Phuket Balayı

Phuket ve Balayı son zamanlarda oldukça popüler.. Vizesiz seyahat imkanı, uygun fiyatlı ve lüks otelleri, Romantik tekne turları, Gece gösterileri, safari turları, Popüler plajları, bakir koyları, gece hayatı ve daha bir sürü etkinliği ile Phuket Balayını dolu dolu geçirmenizi, eşinizle unutulmayacak deneyimler yaşamanızı sağlayan bir yer..

Mevsim; Taylanda gitmek için en doğru aylar; Kasım – Şubat arasıdır, hava hem serin hemde sıcaktır. Şubat – Mayıs ayları arasında hava oldukça sıcak nem yüksektir, bunaltabilir.. Mayıs-Kasım arası ise tipik muson iklimidir, tüm gün yağmur yağabilir, bu mevsim ayrıca Taylanda en düşük turizm sezonu olarak geçer..

Ulaşım için; İstanbul’dan THY ya da Thai hava yolları ile direkt uçuşla Bangkok’a oradan da yerel hava yolları ile Phuket’e geçebilirsiniz (biz Bangkok Airways’i tercih ettik)..  İstanbul Bangkok arası ; 9 -10 saat arası, Bangkok Phuket ise 1,5 saat sürmektedir.

İp Ucu : THY ile uçarken, gidişte ve dönüşte, Hem kabin ekibine hem de Bagaj teslim bankosuna balayı çifti olduğunuzu söylerseniz, THY uçuş sınıfınızı yükseltebilir. Biz ekonomi sınıfı bilet aldık fakat Kabin ekibi boş yer olduğundan bizi Comfort’a geçirdi.. burdan kendilerine teşekkürler.. (Evlilik cüzdanınız yanınızda olsun – görmek isteyecekler)

phuket-thailand-ent1
Uçakta

Phuket’e geldiğinizde, havaalanından otelinize Shuttle ya da özel taksi tercih edebilirsiniz, biz 2013 yılı kasım ayında Taksi tercih ettik ve Pattaya plajındaki otelimize 400 Baht a pazarlık yaparak gittik.. pazarlıktan çekinmeyin!

Otelimiz Sea Sun Sand Resort; odamızda özel teraslı, terasında jakuzisi olan bir odaydı ve gayet memnun kaldık, temizlik ulaşım, kahvaltı ve otel olanakları bizi memnun etti..  Patong gece hayatının merkezine yürüyerek 10dk uzaklıkta, Patong sahiline ise 5dk uzaklıkta.. Yinede sık sık çok eğlendiğimiz için yerel bir taksi olan Tuk Tuk ları tercih ettik.

Tuk Tuk
Tuk Tuk

Akşam üstü vardığımız ilk gün odamıza yerleştikten hemen sonra çevreyi keşfetmek için plaja gittik, biraz yürüdük ve ilk gördüğümüz ayak masajı dükkanına düşünmeden daldık.. yemeğimizi de yedikten sonra otele dönüp dinlendik..

İp Ucu: Ayak masajı oldukça ucuz, bütün gezip sonra da masaj yaptırın demiyoruz.. ayağınız yoruldukça girin ve masaj yaptırın.. her masajdan sonra tüm yorgunluğunuz gitmiş olacak ve daha çok gezebileceksiniz.. yoruldukça hiç düşünmeyin masaj yaptırın!!

Ayak Masajı
Ayak Masajı

İp Ucu: Yanınıza yağmurluk almanızda fayda var.. ya da sokakta satılan poşetlerden edinebilirsiniz..


1.Gün

Phang Nga, (Lawa adası, Naka adası, Hongs adasında Kano turu, Koh Panyee – Floating Island (yüzen müslüman balıkçı köyü), James Bond Adası

İp Ucu:  

1- Tekneye binmeden önce etrafta çanta palet vs. satan dükkanlar var, buralar biraz pahalı.. eğer su geçirmez çanta palet gözlük vs. alacaksanız bunları şehir merkezinden çok daha ucuza alabilirsiniz. Biz su geçirmez çanta aldık,  fotoğraf makinem için hala her tatilde kullanıyorum..

2- Neredeyse tüm turlar sizi otelinizden alıyor, biraz gecikebiliyorlar o yüzden panik yapmayın.

Bu paket bir çok seçenekle Phang Nga turu olarak satılıyor. Bazılarında adaların adı değişiyor, bazılarında öğlen yemeği yeri farklı tercih tamamen sizin, fakat burada önemli olan şu; Speed Boat (sürat teknesi) ve Luxury boat (Vapur gibi birşey) seçeneklerinden hangisini tercih edeceksiniz?

