Chicago

Chicago’nun haritasını gezilecek yerler açısından en basit ve efektif şekilde sınıflandırmak gerekirse;

  1. Loop (merkezde dönen tren rotasından ismini alır)
  2. Kuzey Bölgesi (Alışveriş, ünlü markalar)
  3. Güney (genelde pek güvenli değildir)
  4. Batı (bizim konakladığımız yer Pilsen)

Aşağıdaki haritada tren hattını (metro) baz aldık, hatların isimleri onların renkleri Pink Line, Red Line vs. gibi.. Biz Chicago Havaalanına (O’hare) inince 7 Günlük Tren Kartı (7 day pass) aldık, ve sınırsız bütün trenleri ve otobüsleri bu kartla kullandık.. kesinlikle edinin.. fiyatı 1 günlük sınırsız 10 Dolar, 3 günlük sınırsız 20 Dolar ve 7 günlük sınırsız 28 Dolar. Tren ve otobüs hatlarını yöneten şirketin adı CTA ve biletlerde CTA Day pass olarak geçiyor..

Havaalanından Loop’a trenle 40dk da gelebiliyorsunuz.. Mavi hattı kullanıyorsunuz..

chicago3

Öncelikle konaklamadan bahsedeyim; biz Airbnb den ev kiralayarak Pilsen denilen bölgede kaldık. Hem bölgeyi hemde evimizi çok sevdik. Tenle Pembe Hat üzerinde 18th metroya yürüyerek 3 dk uzaklıkta, Loopa 15-20 dk uzaklıkta ve popüler bir yer.

PİLSEN

Yerel halk, sanatçılardan, gençlerden ve Meksikalılardan oluşuyor. Bölgeye herkes sanat bölgesi diyor, evlerin iç dizaynı hep temalı ve özgün, 70 lerin çiçek çocukları sanki bu bölgede toplanmış gibi. Plakçılar, ikinci elciler, kostümcüler, antikacılar vs.. ne ararsanız bulabilirsiniz.. Meksika yemeklerine düşkünseniz gayet bol seçenekle karşılaşacaksınız. Loop a göre herşey çok daha uygun fiyatlı.. Yerel kahve dükkanları, fırınlar gayet başarılı, ucuz ve leziz..

chicago6

Güvenli bir bölge, gecenin bi yarısı defalarca evimize döndük ve hiç rahatsız olmadık.. Ayrıca canlı bir bölge, sokaklar temiz, evler karakteristik..  Tamamen farklı bir kültür var burada. Eğer Chicagoya gezmek için gidiyorsanız konaklamak içinde tercih edebilirsiniz, fakat Loop’ a 15-20dk uzaklıkta bunu unutmamakta fayda var..

Genellikle, sanat sergileri, festivalleri Chicago’nun bu bölgesinde yapılıyor, tam anlamı ile rengarenk bir bölge..

Araba ile gidecekseniz, ücretsiz kaldırım önüne park edebilirsiniz, fakat ana caddelerde ücretli..

Metro ile gelmek isterseniz, Pembe hattı kullanarak 18th de inebilirsiniz, burası Pilsenin ortası..

chicago4

Pilsende bizim çok keyif aldığımız bir nokta daha var; Monsters Toys.. Aşağıdaki fotoğraftan bakabilirsiniz.. sadece bu dev kapı var fakat güzel bir anı fotoğrafı oldu bizim için.. Tam olarak aşağıdaki fotoğrafı çektiğimiz anda, bir polis arabası yanaştı ve içindeki memur camı açıp ” Hey Napıyorsunuz” diye seslendi.. Birden panik olduk.. bi taraftan da hafif bi gülümseme ile ”Fotoğraf çekiliyoruz” dedik.. Adamın yüzündeki ciddi ifade bir anda kayboldu ve gülmeye başladı.. Tabi adam gülene kadar bizden bi parça gitti 🙂

chicago2

Loop

Loop Chicago’nun kalbi, adını merkezde dönen tren rotasından alıyor. Mağazalar, Restoranlar, İş Merkezleri, Oteller, Müzikaller, Kütüphane vs..  bir çoğu bu bölgede..  Buradan heryere gitme şansınız var, ve heryerden de tek araçla buraya gelebilirsiniz.  Chicagonun en ünlü görülecek yerleri genelde bu bölgede. Aradığınız birçok şeyi de yine bu bölgede bulabilirsiniz.

