Dresden

İlk yerleşimcileri köylüler ve balıkçılar olan Dresden, bir çok savaş ve büyük yangın görmüş bir şehir. Özellikle 19. yüzyılda oldukça gelişmiş olan şehir II. Dünya savaşı boyunca tek bir saldırı almamasına rağmen, trajik bir şekilde; bombalanan İngiliz şehirlerinin intikamı için saldırıya uğramış ve savaşın son günlerinde, hatta savaş bitmiş olmasına ve Almanya’nın teslimiyetine rağmen ağır bir bombardımana maruz kalmıştır. Bu intikam saldırısı sırasında kullanılan fosfor nedeni ile şehir bombardıman sonrası günlerce yanmış, tüm şehir yerle bir olmuş, binaların %90 yok olmuş ve 30.000 kişi yaşamını yitirmiştir.

Savaş sonrası Dresden
Savaş sonrası Dresden
İşte asıl marifet bu tarihten sonra ortaya çıkmaktadır. Şehir 65 yılda tamamen yenilenmiş, Molozlar tasnif edilerek kullanılabilecek her taş parçası tekrar kullanılarak, bombardıman öncesi tarihi yapılar olduğu gibi tekrar inşaa edilmiş ve eski haline sadık kalınarak tamamen yenilenmiştir. Asıl inanılmaz olan ise Şehrin merkezi ve siluetini oluşturan Elbe’nin güneyindeki eskişehirin 1990 da yapımına başlanması ve 2005 yılında tamamlanmış olmasıdır.
Dresden bir deyimin vücut bulmuş halidir. Dresdeni gezerken özellikle de eski şehiri gezerken yapıların üzerinde siyah taşlar göreceksiniz bu taşlar bombardıman sonrası yıkılmış, yangına maruz kalmış ve o yapının orjinal taşları, bu sebepten ki Dresden ‘’Küllerinden Doğan’’ bir şehirdir. Elbe’nin Flöransa’sıdır.

Germany-dresden10

Biz Dresden’de Hotel Am Terrassenufer ‘de kaldık. Eski Şehire yürüyerek 5 dakika, Elbe’nin hemen kıyısında, geniş odaları güleryüzlü personeli ile bizim için çok doğru bir seçimdi. Otelin hemen yanındaki sokak’ta aracınızı  hafta sonu ücretsiz park edebiliyorsunuz. Hafta içi ise günlük 3 euro. Almanya’nın diğer büyük şehirlerine kıyasla oldukça ekonomik.
Dresden Elbe’nin güneyi olan Altstadt (Eski Şehir) ve Neustadt (Yeni şehir) olarak iki kısma ayrılıyor. ve görülecek yerler genel olarak bi iki yaka arasında kurulmuş 4 köprü etrafında toplanıyor.
Germany-dresden7
Görülecek Yerler;
ESKİŞEHİR
 
Semper Opera House
Bombardıman dan sonra harabeye dönmüş başka bir bina daha.. Almanya’da ki Ne- Rönesans akımla yapılan ilk yapılarından olan binanın 1985 yılında restorasyonu tamamlanmış. Tiyatro Meydanına bakıyor. Semper ismini ise binayı tasarlayan mimardan alıyor. 1548 yılında kurulan dünyanın en eski orkestralarından biri olan Staatskapelle Dresden bu binayı kullanıyor.

Germany-dresden6

Royal Palace ( Rezidenzschloss)
1547-1918 yılları arasında Wettin Hanedanının tüm krallarının evi olmuş bu saray. Saray dünyada Türkiye dışında en fazla Osmanlı eşyasının sergilendiği saray. Türk Odası’nı ziyaret ederseniz bu eşyaların yanı sıra 1730 yılında Dresdene getirilen 6 metre yüksekliğindeki ve 20 metre uzunluğundaki Otağ-ı Hümayun’u da görebilirsiniz. görebilirsiniz.
2013 yılında tamamen restore edilen sarayın Augustus Caddesi tarafındaki duvarda ise 102 metre uzunluğunda Fürstenzug denilen, Prensler Alayı olarak adlandırılan porselen bir duvar mevcut. 1904 – 1907 yılları arasında, 24.000 Meissen Porseleni kullanılarak tamamlanmış. Aynı zamanda dünyanın en geniş porselen sanat çalışması olması bir yana bir de mucize eseri Bombardımandan en az hasarla kurtulan yapı. 102 metre boyunca dikkatle bakın, bu tabloda tek bir kız var..  bakalım bulabilecek misiniz.  (Cevap sayfanın en altta) 🙂
 Germany-dresden4
Frauenkirche
Dresden’in belki de en önemli yapısı. Anlamı İngilizce Church of Our Lady.. yani Meryem Ana Klisesi.. İronisi ise, Bombardıman sırasında yaklaşık 300 kişi güvenli olduğunu düşünerek buraya sığınmış, neyse ki tamamen yerle bir olan kiliseden yıkılmadan hemen önce çıkmayı başarmışlar..