Speed Boat seçerseniz, denizde daha az vakit geçirip daha çok yer görme şansınız var fakat oldukça rüzgarlı bir yolculuk..

Luxury Boat seçerseniz, teknede güneşlenme imkanı var fakat yavaş ve bi süre sonra sıkıcı hale gelebiliyor.. Ayrıca 1 saat sonra güneşlenmek istemediğinizde kapalı yerde bunalabilirsiniz..

Lawa ve Naka adaları; daha fazla uğrak noktası olsun diye rotaya eklenmiş adalar, sahil dışında birşey yok, deniz temiz..

phuket-thailand26

Hongs Adasında Kano turu; En çok keyif aldığımız aktivitelerden biriydi, bizi tekneden kanolara aldılar, (kanoyu siz kullanmıyorsunuz) daha sonra mağaraların içinden ve dar vadilerin içinden muhteşem manzara eşliğinde yavaş yavaş etrafı gezdirdiler..  Hem romantik hemde keyifli bir tur. Kanoyu kullanan adama biraz bahşiş verebilirsiniz, istediğiniz yerde kanoyu durdurup yüzebilirsiniz, bu yüzden yanınıza havlu gözlük vs. almanızda fayda var.. Özellikle küçük bir gölete bezer bir yerde kanolar toplanıyor, burada isterseniz kayaların üzerine çıkıp denize atlayıp yüzebilirsiniz..

Kano Turu
Kano Turu

phuket-thailand24

Koh Panyee Adası; Yüzen ada ya da müslüman balıkçı köyü olarak da geçiyor, Koh Panyee Bayrak adası demek, Endonezya’dan gelen ilk yerleşenler gruplara ayrılıp yaşanabilecek bir yer aramışlar ve bulanın en yüksek yere çıkıp bayrak dikmesine karar vermişler. Bu yüzden adı Bayrak adası.. Adada 35’ye yakın müslüman aile bulunuyor, denizin üzerine kurulmuş bir yerleşim yeri, en ilginç hikayelerinden biri ise başarılı genç futbol takımının hikayesi.. fakat bu sefer hikayeyi ben anlatmayacağım, aşağıda hikayeyi anlatan gayet keyifli bir videosu var..

https://www.youtube.com/watch?v=uLnPbLh9FRY

phuket-thailand

James Bond Adası; Phuket’in en ünlü adalarından biri, görsel olarak da hakkını veriyor. Adanın asıl adı Khao Phing, fakat 1974 te çekilen The Man With The Golden Gun isimli James Bond filminde kullanıldıktan sonra ada oldukça ünlenmiş ve artık adı James Bond adası olarak biliniyor.. Muhteşem bir doğal güzelliği olan adanın en ünlü manzarası ise suyun içinden yüksel kaya parçası.. Ada da yüzme imkanınız var.. o yüzden Havlu gözlük vs. almanızda fayda var..

phuket-thailand21

phuket-thailand22


2.Gün

Phi Phi Ley de Dalış, Ünlü Maya Bay Plaj, Loh Samah Bay Plaj, Pileh Cove & Viking Cave, Monkey Beach (Maymun Adası), Phi Phi Adası, Khai Nok Adası

İp Ucu: 

1 – Bu turda yanınızda su altında çekim yapan bir kamera ya da fotoğraf makinesi bulundurmanızda fayda var.. Turu düzenleyen şirket belli bir ücret karşılığında size bir video hazırlayıp otelinize teslim ediyor.. Pahalı biraz ama değer..

2- Dalış için kendi gözlüğünüzü ve Şnorkelinizi kullanmak isterseniz yanınızda bu tura götürünüz. Yoksa teknede bulunan ve daha önce başkalarının kullandığı ekipmanları kullanmak durumunda kalabilirsiniz..

Maya Bay Plajı; Yine bir ada ve yine bir film.. burası Leonardo Di Caprio’nun oynadığı Plaj filminin çekildiği sahil.. çok güzel bir sahil fakat turistik olduğundan ve neredeyse tüm turlar aynı zamanda burada olduklarından oldukça kalabalık.. Denize girip güneşlendik, daha sonra biraz fotoğraf çektik.. güzel kareler yakalayabilirsiniz..

phuket-beach

Khai Nok Adası; Bu adanın en büyük özelliği balıklar.. plajın en sığ noktalarında bile etrafınızda yüzlerce balıkla yüzüyorsunuz, geniş bir plajı var ve  konaklama imkanı da var.. Biz bu adada kurumuş ve sahile vurmuş mercan kalıntıları bulduk yanımıza almak istedik fakat teknedeki personel yasak olduğunu söyledi.. bilginize..

