Kış sporları deyince akla ilk gelenler elbette ki kayak ve snowboard’tur. Siz de bu keyifli sporları yapıyor veya yapmayı düşünüyorsanız bu yazımız tam sizlere göre demektir. Aşağıdaki listede sizler için Türkiye’nin kayak merkezlerini kaleme alıyoruz. Kayak severlerin deneyimlerine ve yorumlarına göre kısa bilgilerle hazırlanmış Türkiye’nin Kayak Merkezleri rehberimizde ulaşım, konaklama, pist uzunluğu, lift sayısı ve ücretlerini bulabilirsiniz.Türkiye’nin Kayak Merkezleri1Uludağ

Uludağ Kayak Merkezi

Eski Türk filmlerinin çekildiği, Gülşen Bubikoğlu’nun zengin koca bulmak için gittiği ünlü Uludağ tam da burasıdır. Türkiye’nin en eski ve dolayısıyla en gelişmiş Kayak Merkezi olarak ün salmıştır. Bu nedenle, en çok tesisin bulunduğu ve eğlence hayatının da kayak pistleri kadar bol olduğu bir merkezdir. Uludağ aynı zamanda  bir Milli Parkı’dır.

Ulaşım: Bursa ilinde bulunan ve şehir merkezine 36 km mesafedeki Uludağ’a özel aracınızla, otobüsle veya uçakla ulaşım mümkündür. Karayolu ile ulaşımda, Uludağ Ankara’dan 420 km, İstanbul’dan 200 km uzaklıktadır. Havaalanı ise Bursa’nın Yenişehir ilçesinde bulunmaktadır ve Uludağ  Kayak Merkezine 60km mesafededir. Havaalanı veya Bursa şehir içinden minibüs, taksi ve dolmuşla Kayak Merkezine gitmek mümkündür. Anadolu Jet, Bora Jet ve Türk Hava Yolları çeşitli seferler düzenlemektedir. Ankaralılar için güzel haber, buraya ulaşımın direk uçuşla olmasıdır. İstanbul yolcularının Ankara’da aktarma yapması gerekmektedir.

Konaklama: Uludağ Türkiye’nin en zengin konaklama tercihini sunan Kayan Merkezidir. Uludağ’da I. ve II. Bölge olmak üzere iki farklı pist-lift alanı mevcuttur. Hangi bölgeyi tercih ettiğinize göre otelinizi seçmeniniz öneririz. İlk merkez olması dolayısıyla I. Bölgede daha çok otel ve pist vardır. Ancak II. Bölge otelleri ve pistleri de daha yenidir. Önerilerimiz, I. Bölge’de Grand Yazıcı, Beceren, Ağaoğlu ve ; II. Bölgede Mandra,

Pist Uzunluğu: Yaklaşık 25 Km’dir.

Pist ve Lift Bilgileri:  I. ve II. Bölgedeki liftler birbirinden farklıdır. Teleski ve telesiyejle çıkılabilen toplam 21 tane lift ve bunlara bağlı her düzey için pist bulunmaktadır.

Lift Ücreti: Tek çıkış dışında tüm Skipass’ler Uludağ’ın tamamında geçerli.

Tek çıkış: 10 TL (sadece alındığı Liftte geçerli) – 4 Saatlik: 50 TL

1 Günlük: 90 TL – 1.5 Günlük: 120 TL – 2 günlük: 160 TL

3 Günlük: 220 TL – 4 Günlük: 260 TL – 5 Günlük: 300 TL


2Palandöken

Palandöken Kayak Merkezi

Erzurum ilçesinde bulunan Palandöken, toz kar denilen kar kalitesi dolayısıyla Türkiye kayak merkezleri arasında Alplere benzetilmektedir. Son dönemde, Dünya Üniversiteler Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yaparak adını duyurmuştur. Türkiye’nin en uzun pistine sahip olması ile de ünlüdür.

Ulaşım: Karayolu ulaşımı epey uzak olduğundan, Erzurum’a havayolu ile ulaşım tercih edilmektedir. Palandöken, şehir merkezine sadece 4-7km mesafede olduğundan kayak merkezi ulaşımı, taksi, özel araç veya belediye otobüsüyle (haftasonu ve tatillerde) sağlanabilmektedir.

Konaklama: Dağdaki otellerin çoğu direk pistlere çıkmanı imkanı verdiğinden bütçenize göre tercih edebilirsiniz. Ancak Dedeman Palandöken Resort Oteli dağın en eski otellerinden biri olarak en güzel konumuna sahiptir. Bunlar dışında Palan Ski & Convention Resort Hoteli, Dedeman Palandöken Ski Lodge Hoteli , Sway Oteli daha yeni tesisler olarak önerebiliriz. Şehir merkezinden dağa gitmek uzun sürmediği için daha uygun fiyatlı otellerde zaman zaman tercih edilmektedir.

