Portofino

”I found my love in Portofino” dizeleri Portofino denildiğinde hepimizin aklına gelen şarkıdır. Hatta diyebiliriz ki Portofino’yu ünlendiren, ya da ününe ün katan bu şarkıdır.

italya
Portofino

Portofino, minyatür limanını, uzun renkli evlerin sardığı şirin bir kasabadır. Hemen arkasında yeşil bitki örtüsü ile kaplı tepeler bulunmaktadır. Geçim kaynağı, ünlü olmadan önce balıkçılık olan kasaba, günümüzde lüks yatların uğrak yeri, turistlerin favorisidir. Meydanındaki yol taşlarından tutunda ara sokaklarındaki sokak lambalarına kadar bir bütünlük içinde huzurlu keyifli bir kasabadır. Lüks turizmin merkezlerinden biri olan bu butik kasabada dünyaca ünlü markaların bir çoğunu da bulabilirsiniz.

İtalya
Portofino

Portofino’ya en yakın plaj Paraggi plajıdır. Yürüyerek 10-15 dk uzaklıktadır. Şezlong kiralayabilir ya da ufak halk plajında güneşlenip denize girebilirsiniz. Ayrıca Santa Margherita Ligure ile Portofino arasında bulunan Niasca plajında da denize girebilirsiniz. Paraggi plajına göre daha doğal ve daha sakin bir plajdır.

Portofino
Paraggi Plajı

Biraz yokuş çıkmayı göze alırsanız çok keyifli bir manzarası olan Castello Brown’ı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca marinadan Portofino Lighthouse’a çıkabilirsiniz.

Ulaşım

Portofino’ya en yakın hava alanı Genova havaalanıdır. Buradan;

  • Trenle ve arkasından otobüle (882 line) 1,5 saatte 30€ ödeyerek,
  • Otobüsle (75T) 2,5 saatte 50 € ödeyerek,
  • Taksi ile 30 dakikada 350€ ödeyerek,
  • Araçla ise 30 dakika araç kullanarak ulaşabilirsiniz.

Ayrıca La Spezia’ dan Cinque Terre rotasını takip ederek ve yol üzerinde Sestri Levante ve Rapallo’ya uğrayarak da gelebilirsiniz.

İtalya
Portofino Merkezi

Araçla gelecekseniz, Portofino’ya Rapolla tarafından girdiğinizde hemen karşıda kapalı bir otopark var, buraya park edebilirsiniz. Saati 2€.

Konaklama

Portofino’da konaklamak çok ucuz değil fakat alternatifler mevcut, fiyat olarak uygun ve limana oldukça yakın olan Sun’s Homes “Red” i tavsiye edebiliriz. Ayrıca burası otel değil dairedir. Keyifli bir konaklama deneyimi olacaktır. Daha uygun bir seçenek isterseniz Rapallo’da konaklayıp buraya günübirlik gezi ile gelebilirsiniz.

Yeme İçme

Portofino’da her damak zevkine uygun mutfak mevcut, kaldığınız süre boyunca değişik lezzetleri tadabilirsiniz. İtalyan mutfağı için Trattoria Tripoli’yi, deniz mahsülleri için Ristorante Stella’yı, akdeniz mutfağı için Taverna Del Marinaio’yu önerebiliriz.

İtalya
Portofino
Çağlar Yavaşoğlu
Çağlar Yavaşoğluhttp://caglaryavasoglu.com
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir, Amatör fotoğrafçı ve gezgin, Amatör Marangoz
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Tarih:

İlginizi Çekebilir
Related