Chicago da ünlü Dish Pizza yı tatmak isterseniz, şiddetle önerim Pizano’s Pizza.. E Medison ve Wabash sokakları köşesinden parka doğru giderken sağ tarafta.. cidden çok başarılı ve lezizdi.. Tavsiyemiz; ya giderek ya da arayarak rezervasyon yaptırın.. çoğunlukla dolu.. biz 30dk sıra bekledik..

chicago14

Millennium Park; Loop’un doğusunda Michigan Gölü kıyısında bulunan oldukça büyük bir park, içinde en görülesi yer Cloud Gate (bean) isimli kocaman bir fasülye şekliden ayna.. sağından solundan bakmak eğlenceli.. Hemen bu fasülyenin arkasında Crown Fountain isimli bir alan var, biz kışın gittiğimiz için pek bi eğlencesini göremedik fakat yazın aşağıdaki fotoğrafta arkamızda duran kocaman yüzün ağzından su fışkırıyor ve herkes bunun altında ıslanıp eğleniyor..

chicago9

Chicago Tiyatrosu; En ünlü müzikaller, performanslar, gösteriler burada gösterime girer. Dünyanın en ünlü tiyatrolarından biri. 1921 yılında inşaa edilmiş, Balaban ve Katz Chicago Tiyatrosu olarak da biliniyor. 1979 yılında ulusal tarihi yerler olarak eklenmiş. Chicagonun en ünlü fotoğrafı.. hatta Chicago’nun gayrı resmi amblemi.. 3600 kişilik muazzam bir sahne.. Burada illaki fotoğraf çekilmek isteyeceksiniz, tavsiyem gece gidin ve gece fotoğraf çekin..

chicago8

Ayrıca yine loop bölgesinde ünlü Chicagonun en yüksek binasında bulunan Skydeck, bilim müzesi, ve Buckingham Fountain v.b bir çok görülecek yer var..

Güney

Yine belirtiyorum, Chicago’nun en güvensiz bölgesi güney kısım.. biz giderken birçok arkadaşımızdan o bölgeye gitmeyin diye uyarı aldık.. yine de güneyde görmek isteyebileceğiniz Chicago Üniversitesi var..

Üniversitenin hikayesi ilginç; 1800 lü yıllarda American Baptist Education Society Chicagoda bir üniversite kurmak ister fakat sermayeleri oldukça sınırlıdır, yardım toplamaya başlarlar, ve John D. Rockefeller’a giderler, Rockefeller 600.000 Dolar bağış yapar. Bugünün parası ile 16 Milyon dolar.. Üniversitenin adını Rockefeller koymak isterler fakat Rockefeller bunu red eder ve Chicago Üniversitesi kurulur. Bugüne kadar eğitim alanında yapılmış en büyük bağışlardan biridir. Daha sonraları Rockefeller bu bağış için; ”Hayatımda yaptığım en iyi yatırımdı” der..  Chicago Üniversitesi dünyada en çok nobel ödülü kazanan akademisyene sahip 3. üniversitedir.. Umarım Türkiyede de eğitimin farkına varılıp böyle yatırımlar yapılır..

Üniversiteye ulaşmak için 2 araç değiştirmeniz gerekiyor, Kırmızı hattı ve sonrasında otobüs kullanarak kampüse ulaşabilirsiniz. Görsel olarak en ünlü kütüphanelerden biri olan Harper Library yine bu üniversitededir. Bizde burayı görmeden dönemezdik tabi..

chicago11

Kuzey

Kuzey bölgesi, en ünlü markaların mağazalarının bulunduğu, daha pahalı, daha sosyetik bir bölge, bu dört bölge arasında en lüks evler, temiz sokaklar, düzenli bahçeler vs. bu bölgede.. Özellikle alışveriş için Michigan Ave. üzerinde Hancock Gökdelenine kadar yürüyebilirsiniz..

Eğer yorulup ufak bir mola isterseniz, pahalı kafelere de girmek istemezseniz, H&M mağazasının yanındaki Uniqlo mağazasının 2. katında Starbucks var, aşağıdaki videoyu da kahvemi içerken Starbuckstan çektim.. Michigan Ave.

Yolun sonundaki Hancok binasının çatı katında 360 isimli bir yer var, bütün Chicagoyu buradan görmeniz mümkün.. bizim tavsiyemiz ise; 1 alt katta restoran var, giriş ücretsiz ve sadece 1 kat alttan görmüş olacaksınız.. biz restorana çıktık, fotoğraf çekildik, etrafa baktık ve ayrıldık.. boş yere para ödemeyin..

chicago5Loop bölgesinden kuzeye doğru köprüyü geçer geçmez sağ tarafınızda Ünlü Navi Pier var, kocaman bir iskele, üzerinde Restoranlar, cafeler, barlar ve tekne gezileri için Tur Ofisleri var.. güzel bir günde yürüyerek keyifle gezmenizde fayda var.. Tekne gezileri hakkında ise; eğer mimari yapılara ilginiz yoksa sakın tekne turu almayın.. 1 saat boyunca bu binayı şu yaptı, bu böyle yapıldı vs.. anlatılıyor ve biz çok bunaldık!!  Kişi başı 35 dolarımızda boşa gitti.. Fakat akşam yemekli göl gezilerini denemedik..

chicago10

Sonuç olarak Chicago için 3 gün fazlasıyla yeterli.. Hatta daha azında da kaçırdığınız bişey olmayacak..

 

Çağlar Yavaşoğlu
Çağlar Yavaşoğluhttp://caglaryavasoglu.com
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir, Amatör fotoğrafçı ve gezgin, Amatör Marangoz

2 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Tarih:

İlginizi Çekebilir
Related