Viking Cave (Viking Mağaraları); Nerden gelmişler, nasıl gelmişler bilmem ama bu mağarada viking yazıları bulunmuş.. Haritayı karşınıza alıp bakın.. Kuzey avrupa nere.. Tayland nere.. Mağaraların bir özelliğide Taylandlıların buradaki kuş yuvalarından topladığı bir maddeyi, Kuş Yuvası Çorbası adını verdikleri bir çorbada kullanıyor olmaları.. biz denemedik..

Maymun Adası; Burada maymunlara yaklaşıp onları kendi ellerinizle besleyebilirsiniz, fakat onları kızdırmamakta fayda var, tırnakları ile sizi yaralayabilirler.. bu yüzden elinizde birşey varsa ve maymuna verecekseniz, onunla dalga geçmeyin verin..

phuket-thailand27

Phi Phi Ley de Şnorkel; En çok keyif aldığımız yerlerden biri de burasıydı. Teknemiz bir koyda demirledikten sonra Şnorkellerimizi takıp daldık, çeşit çeşit yüzlerce balıkla beraber yüzdük, onları ellerimizle besledik. Balıkların muz sevdiğini öğrendik. Tatilimiz boyunca yüzdüğümüz en berrak su buradaydı. Çok eğlendik.


3.Gün

Motor Kiralama, Paradise Beach, Patong Plajı, Tapınak Ziyaretleri, Fil Çiftliği, Şehir turu

Bu güne kadar gezdiğimiz heryerde, ufak da olsa bir motor kiralar ve şehri onunla gezeriz, bu bizim en büyük keyiflerimizden biri. Hem daha mobil olmamızı sağlar, hem park sıkıntısı çekmeyiz, hemde arabayla girilmeyen yerlere girebiliriz. Neredeyse 4 kıtada motor kiralayıp kullanmış birisi olarak motor cenneti Tayland‘da ilk kez zorlandım. Yerel halkın çoğunluğu motor kullanıyor, bu sebepten çok yoğun bir motor trafiği var, genelde dip dibe gidiyorsunuz ve arkanızdan her an başka bir motorlu çıkabiliyor, sağa sola dönerken çok dikkatli olmak lazım..

phuket-thailand10

Patong sahilinde bulunan birkaç tapınak gezdikten sonra Patong’un çevresinde bulunan plajlara gittik, herbirinde 1-2 saat denize girip dinlendik. Bunlardan en keyiflisi Paradise Beach, fakat ada turlarından sonra hepsi vasat geldi. Yinede Patong dışına çıkınca yollar yine yeşille buluşuyor, trafik azalıyor ve motorun keyfi daha çok çıkıyor..

phuket-thailand12
Paradise Beach

Fillerle safari Tayland‘da yaygın bir turistik tur. Bizde bu tura katılmak istediğimizden, turları düzenleyen bir fil çitfliğine gittik, fakat oradaki yavru fillerin dahi ayaklarından bağlanarak küçücük bir yere hapsedildiğini görünce bu sektörü beslememeye karar verip tur satın almadan filleri sevdikten sonra ayrıldık. Maalesef Tayland genelinde hayvanlar turistik amaçlar için eziyet görüyorlar.. karar sizin..

Şehir içinde uzunca bir tur da attıktan sonra motoru iade edip, Patong sahilinde denize girdikten sonra, içkilerimizi yudumlayıp güneşin batışını izledik..

phuket-thailand29


4.Gün

Flying Hanuman, Siam Niramit

Balayımızda ki en maceralı en keyifli tur Flying Hanuman’dı. Ormanın içinde kurulmuş ve park’ta ağaçlar arasına gerilmiş düzinelerce çelik halatı kullanarak oradan oraya uçarak geçiyorsunuz. Güvenlik önlemleri 10 üzerinden 8. Kendinizi yaralama ihtimaliniz düşük, yine de ellerinizi nereye koyacağınızı iyi düşünün.. Bu turda da yine sabah gelip otelimizden bizi aldılar ve hazırlıklar sonunda macera başladı, başlarda biraz tedirgindik fakat alıştıkça çok eğlendik. Zaten en kolay parkurdan, teker teker geçmeye başlıyorsunuz ve en sonunda en uzun telden yaklaşık 2 dk boyunca baya da hızlı kayıyorsunuz. Her zamanki gibi burada da personelle iyi muhabbet kurunca, en son parkurda adam bizi sona bıraktı, herkes kaydıktan sonra önce ahu kaydı gitti, sonra beni sırtımdan halata bağladı, böylelikle süperman gibi uçar pozisyona geldim, ve en uzun ve en yüksek halattan yüzüm aşağıya bakar halde kaydım.. harika bir deneyimdi, uçtuğumu hissettim, hatta ellerimi süperman gibi bile yaptım 🙂