Pist Uzunluğu: Yaklaşık 28 km’dir. Türkiye’de 12 km ile kesintisiz en uzun  parkuru sunan kayak merkezidir.

Pist ve Lift Bilgileri: Her seviyeye uygun kayak ve snowboard pistleri vardır. 2 si olimpik toplam 22 adet pist bulunmaktadır. Bunlar içinde Ejder, Kuzey, Güney, Güney Yolu en eski ve bilinen pistlerdir. Bu pistlerde toplam 5 adet telesiyeji, 1 adet teleski’i, 2 adet baby lifti ve 1 adet gondol lifti hizmet sunmaktadır.

Lift Ücreti: Skipassler tüm Palandöken’de geçerlidir.

Haftaiçi günlük: 40 TL, Haftasonu günlük: 50 TL , Tek çıkış: 5 TL.


3Sarıkamış

Sarıkamış Kayak Merkezi

Kars ilinin Sarıkamış ilçesinde bulunan Sarıkamış kayak merkezi kristal toz kar kalitesiyle Türkiye’nin yeni parlayan kayak merkezidir. Uzun süredir kayak imkanı sunmasına rağmen konumu dolayısıyla yıllarca gelişememiştir.

Ulaşım: Havayolu en tercih edilen ulaşımdır. Kars havaalanından kayak merkezi 50 km’dir. Havaalanından otobüsle Sarıkamış şehir merkezi üzerinden ulaşım sağlanabilir ya da özel araçla/taksi ile direk kayak merkezine gidilebilir.

Konaklama: Hotel Çamkar Sarıkamış, White Park Otel, Kayı Snow otel tavsiye edilebilir.

Pist Uzunluğu: 12 km civarı.

Pist ve Lift Özellikleri: Her düzeye uygun pist bulunmaktadır. Toplam pist sayısı 9’dur. 4 telesiyej bu pistlerde hizmet vermektedir. Skipass hepsinde geçerlidir.

Lift Ücreti: Günlük: 45 TL


4Kartalkaya

Kartalkaya Kayak Merkezi

Bolu’ya bağlı kayak merkezi, pistleri çok uzun olmasa da kar sıkıntısı yaşanmaması ve kolay ulaşılabilir olması nedeniyle kayak severlerin gözde tercihlerinden birisidir. Hem Ankara’ya hem de İstanbul’a yakınlığı buranın günübirlik kayak gezileri için ideal bir merkez olmasını sağlamaktadır. Ancak lift ve otel fiyatları görece daha pahalıdır.

Ulaşım: Ankara ve İstanbul’dan karayolu ile ulaşım yapılmaktadır. Bolu’ya 38 km uzaklıktadır. Günübirlik veya haftasonu otobüslü turlar mevcuttur. Özellikle Ankara’dan gidenler için yaklaşık 2 saat sürdüğü için arabayla gitmek oldukça kolaydır. Ankara’dan gidenler Dörtdivan kavşağından dönerek yolu kısaltabilirler.

Konaklama: Kartal ve Dorukkaya otel direk pistlere çıkış imkanı sağlayan en bilindik iki otelidir.

Pist Uzunluğu: 20 km civarındadır.

Lift ve Pist Özellikleri: Kartal ve Dorukkaya otellerin iki farklı pist alanı ve liftleri vardır. O nedenle hangisinin pistlerini tercih ediyorsanız o otele gitmenizi tavsiye ederiz. Her iki alanda her türlü düzeye uygun pist (Kartalkaya 12, Dorukkaya 11 adet) bulunmaktadır. Toplamda 2 adet telesiyej, 6 adet telesiki ve 3 adet baby lift vardır. Dorukkaya ayrıca snowpark imkanı sunmaktadır.

Lift Ücreti: Kartal ve Dorukkaya otellerinin kendi pist alanlarından geçerli liftleri ve skipassleri vardır.

Kartal Otel lift ücretleri Haftaiçi Günlük: 190TL, Haftasonu Günlük: 130 TL.

Dorukkaya Otel Lift ücretleri Haftasonu Günlük: 130TL.


5Kartepe

Kartepe Kayak Merkezi

İstanbul’a yakınlığı dolayısıyla İstanbullu kayak ve snowboard severlerin gözde kayak merkezlerinden birisi olarak ismini duyurmuştur. İzmit’e bağlı Kartepe Kayak merkezi, ayrıca Sapanca Gölüne yakınlığı dolayısıyla da ilgi çekici bir gezi rotasıdır.

Ulaşım:  İstanbul’a 115 km uzaklıktadır. Genellikle otobüsle günübirlik turlarla veya özel araçla gidilmektedir.

Konaklama: Kayak merkezinde sadece The Green Park Resort Kartatepe oteli bulunmaktadır. Ancak çevredeki otellerde veya kiralık dağ evlerinde kalmak mümkündür. Bunlar arasında Yazıcılar Otel, Sessiz Çiftlik Evi önerilebilir.