Neumarkt (Yeni Pazar) meydanında kurulmuş olan  Frauenkirche, Güçlü Augustus tarafından, Venedik’teki Santa Maria Kilisesi’ni örnek alan bir tasarım yapması şartıyla marangoz ustası George Bähr’e 1743’te yaptırılmış.  Muhteşem yapıdan geriye binlerce taş yığını ve iki adet duvar kalabilmiş. Frauenkirche, dünya çapında sürdürülen “Dresden Yardıma Çağırıyor” sloganlı kampanya ve özellikle İngilizlerle Amerikalıların yaptığı cömert bağışlar sayesinde toplanan 250 milyon Alman Markı ile uzun yıllar sürecek bir restorasyona girmiş ve 2005 yılında tamamlanmıştır.

Kiliseyle birlikte yok olan önemli eserlerden biride Bach’ın çaldğı efsanevi org. Fakat bombardımanda 200 parçaya ayrılmış olan Mimar Baehr’in mezarı uzun çabalar sonucunda restore edilebilmiş ve Kilisenin mahzeninde sergileniyor. Anıtın üzerindeki yazının türkçesi ise;

” Artık yeterince yaşadım, inşaa ettim ve acı çektim. Şeytanla, günahlarla ve dünyayla tartıştım. Şimdi görkemle göğe yükselen bu binanın içinde zafere, huzura ve barışa kavuşmuş olarak yatıyorum. Tanrıyı erkeğiniz ve babanız olarak kabul edin ey sevdiklerim. Onun sadakatinde kimse çürümez.”

Germany-dresden8 Grossen Garden 

Dresden’in en büyük parkı. 1683 yılında barok stilde yapılmış. Parkın tam ortasında sarayın adı da Palais im Grossen Garten yani büyük bahçedeki Saray. Saray Dresdenin ilk barok yapısı olarak yazlık saray olarak yapılmış. Sarayın altında Kumtaşından yapılmış heykeller sergileniyor, ve aralarında bir Türk heykelide mevcut. Görür görmez tanıyacaksınız.

Germany-dresden5

Parkın sol tarafındaki iki köşede ise Volkswagen’ın cam fabrikası ve Hayvanat Bahçesi var..
YENİŞEHİR
 
Hauptstrasse
Augustus Heykelinden başlayarak yukarı doğru giden yer yer heykellerle bezenmiş keyifli bir cadde.
Goldener reiter
Yanişehirin hemen girişinde de 1694 ve 1733 tarihleri arasında hüküm süren ve ünlü Augustus’un heykeli. Augustus aynı zamanda yenişehir ve eskişehiri birbirine bağlayan köprüye ve eskişehirdeki saray önündeki sokağa da adını vermiş.
Germany-dresden2Neustadt Kunsthofpassage – Regenwasserspiel
Bu Pasajın içinde çok ilginç bir bina ve ona entegre edilmiş ilginç bir tasarım var. Bu bina yağmur yağdığında müzik çalıyor.. biz oradayken maalesef yağmur yağmadı dinleyemedik, ama yağmur yağmasa bile görmeniz gereken yerlerden.  Pasajın içindeki avlu Elementler Avlusu olarak adlandırılıyor ve çevredeki her bina bir elementi temsil ediyor, bu müzik çalan bina ise suyu temsil ediyor. Binanın adı Regenwasserspiel. Diğer binalar ise hava, toprak ve ateşi temsil ediyor. sevgi size kalmış..
Germany-dresden9
Porselendeki kız..
Porselendeki tek kız
Porselendeki tek kız
Çağlar Yavaşoğlu
Çağlar Yavaşoğluhttp://caglaryavasoglu.com
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir, Amatör fotoğrafçı ve gezgin, Amatör Marangoz
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

4 Yorum

  1. Bizde bu rotayı merak ediyoruz.. geçen ay gittik fakat bilmediğimizden kaçırdık maalesef. fakat ekimde tekrar gitme durumumuz var, o zaman bir kaç sorum olacak size..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Tarih:

İlginizi Çekebilir
Related