Kış sporları deyince akla ilk gelenler elbette ki kayak ve snowboard’tur. Siz de bu keyifli sporları yapıyor veya yapmayı düşünüyorsanız bu yazımız tam sizlere göre demektir. Aşağıdaki listede sizler için Türkiye’nin kayak merkezlerini kaleme alıyoruz. Kayak severlerin deneyimlerine ve yorumlarına göre kısa bilgilerle hazırlanmış Türkiye’nin Kayak Merkezleri rehberimizde ulaşım, konaklama, pist uzunluğu, lift sayısı ve ücretlerini bulabilirsiniz.Türkiye’nin Kayak Merkezleri1Uludağ

Uludağ Kayak Merkezi
Uludağ Kayak Merkezi

Eski Türk filmlerinin çekildiği, Gülşen Bubikoğlu’nun zengin koca bulmak için gittiği ünlü Uludağ tam da burasıdır. Türkiye’nin en eski ve dolayısıyla en gelişmiş Kayak Merkezi olarak ün salmıştır. Bu nedenle, en çok tesisin bulunduğu ve eğlence hayatının da kayak pistleri kadar bol olduğu bir merkezdir. Uludağ aynı zamanda  bir Milli Parkı’dır.

Ulaşım: Bursa ilinde bulunan ve şehir merkezine 36 km mesafedeki Uludağ’a özel aracınızla, otobüsle veya uçakla ulaşım mümkündür. Karayolu ile ulaşımda, Uludağ Ankara’dan 420 km, İstanbul’dan 200 km uzaklıktadır. Havaalanı ise Bursa’nın Yenişehir ilçesinde bulunmaktadır ve Uludağ  Kayak Merkezine 60km mesafededir. Havaalanı veya Bursa şehir içinden minibüs, taksi ve dolmuşla Kayak Merkezine gitmek mümkündür. Anadolu Jet, Bora Jet ve Türk Hava Yolları çeşitli seferler düzenlemektedir. Ankaralılar için güzel haber, buraya ulaşımın direk uçuşla olmasıdır. İstanbul yolcularının Ankara’da aktarma yapması gerekmektedir.

Konaklama: Uludağ Türkiye’nin en zengin konaklama tercihini sunan Kayan Merkezidir. Uludağ’da I. ve II. Bölge olmak üzere iki farklı pist-lift alanı mevcuttur. Hangi bölgeyi tercih ettiğinize göre otelinizi seçmeniniz öneririz. İlk merkez olması dolayısıyla I. Bölgede daha çok otel ve pist vardır. Ancak II. Bölge otelleri ve pistleri de daha yenidir. Önerilerimiz, I. Bölge’de Grand Yazıcı, Beceren, Ağaoğlu ve ; II. Bölgede Mandra,

Pist Uzunluğu: Yaklaşık 25 Km’dir.

Pist ve Lift Bilgileri:  I. ve II. Bölgedeki liftler birbirinden farklıdır. Teleski ve telesiyejle çıkılabilen toplam 21 tane lift ve bunlara bağlı her düzey için pist bulunmaktadır.

Lift Ücreti: Tek çıkış dışında tüm Skipass’ler Uludağ’ın tamamında geçerli.

Tek çıkış: 10 TL (sadece alındığı Liftte geçerli) – 4 Saatlik: 50 TL

1 Günlük: 90 TL – 1.5 Günlük: 120 TL – 2 günlük: 160 TL

3 Günlük: 220 TL – 4 Günlük: 260 TL – 5 Günlük: 300 TL


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here