Bangkok – Yüzen Market (Floating Market)

ÇOK ÖNEMLİ: Yanınıza mutlaka sinek kovan sprey alın, nehirden ve sıcaktan dolayı sivrisinekler rahatsız edebilir.

Damnoen Saduak Floating Market – Yüzen Market

Yüzen Market adı üzerinde, nehir üzerine kurulmuş bir pazar. Tipik Tayland pazarlarında olduğu gibi bir çok şeyi bulmak mümkün. Özellikle kendi el yapımı sanat eserleri, çeşitli seramik ürünler, şapkalar, çantalar, biblolar, el işleri,  bambu ürünleri, Taze sıkılmış meyve suları, taze meyveler, ev yemekleri v.b.. Ayrıca Taylanda özgü olan Savat denilen gümüş üzerine siyah metal kaynakları ile yapılan süsler ve mücevherleri de burada bulabilirsiniz.

floating-market-thailand5Pazara Bangkok’tan 1.5 saatlik bir yolculuk sonunda ulaşabiliyorsunuz.

Yüzen Pazara Bangkok’dan günübirlik turlarla gidebilirsiniz. Ayrıca kiralayacağınız özel şöförlü araçlarla da ulaşabilirsiniz. Özel araçla giderseniz, şöförünüz muhtemelen sizi turların satıldığı bir merkeze götürecek ve orada yine tur satın almanız gerekecek. Fakat böyle bir gereklilik yok. Bizim şöförümüzde aynı şeyi yaptı fakat biz ısrar ederek, bizi; tekneleri yerel halk gibi kiralayabildiğiniz bir alana götürmesini istedik. Bize satılmak istenen tura kıyasla neredeyse yarı fiyatına (200 Baht) tüm tekneyi özel olarak kiralayarak, toplamda 1,5 saatlik turumuzu kendimiz özelleştirip istediğimiz yere gittik.

floating-market-thailand2Ayrıca Victoria Square’den kalkan Damnoen Saduak dolmuşlarına binerek de buraya ulaşabilirsiniz. Fiyat gidiş dönüş 200 Baht.

Pazarda nehir kenarına kurulmuş olan dükkanlardan ziyade kendi kayıklarıyla da satış yapanlar var. Bunlar dükkanlara göre nispeten daha ucuz. Hatta meyve satanların meyveleri daha taze.

Birçok kanal var ve ana kanalların keşitiği bir nehir meydanı en turistik yeri, tabi herşey burada hem daha pahalı hemde daha turistik. Burayı gördükten sonra ara kanallarda da gezebilirsiniz.

floating-market-thailand3Kanalların bir ucunda tekneden inerek 10-20 dk etrafı gezebileceğiniz, içinde ufak bir tapınak olan bir köy de var. Burası da yine yerel halkın gittiği yerlerden. Şirin bir meydanı  okulu ve belediye binasına benzer bir iki bina var..

floating-market-thailand7

Çağlar Yavaşoğlu
Çağlar Yavaşoğluhttp://caglaryavasoglu.com
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir, Amatör fotoğrafçı ve gezgin, Amatör Marangoz
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

2 Yorum

 1. Selamlar,aralık2017 ‘de bangkok seyehatımız var araştırma yaparken yazınıza denk geldim gayet güzel anlatmışsınız çok beğendim konaklamak için nereyi tavsiye edersiniz birde bu yüzen pazara taksiylemi gitmek daha uygun olur bilgilendirirseniz çok memnun olurum sevgilerimle

  • Merhabalar Yeşim Hanım,

   Öncelikle teşekkür ederiz. Bangkok da konaklama için Sukhumvit Road tarafını tavsiye ederiz. Bütçenize uygun bir otel seçebilirsiniz. Metroya yakın olmasında fayda var..
   Biz yüzen markete özel şöförlü araçla gittik, 2.500 Baht civarındaydı fiyatı. (Gidiş dönüş). Taksilerden de fiyat alabilir ve pazarlık yapabilirsiniz. Bazı otellerin günlük turları oluyor onu da değerlendirebilirsiniz. En ekonomik yol ise otobüs kullanmak..

   iyi gezmeler dileriz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Tarih:

İlginizi Çekebilir
Related