Venedik Karnavalı Fotoğraf Tavsiyeleri

Venedik Karnavalı Fotoğraf Tavsiyeleri

Venedik Karnavalı gibi böylesine renkli ve zengin görsellik sunan bir karnavalın en mutlu edeceği kesim bence; benim gibi fotoğrafa gönül verenler. Bu nedenle gitmeden hazırlıklarınızı yapmanızda yardımcı olacağını düşünerek, Venedik Karnavalı Fotoğraf Tavsiyeleri yazımızı hazırladık. San Marco Meydanı; kostümlerini giyen birçok kişinin fotoğraflanmak için buluştuğu yer. Burada kostümlerini sergileyenler 3 gruba ayrılıyor;

Turist olarak karnavala gelip güzel kostümleri ile dikkat çekenler ve sadece oralarda olduklarında fotoğraflayabilecekleriniz,

Özellikle bu gün için kostümlerini hazırlayıp sergilemek için meydana gelenler ve anlaştığınız takdirde size özel modellik yapmak için orada bulunanlar. Bu kişilerin kostümlerini ve modellik yeteneklerini beğenirseniz kartınızı ve telefon numaranızı veriyorsunuz, ya da onlarınkini alıyorsunuz, daha sonra iletişim kurup sözleşerek istediğiniz yerde saatlik olarak ücret karşılığında size modellik yapıyorlar. Anlaşmanıza göre saatlik 100 euro dan başlıyor. TFP (Time for Print) çok yaygın değil.

Sadece para kazanma amacı ile orada olup, fotoğraf için orada para ödemeniz gerekenler. Bunlar; kostümleri sanatsal olmayıp daha çok turistlere hitap eden, 1 euro karşılığında beraber poz verip fotoğraf çektiren sokak sanatçılarıdır.

venice_carnival_6

İpucu: Kostümünü beğendiğiniz turistlerle muhabbet kurmayı başarabilirseniz, sohbetiniz de hoşsa, ücret ödemeden onları size özel modellik yapabilecekleri yerlere davet edip fotoğraflarını çekebilirsiniz. Bu yerler genelde turistik olmayan ara sokaklar ve köprüler olabilir. Bu sebepten daha önceden hızlı bir keşif yapmanızda fayda var. Keşif için kalabalık saatleri tercih edin. Eğer saat konusunda da anlaşabiliyorsanız, sabah saatleri hem kontrast ışık açısından hemde kalabalık açısından daha uygun olacaktır.

venica_2-2

Yanınızda bir tele, bir de geniş açı lens bulundurmanızda fayda var, akşam saatlerinde sokaklarda kostümlü kişilerin sayısı oldukça azalıyor. Kalabalık saatlerde ise önünüzden sürekli birileri geçiyor ya da birçok fotoğrafçı bir modelin etrafını sardığından uygun açı için yer bulmanız çok zor oluyor, genelde deneyimli modeller bu durumun önüne geçmek için yavaş yavaş kendi eksenlerinde dönüyor ve mümkün olduğunca farklı objektiflerle göz göze gelmeye çalışıyor. Fotoğrafçıların çoğunluğunu ise hem turist hemde fotoğraf çeken kişiler oluşturduğundan modelin etrafı kısa zamanda boşalabiliyor.

İpucu: Şubat ayı için Venedik hava durumu stabil değil. Bazı seneler oldukça yağışlı iken bazen de güneşli olabiliyor. Hava durumunu kontrol edip ekipmanınızı ona göre korumanızda fayda var.

caglar_yavasoglu

Çağlar Yavaşoğlu
Çağlar Yavaşoğluhttp://caglaryavasoglu.com
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir, Amatör fotoğrafçı ve gezgin, Amatör Marangoz
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Tarih:

İlginizi Çekebilir
Related