bakarsınız.

Buranın biraz ilerisinde Beverly Hills City Hall (455 N Rexford Dr, Beverly Hills, CA 90210) var. Onun da hemen karşısında bahçe içinde Beverly Hills yazısı bulunuyor. Pek bir numarası yoktur ama anı olsun diye fotoğraf çekilebilir. Belki duymuşsunuzdur Beverly Hills’de oturan oyuncuların evlerini dışardan görmek için düzenlenen turlar var. Ben hiç katılmadım hatta insanların da böyle bir şey için neden para verdiklerini anlamıyorum o nedenle bu konu hakkında daha fazla şey yazmayacağım.

Los-angeles-Beverly-DriveBurada gezdikten sonra Beverly Drive boyunca aşağı (South) yürüyerek Urth cafeye gidin, yol 10-15 dakika sürer, yürürken birçok cafe göreceksiniz ama oturmayın muhakkak Urth Cafe’ye gidin. Urth Cafe LA’in en en en güzel cafesidir. 5-6 tane yeri vardır ve hepsi birbirinden güzeldir ama gidince siz de göreceksiniz; tatlılar ve kahve insanın aklına başından alıyor 🙂 Eğer aç olursanız ve türk yemeğini özlemiş olursanız Urth cafenin karşı tarafında biraz ileride Cafe İstanbul var (https://cafeistanbulbeverlyhills.com/). Sahipleri Türk, eğer öyle bir tercihi olan varsa tüm yemekleri de helal ama yemeklerin çok iyi olduğunu söyleyemeyeceğim.


DOWNTOWN

Downtown aslında benim çok hazzettiğim bir yer değil daha doğrusu bölge olarak zaman geçirmek için çok hoş bir yer değil ama bu, o bölgede görmeğe değer mekanlar ya da denemeye değer restoranlar olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Güzel ama birbirinden kopuk yerler olduğu için ancak LA’da 5-6 gün harcayacaksanız gitmenizi tavsiye ederim. Bu kısmı ikiye böleceğim; Art Distric ve Show Distric. Bu tanımları çaldığımı ve aslında wikipedia da bile bulabileceğiniz gerçek kullanımlarını değiştirdiğimi burada itiraf etmeliyim 🙂 Tamamen kendime ait tanımlamalar o yüzden çok fazla art ya da show beklemeyin 🙂

1. Art District: Bu bölge filmlerde gördüğünüz ya da çok ünlü olan birkaç güzel binayı içeriyor. Size tavsiyem Walt Disney Concert Hall (111 S Grand Avenue, Los Angeles, CA 90012, United States) civarına arabanızı park edin. Buralarda sokağa park etmek mümkün (parkmetreye para atmayı unutmayın) ayrıca çevrede birçok özel park yeri de göreceksiniz, herhangi birini seçebilirsiniz. Walt Disney Concert Hall çok değişik bir binadır, arka tarafında küçük bir bahçesi ve cafesi vardır, oralara da uğrayın. Buradan sonra hemen yandaki LA opera binasına ve yanındaki Ahmanson Theatre’in çevresinde dolaşıp ikisinin ortasından başlayan Grand Park’da yürüyün. İki binanın ortasında durup Grand Park’a yüzünüzü dönerseniz Los Angeles City Hall’u görürsünüz ki birçok filmden bu manzarayı tanıyacağınıza eminim. İlaveten art ve özellikle street art konularına meraklıysanız turlara katılabilirsiniz. Kendim katılmadım ama katılan arkadaşlarım bu turların iyi olduğunu söyledi http://downtownartwalk.org/

Los-angeles-bev

2. Show Distric: Bu bölgeye bu ismi vermemin nedeni Staples Center. Genel bilgiler kısmında açıkladığım üzere burası bir gösteri salonu. Konserlerin yanı sıra eğer ilgileniyorsanız LA Lakers ya da Clippers gibi birçok LA takımının maçları burada yapılır. Çok ısrarcı olmamakla birlikte deneyin derim. Staples Center’ın çevresine LA Live denir (800 W Olympic Blvd, Los Angeles, CA 90015). Burada birkaç mağazanın yanında birçok restoran, cafe, pub ve club bulunur. Akşam eğlencesine çıkmış birçok insanı görürsünüz. Ayrıca LA Live’ın etrafındaki W Hotel ya da JW Marriott gibi otellerin içindeki ve rooftoplarındaki yerler de epey ünlüdür. Gece elbisesi ve takım elbiseyle gidilen, girişinde paparazzilerin olduğu bu mekânlar benim pek tarzım olmadığı için özellikle tavsiyede bulunamayacağım üzgünüm. Ama alternatif bir önerim var 🙂 Ben yurtdışında sinema deneyiminden hoşlanan bir insanım eğer siz de LA Live’da yemek üstüne sinema yapmak isterseniz Regal sinemalarının çok büyük ve gösterişli bir örneğini bulabilirsiniz. Son olarak yemek yer ya da alışveriş yaparsanız parking için validation yaptırmayı unutmayın.

