Loy Kratong Festivali

Bu festivalin bir benzerine de Hindistanda rastlayabilirsiniz. Ganj nehrinin kenarında en görkemli haliyle kutlanır. Diwali adında kutlanan festival Işık festivali olarak bilinir. Işık, iyiliği, Karanlık ise kötülüğü temsil eder ve iyilik kazansın diye heryer ışıl ışıldır. Taylandda da durum bir nevi bu şekilde.

Loy Krathong ay takvimi esas alınarak kutlanır. Büyük bir görsel şölen olduğundan en büyük festivallerden biridir

Thailand-loi-krathong1Daha önceden özenle muz yapraklarından hazırlanan ve içinde mumlar bulunan çiçekler suya, nehirlere ve göletlere bırakılır. Mumları yanar helde süzülen bu çiçekler Gölün Ruhlarına sunulur. Bu çiçeklerden yapılmış mini kayılara, sallara Krathong adı verilir, Tayca da Loi (Loy) da yüzdürmek anlamına gelir. Biz Loy Krathong’umuzu otelimizden aldık, Ahu da üzerinde ufak oynamalar yapıp süsledi. Daha sonra Bangkok’un su kanalına dileklerimizi dileyip bıraktık..

Thailand-loi-krathong3Aynı zamanda yine muz yapraklarından yapılmış dilek fenerleri de gökyüzüne gönderiliyor. Dilekler tutulup dualar ediliyor. Bu şekilde kötü şansın kişiden uzaklaştığına inanılıyor.

Bu geleneğin kökeni hakkında değişik duyumlar aldık bu yüzden elimizde net bir bilgi yok, bazı Taylandlılar, Hindistandan geldiğini, bazıları ise Budizme dayandığını söylediler..

Kutlamalar 3 gün sürüyor ve Ay takvimi nedeni ile tarihler değişken oluyor, bizim bayram tarihlerimiz gibi. Festival tarihlerinde turist sayısı çok artıyor bu sebepten erken rezervasyon yapmak çok önemli.

  1. Gün: Kortej geçişleri festivali açıyor, Devasa boyutlarda Krathong lar yollardan geçiyor, tabaklarda tepsilerde sokak lambalarının kaldırımların her şeyin üzerinde mumlar yakılıyor. Herkez güler yüzlü ve keyifli..
  2. Gün: Krathonglar ve Dilek fenerleri Serbest bırakılıp dilekler dileniyor ve dualar ediliyor. (Görsel olarak en ihtişamlı gece 2. gün gecesi)
  3. Gün: kaçıranlar için kutlamalar devam ediyor, ve daha çok tapınak ziyaretleri ile geçiyor. Tapınaklar tabi yine ışıl ışıl.. Gece hayatı ise Turist akınından dolayı en canlı halinde..

Thailand-loi-krathong2

Fotoğraf için İpucu: İnsanlar genelde rüzgara karşı durarak gönderiyor fenerleri, bu yüzden Rüzgara yüzünüzü vererek çekeceğiniz fotoğraflarda insanların yüzlerini de fotoğraflayabilirsiniz. Daha sonrada rüzgarı arkanıza alıp Dilek Fenerlerinin uçuşmalarını fotoğraflayabilirsiniz.

!! DİKKAT: Genelde bu festivalde iyi niyet son noktada olsa bile yankesicilere dikkat edin. o karmaşa içersinde çantanızı ve eşyalarınızı göz önünde bulundurun.

 

Çağlar Yavaşoğlu
Çağlar Yavaşoğluhttp://caglaryavasoglu.com
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir, Amatör fotoğrafçı ve gezgin, Amatör Marangoz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Tarih:

İlginizi Çekebilir
Related