Venedik Karnavalı

Dünyada en çok bilinen ve en ilginç karnavallardan biri olan Venedik Karnavalı 2 hafta sürer. Karnaval 12. yüzyılda Pagan kültürü gereği Bahar kutlamaları olarak başlamış. Maskelerin kullanılması için ise değişik senaryolar olmasına rağmen genel olarak sınıf farkını gizlemek için maskelerin kullanıldığı kabul ediliyor. (Bir başka sav ise; veba salgınında hasta olanların vücudunda ki ve yüzündeki yaraları gizlemek için olduğu) Avrupanın çalkantılı dönemlerinde yasaklanmış. 1979 yılında ise tekrar kutlanmaya başlamış.

Genel olarak Şubat ayında kutlanıyor, 2017 yılında 11-28 Şubat tarihleri arasında olacak. Takvim için tıklayınız.

venice_carnival_2

Ulaşım: THY nin her yıl düzenlediği sevgililer günü kampanyası; 1 bilet alana 2.si 1 euro kullanılarak gidilebilir. Hatta sevgililer gününüzü de orada geçirerek romantik bir tatil yapmış da olursunuz. Venedik Havaalanından ise daha önceden rezervasyon yapabileceğiniz Taxi Boat larla istediğiniz yere ulaşabilirsiniz.

Konaklama: Karnaval zamanı Venedik’te kalacak yer bulmak oldukça zor. Erken rezervasyon hem daha ucuza hem de daha konforlu konaklama imkanı sağlıyor. Otel tercihi dışında Airbnb seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Biz konaklamamızı Airbnb den ayarladık ve oldukça memnun kaldık.

Eğlence: Karnavalın en ünlü eğlencesi balolar. Baloların giriş ücretleri pek de düşük değil, ayrıca kostüm zorunlulukları da var. Ortalama bir kostüm kiralama ve ortalama bir baloya katılım maliyeti kişi başı 300-400 euro dan başlıyor. Yine bu şartlara ulaşmak için erken rezervasyon şart. Orada karar verip gitmek isterseniz 500-600 Euroyu gözden çıkarmanız gerekiyor. Hatta kostüm bulma problemi de yaşayabilirsiniz. En ünlü balo ise Casanova Grand Bell.

Eğer Balo seçeneğini pahalı bulacak olursanız daha uygun fiyatla karnaval ruhunu yaşayabileceğiniz ufak operalar oluyor. Kostümlü sanatçılar karnaval konseptine uygun operalar sergiliyorlar. Fiyatları ise kişi başı 25 Eurodan başlıyor. Aynı gün bile biletinizi alıp hem görsel işitsel olarak bu ziyafeti yaşayabilirsiniz.

venice_carnival_3Daha uygun ve eğlenceli birşey yok mu derseniz; Karnaval zamanı Venedik oldukça kalabalık. Bu nedenle her gece değişik yerlerde değişik konseptli partiler düzenleniyor. Venedik’te birçok meydan ve toplanmaya uygun alan mevcut ve genel olarak partiler bu meydanlarda sokak partisi şeklinde oluyor. Alkol markalarının düzenlediği partiler ise daha önce çıkıyor ve daha kalabalık oluyor. Buralarda ücretsiz biralar shotlar ikram ediliyor.  Partilerin lokasyonlarını insanları takip ederek bulabilirsiniz. Ya da Alkol markalarının web sitelerinden bilgi alabilirsiniz. Bazı Barlar ve clublar ise giriş ücreti karşılığında iç mekanlarında parti düzenliyorlar.

Fazla kalabalık olmasın diyenler için de; yemekli Tekne turları var. Tekne hem ufak bir gezi ile Venedik’in ünlü yapılarını gezdirken bir taraftan da seçtiğiniz turun konseptine uygun bir şekilde karnaval keyfini yaşamanızı sağlıyor. Ortalama kişi başı 100 Euro.

Karnaval süresince San Marco Meydanı’nda birçok etkinlik ve yarışma düzenlenir. Bunlardan en keyiflisi ise günde iki kez düzenlenen en iyi kostüm yarışması. Ayrıca bazı meydanlarda havai fişek gösterisi de yapılıyor.

venice-2

Kostüm: Karnavalın en keyifli tarafı tabi ki kostümler ve maskeler. Genel olarak geleneksel Venedik kostümleri ve maskeleri tercih edilse de Darth Vader dan Harry Potter kostümlerine kadar envai çeşit kostümle karşılaşacaksınız. Haliyle siz de istediğiniz kostümü Türkiye’den edinip yanınızda götürebilir, orada bulunan dükkanlardan kiralayabilir ya da Venedik sokaklarında 5 eurodan başlayan binlerce çeşit maskeden birini alıp sadece maske takarak da karnaval ruhunu yaşayarak sokaklarda gezebilirsiniz. Ortalama bir takım kostüm kiralama günlük 150 Eurodan başlıyor.

venice_carnival_5

Çağlar Yavaşoğlu
Çağlar Yavaşoğluhttp://caglaryavasoglu.com
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir, Amatör fotoğrafçı ve gezgin, Amatör Marangoz
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Tarih:

İlginizi Çekebilir
Related