Lift ve Pist Bilgileri: Her düzeye uygun pist bulunmaktadır. 12 adet piste 4 liftle ulaşılmaktadır.

Lift Ücreti: Green Park Resorta ait olduğundan skipass tüm lift ve pistlerde geçerlidir. Haftasonu tam gün:  100 TL, Haftasonu Saat 13:00’ten sonra: 60 TL

Haftaiçi tam gün: 60 TL


6Erciyes

Erciyes Kayak Merkezi

Kayseri’ye bağlı Erciyes Kayak merkezi, Türkiye’nin özellikle güney illerindeki kayak ve snowboard severler için bir alternatiftir. Türkiye’de en uzun telesiyej hizmeti veren merkez olarak ün salmıştır. Son yıllardaki yatırımlarla konaklama, pist ve lift alanlarını genişletmiştir.

Ulaşım: Erciyes’e karayolu ve havayolu ulaşım alternatifleri değerlendirilebilir. Kayseri merkeze 25 km uzaklıkta olan dağa ulaşım da oldukça kolaydır. Kayseri Havaalanından ve belediye önünden belediye otobüsleri kalkmaktadır.

Konaklama: Grand Eras Erciyes, Mirada Del Monte, Ramada Resort Erciyes önerilebilir.

Pist Uzunluğu: 55 km uzunluğunda.

Lift ve Pist Bilgileri: Her düzey için uygun pistleri bulunmaktadır. 31 pist alanı için 16 lift hizmet vermektedir.

Lift Ücreti: Skipassler tüm pist alanlarında geçerlidir. Aşağıda verilen ücretler tam bilet fiyatlarıdır. % 20’ye yakın indirimli öğrenci skipassleri de bulunmaktadır.

1 Çıkış: 12 TL – 7 Çıkış: 45 TL – Günlük: 70 TL

30 Çıkış: 160 TL – 50 Çıkış: 200 TL – Sezonluk: 500 TL


7Davraz

Davraz Kayak Merkezi

Özellikle Akdeniz Bölgesindeki kayak ve snowboard severler tarafından tercih edilen Isparta’ya bağlı Davraz Kayak merkezi yeni başlayanlar için uygun pistlere sahiptir.

Ulaşım: Isparta’ya 26 km uzaklıktadır. Özel araçla veya Antalya’dan günübirlik turlarla ulaşım mevcuttur. Isparta  Süleyman Demirel Havaalanı 58 km mesafededir.

Konaklama: Davraz Davka Butik Otel, Süleyman Demirel Üniveristesi Tesisleri ve Kayak merkezine 8 km mesafedeki Davraz Dağ Evleri de başka seçeneklerdir.

Pist Uzunluğu: 23 km civarındadır.

Lift ve Pist Özellikleri: Her düzey için uygun toplamda 13 pist ve 4 lift ile hizmet vermektedir.

Lift Ücreti: Tüm Davraz pistleri için geçerlidir.

Haftasonu günlük: 65 TL, Haftaiçi günlük: 35 TL, Tek Çıkış: 7-10 TL; Sezonluk: 500 TL

Ayrıca 2,3,4,5 günlük ve 5-10 çıkışlık opsiyonlarda sunmaktadır.


8Ilgaz

Ilgaz Kayak Merkezi

 

“Ilgaz, Anadolu’nun sen yüce bir dağısın” şarkısına ilham veren Kastamonu il sınırındaki Ilgaz Dağı Milli Park’ı içindeki görece küçük bir kayak merkezidir. Fiyatların düşük olması, pistlerin yeni başlayanlar için uygunluğu, Ankara Üniversitesinin tesisleri ve Ankara’ya yakınlığı dolayısıyla Ankara’da kayağa heveslenen herkesin bildiği bir merkezdir. Milli Parka giriş ücretlidir.

Ulaşım: Karayolu ile ulaşım tercih edilmektedir. Ankara’dan günlük otobüs turları vardır. Arabayla gidecekler, Çankırı-Kastamonu yolunu kullanarak Ilgaz  Dağı Milli Parkına ulaşabilirler. İstanbul gibi uzaktan gelecek kayak severler için Kastamonu Havaalanı kayak merkezine 40 km uzaklıktadır.

Konaklama: Ankara Üniversitesinin tesislerinde kalma imkanınız varsa en uygun fiyatlı konaklama imkanlarındandır. Bunun yanında, Ilgaz Doruk Otel ve Mountain Resort Otel tercih edilebilir.

Pist Uzunluğu: 7-8 km’dir.

Lift Sayısı: 3 adet pist bulunmaktadır. 1 adet telesiyej, 1 adet taşıma bandı  ve teleski hizmet vermektedir.

Lift Ücreti: Günlük 40 TL ve Tek çıkış 10 TL 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here