Los-angeles-LA-Live


SAHİLLER 

Los-angeles-Hungtington-Beach-1Beach kısmını beklentileri minimum düzeyde karşılayabilmek için yazdığımı itiraf ediyorum. Gittiğiniz zaman göreceksiniz, LA’deki birçok sahil Akdenizin güzel rengine ve durgun haline alışkın olan bizleri tatmin etmeyecek. Buralarda, deniz kenarı aktivitesi denize girmekten çok sahilde takılıp aktivite yapmak yönünde ve açıkçası Santa Monica ve Venice hariç diğerlerinin de birbirinden pek farkı yok. Sırasıyla gidersek Manhattan Beach, Hermosa Beach, Huntington Beach ve Laguna Beach temel olarak sahilin ortasında iskelesi kıyısında restoran ve birkaç dükkânı olan temiz güzel yerler. Ama dediğim gibi aralarında bence pek de bir fark yok. Diğerlerinden farklı olarak sayabileceğim yer ise Malibu ama o da zaten tam olarak beach sayılmaz. Eğer ortalamanın üzerinde kalite ve zevk ancak ortalamanın epey üzerinde fiyat arıyorsanız gitmeniz gereken yer Malibu. Sahilden çok kayalıkların üzerine yapılmış evler, milyonluk arabalar ve ünlülerin evleri ilginizi çekiyorsa Malibu’dan şaşmayın. Burada güzel bir mekan önerim olacak. Mekandaki herkesin mütemadiyen birbirini kesmesi nedeniyle İstanbul’un “düdük” mekanlarını bana hatırlatmasına rağmen klasik Amerikan havasının çok üzerinde olması, denizin üzerinde uçuyormuşsunuz havası yaratması ve gün batımına karşı kokteylinizi yudumlama şansınızı size sağladığı için Moonshadow’a (www.moonshadowsmalibu.com) gitmenizi tavsiye ederim. Gece elbisesi ya da ceket kravat giymenize gerek yok ama turist kıyafetiyle de giderseniz kendinizi kötü hissedebilirsiniz, benden söylemesi 🙂


PASADENA

Parking: 4 Exchange Alley Pasadena, CA 91103

Pasadena, aslında benim çok sevdiğim bir yer ama aynı zamanda pek de bir numarası olmayan bir yer. Sevdiğim yanı insanların sokaklarda yürüyor olması nedeniyle bana daha Avrupai gelmesi ve bu nedenle de Türkiye’yi hatırlatmasıydı. Eğer zamanınız kaldıysa ve değişik bir şeyler yapalım diyorsanız gidebilirsiniz. Big Bang Theory isimli dizi burada geçiyor, meraklısıysanız çevrede tanıdık yerler görürsünüz. Önce gidip city hall’u görün çok görkemlidir (103 Garfield Ave. Pasadena, CA 91101). Önünde park yerleri vardır, parkmetreye para atmayı unutmayın 🙂 Muhakkak city hall’un içine girin, İspanyol saraylarını andırır, küçük çok güzel bir bahçesi vardır.

Los-angeles-Pasadena-6Los-angeles-Pasadena-8

Sonra ilk söylediğim yere park edip çevrede dolaşırsınız. Genel olarak tüm güzel yerler ve mağazalar Colorado Blvd üzerinde, siz de buralarda zaman geçirebilirsiniz ama küçük, arada kalmış, girişi Colorado Blvd’den olan (Giriş: 29 W Colorado Blvd Pasadena, CA 91105) bir meydan var, muhakkak burada takılın.

Burada yemek için üç önerim olacak:

  1. Intelligentsia Coffee (55 E Colorado Blvd Pasadena, CA 91105)
  2. Europane (345 E Colorado Blvd. Pasadena, CA 91101)
  3. The Cheesecake Factory (2 W Colorado Blvd. Pasadena, CA 91105)

Intelligentsia Coffee benim hayatımda içtiğim en güzel kahveyi yapıyor, eğer kahve seviyorsanız muhakkak gitmelisin. Mekan da çok güzel, 2 farklı counter var; birinde kahve, diğerinde şarap satılıyor. Her ikisi de gurme ürün olarak sayıldığından adamlar epey iddialılar. Şarapda, seçenekler fiyata göre değiştiği için kahvede oldukları kadar iddialı olduklarını söyleyemeyeceğim.

Europane, diğerlerine göre 300 metre kadar uzakta, çok güzel sandviçleri ve tatlıları var. Farklı olan tarafı, tatların Avrupa damak tadına göre yapılıyor olması, yani sandviçler soslu değil, tatlılar da çok şekerli değil.

Üçüncüsü Cheesecake Factory. Burayı zaten biliyorsunuzdur. Ben aslında yerel cafeleri ve restoranları daha çok seviyorum ama Türkiye’den gelenler burayı çok seviyorlar yani gitmek isterseniz bu da bir seçenek.

Son olarak eğer alışveriş yapmak isterseniz, yine büyük sayılabilecek ve karşılıklı yer alan TJ Maxx ve ROSS mağazaları var (455 South Lake Ave, Pasadena, CA 91101). Onların hemen karşısında da Beard Papa’s var.


CATALINA ISLAND

Catalina Island, Long Beach’in hemen açıklarında çok güzel bir ada. Avalon da adanın üstündeki kasabanın adı. Adaya hem Long Beach’ten hem de Newport Beach’ten vapur (ferry) kalkıyor. Tam yazlık bir yer, hatta pek Amerika gibi de değil. Evler küçük, restoranlar küçük, sahiller küçük 🙂 Ben çok seviyordum. Avalon’un çok ünlü bir konser binası var genelde jazz konserleri oluyor. Severseniz bakılabilir ama onun dışında adada çok atraksiyon yok. Kesinlikle gitmeye değer ama kalmaya değmez bence, erkenden gidip son vapurla dönebilirsiniz. Vapur yolculuğu 45-50 dakika sürüyor. Ayrıca Catalina Island’ın denizi ana kara gibi değil, dalgasız ve güzel yani isterseniz hazırlıklı gidin orada denize girebilirsiniz 🙂

Los-angeles-Catalina-Island-1Los-angeles-Catalina-Island-4
Los-angeles-Catalina-Island-6Los-angeles-Catalina-Island-8

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Tarih:

İlginizi Çekebilir
Related