phuket-thailand-ent2

phuket-thailand-ent3

Akşam ise Phukatin en büyük gösterilerinden biri olan Siam Niramit’ e gittik. yaklaşık 3 saat oradaydık. Gösteri alanına Tayland yaşamını ve tarihi anlatan ufak bir köy inşaa etmişler, burada evlerin için bahçeleri mankenlerle süslemişler. Bu köyü gezdikten sonra Fillerle asker kostümlü oyuncular geldi, tabi biz yine fillere acıdık.. neyse arkasından da güzel bir gösteri izledik. Tavsiye ederiz.

phuket-thailand-ent4

phuket-thailand-ent5


5.Gün

Old City (Eski Şehir), Big Buddha, Chalong Tepesi, Kata/Karon

Bu turda paket olarak satılan turlardan, fakat biz kalabalıktan ve turların genel sıkıntılarından (geç geleni beklemek, bir yerde fazla vakit geçirmek, bazen yeterince gezememek vs.) bunaldığımız için. Özel araç ve şoför tuttuk ve turu kendimiz programladık. Sabah Şoförümüz bizi gayet konforlu bir araç ile otelimizden aldı.

Kata/Karon; Phuket’in dağlarında bütün batı yakasını görebildiğimiz  Panoramik gözlem noktası. Bol bol fotoğraf çekilebilirsiniz.

phuket-thailand15

Big Buda; Phuket’in en yüksek noktası olan Chalong Tepesi’ nde inşaa edilmiş. Tamamlanması 10 yıl sürmüş, 45 metrelik dünyanın en büyük 50 heykeli arasında yer alan  bu yapı Özgürlük Heykeli ile yaklaşık aynı yükseklikte ve yapımına 1 Milyon dolar harcanmış. Bütçe yerel halktan ve diğer bağışçılardan toplanan paralarla oluşturulmuş. Adanın güney tarafından herhangi bir yerden görülebilecek büyüklükte. Bölgede çok sayıda rahip var, çoğuda yabancı. Girişte Kadınların örtünmesi için şal veriliyor.

phuket-thailand1

phuket-thailand16

Old City; Geçen asır Portekiz’in yönetiminde olan bu şehir, bu dönemlerin etkisini gösteren Doğu ve Portekiz karması bir mimariye. Thalang Sokağı hem şehrin merkezi, hemde mimariyi görebileceğiniz bir sokak. Şehir turunuzu yaparken aynı zamanda birçok hediyelik eşya dükkanı bulabilirsiniz. Ayrıca değişik dükkanlardan alışverişte yapabilirsiniz. Yine bol bol fotoğraf çekilebilecek bir yer..

phuket-thailand30

phuket-thailand31

phuket-thailand17


Phuket Gece Hayatı, Yeme İçme

Phuket gece hayatıyla çok ünlü, özellikle de Patong’da bulunan Bangala Road.. bu sokaka sağlı sollu onlarca bar var, ara sokakları da bir o kadar dolu. Go Go Bar, Ping Pong Show, Striptiz barlar, Irish Publar.. ne ararsanız var.. Her birinde farklı showlar var. En ünlüleri; Soi Sadragon ve Crazy Horse. Ping pong showu görmeden gelmeyin, ama çok büyük beklentiye girmeyin.. Balayında olduğumuz için genelde bekar erkeklere hizmet veren bu sokağı pek tanıyamadık.. haliyle çok fazla tavsiye veremeyeceğiz.. Müzikler güzel, ortam eğlenceli.. insanlar mutlu biz gayet eğlendik..

phuket-thailand8

phuket-thailand9phuket-thailand20

Yeme içme konusunda ise;  benim asya yemeklerini denemeye kapalı olmam nedeni ile  Japonya seyahatimizde olduğu gibi pek birşey deneyemedik.. Tavuk ve balık ağırlıklı beslendik. Patong Beach yolu üzerinde kurulmuş olan bir yeme içme alanında, kızarmış balık, patates ve kalamar yedik. Özellikle kalamar çok başarılıydı.

phuket-thailand18

phuket-thailand6

Ve Balayımızın Phuket kısmı sona eriyor.. Buradan Bangkok‘a geçip balayımızın kalanını orada geçiriyoruz..

phuket-thailand19

Çağlar Yavaşoğlu
Çağlar Yavaşoğluhttp://caglaryavasoglu.com
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir, Amatör fotoğrafçı ve gezgin, Amatör Marangoz
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Tarih:

İlginizi Çekebilir
Related