Uçakta Koltuk Seçimi Püf Noktaları

Uçuşlarda oturduğumuz yerden pek kalkamadığımız için rahatlı çok önemli.. Özellikle uzun uçuşlarda koltuğumuzu seçerken biraz titiz davranmakta ve hızlı olmakta fayda var.. Koltuk koltuktur demeyin..

Bu konuda ne kadar çok araştırma ve yazı olsada her zaman kesin sonuç almanızın maalesef garantisi yok.. Bunun en önemli sebepleri;

  1. Aynı tip uçakların farklı dizayn edilmiş olması,
  2. Yeni alınan uçağın henüz dizayn yenilemesinin yapılmamış olması,
  3. Sizin seferinizden bir önceki seferde koltuğa dökülmüş olabilecek sıvı, yemek vs..
  4. Sorunlu koltukların anında tamir edilmiyor olması..
  5. Son dakika da uçak değişikliği yapılması

flight-seat-problem

Bütün bunların olmadığını varsayarak, koltuk seçiminde önemli noktalar şunlardır;

Ayak uzatma mesafesi

Ayak uzatma mesafelerinde durum ortada, acil çıkış ya da ön sıradan yer almanızda fayda var. Fakat dikkat edilecek nokta, acil çıkışlarda 2 sıra koltuk varsa; öndeki acil çıkış koltuk sırası arkaya yatmaz.. Bu nedenle 2. sırayı tercih edin, hem arkaya yatar hemde önden sıkışmazsınız..

Genişlik

Uçak önden arkaya doğru daralır, bu daralma 3 koltuğun sığmayacağı noktaya geldiğinde koltuk sayısı ikiye düşer.. koltuklarlada bir daralma olmasada alan darlığı rahatsızlık verebilir. Bu sebepten arka koltukları seçmemek daha rahat olmanızı sağlayabilir..

flight-seat-choose

Koltuğun ne kadar yatabildiği

Arkaya doğru daralma aynı zamanda arkaya doğru koltukların yatış açısınında azalması demektir. Arkadan uzak durmak en iyisi 🙂

Gürültü

Kanat üstü her zaman daha gürültülü olur, uzun uçuşlarda rahatsızlık verebilir.. gerçi ben bu problemi kulak tıkacı ile çözüyorum..

Mutfak ve tuvalet alanlarına,  uzun uçuşlarda ayaklarını açmak isteyenler  gelir ve çoğu zaman koyu bir sohbete dalarlar, sizi de uyutmazlar..

Koku

Eğer ön sıralardan ya da en arkalardan koltuk seçecekseniz, Tuvalet ve mutfak kokusunu göz önününe almalısınız, mutfak çok sıkıntı olmasa da uzun uçuşlarda tuvaletten koku gelebilir, ayrıca tuvalet trafiği de rahatsızlık verebilir..

İkram sırası

Uzun uçuşlarda problem olmaz fakat kısa uçuşlarda sıkıntılıdır.. Boeing 777 de ilk önce 16. ve 32. sıradaki yolculara servis verilir.. göz önünde bulundurmakta fayda var..

flight-problem

Şimdi ”onu seçme bunu seçme nerde oturacağız peki” diyeceksiniz 🙂

Öncelikle hangi model uçakla uçacağınızı bilmeniz lazım, ona göre oturacağınız alanı belirleyin, kanat üstü, en arka ve özellikli koltukları çıkarttığınızda geriye kalanlar sizi memnun edecektir.

Daha sonra Pencere kenarımı koridor mu buna karar verin; pencere kenarında yaslanacağınız bir yer olur, koridorda ayaklarınızı uzatacağınız bir alan.. karar sizin..

Eğer uçak iki katlı ise, üst katı tercih edin, daha sessiz ve koltuklar daha aralıklıdır.. tabi alan da küçüktür, içki, ayak vs. kokuları daha kalıcı olur..

Aşağıdaki Kayak sitesi tarafından hazırlanmış bir seçim planı var, size oldukça yardımcı olacaktır. Ayrıca www.seatguru.com ve www.seatplans.com adreslerinden uçuşunuzda kullanılacak uçak için en doğru tavsiyeleri alabilirsiniz..

flight-seat-chooser

Çağlar Yavaşoğlu
Çağlar Yavaşoğluhttp://caglaryavasoglu.com
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir, Amatör fotoğrafçı ve gezgin, Amatör Marangoz
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

1 YORUM

  1. Ellerinize sağlık, çok faydalı bir yazı olmuş. Cam/Koridor seçimi konusunda bir ekleme: Uzun uçuşlarda THY ile ekonomi sınıfında uçuluyorsa (Turkiye-USA vs gibi) cam/koridor seçerken üç kişinin yan yana oturduğu da hesaba katılmalı… Cam kenarında oturuyorsanız yolculuk sırasında yanınızdaki iki kişiyi ayağa kaldırmanız, özellikle yolcular uyurken oldukça zor olabiliyor (bu da istediğiniz zaman tuvalete gitmenizi, ya da bacakları açmak için arada bir uçak içinde dolaşmanızı zorlaştırabiliyor). Benim için önemli olan kafamı koyup uyumak diyorsanız o zaman cam kenarı tercih edilebilir, tamamen önceliklerinize bağlı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Tarih:

İlginizi Çekebilir
Related