Pisa

Bir zamanlar Cenevre ve Venedik’le rekabet edebilecek bir deniz gücü olan Pisa, şöhretini son derece yanlış bir mimari projeden almaktadır. Ancak dünyaca ünlü Eğik Kule, bu kompakt ve etkileyici şehirde birçok ilgi çekici yerden sadece bir tanesidir. İyi korunmuş Romanesk binaların, Gotik kiliselerin ve Rönesans meydanlarının tadını bence turistlerden çok yerli halk çıkartmaktadır. 1406’da Floransa tarafından alındıktan sonra, Medici Ailesi, sanatsal, edebi ve bilimsel çabaları teşvik etmiş ve Pisa Üniversitesini yeniden kurmuştur. Bu sayede şehir gelişmeye başlamıştır.

Pisa’yı ziyaret eden birçok turist gezi rotalarını Piazza dei Miracoli anıtlarıyla sınırlarlar, ancak şehrin tarihi merkezini keşfetmek isterseniz en az 1 gününüzü, rahat rahat gezmek için ise 2 gününüzü buraya ayırmanızda fayda var.

Ulaşım

Özel araçla gidecek olursanız park ettiğiniz yerlere dikkat etmenizde fayda, genel olarak park ücretleri 2 € civarında.

Uçak: Pisa Uluslararası Havaalanı Galileo Galilei şehrin 2 km güneyinde, Toskana’nın en önemli uluslararası havalimanıdır ve çoğu büyük Avrupa kentine uçuşlar gerçekleşmektedir. Havaalanından şehre 5 dakikada bir kalkan otobüsler bulunmaktadır.

Tren: İtalya’da şehirler arası ulaşımda en rahat yol demiryoludur. Pisa, Floransa’ya demiryolu ile bağlı ve aynı zamanda Roma-La Spezia tren hattında yer alıyor. Livorno (1.80 €, 15 dakika da bir) ve Lucca (2.40 €), Roma (17,65 € ila 37,10 €, 2,5 ila dört saatte bir), Floransa (5,60 € ila 11,40 €, bir ila 1,5 saatte bir). Trenden indikten sonra dilerseniz yürüyerek, dilerseniz şehir içi otobüslerle ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Piazza del Duomo

Campo dei Miracoli (Mucizeler Meydanı) ya da Piazza del Duomo (Katedral Meydanı) olarak da bilinen bu meşhur meydanın kenarında duran Kule hepimizin bildiği dünyaca ünlü Eğik Kule yani Torre Pendente dir. 5,5 derece eğiktir. Bu eğimin sebebi ise zeminin yumuşak olması ve zamanla kulenin bir tarafa çökmesidir. 2001 yılında yapılan kurtarma çalışması ile zemin desteklenmiş ve kulenin çökme riski ortadan kaldırılmıştır.

Torre Pendente

Kuleye Çıkış : “Piazza dei Miracoli manzaralı kule için bilet satışı biraz karmaşıktır. Kuleye bilet (Bilet satış yerinde 15 €, online 17 € rezervasyonlu) ve Duomo biletleri ayrı ayrı satılmaktadır, ancak kalan mekanlar için kombine bilet mevcuttur. Bir veya iki / üç / beş mekan için 5/6/8/10 € ‘dur ve Vaftizhaneyi, Camposantoyu, Museo del Solo Duomo ve Museo delle Sinópie’yi kapsar. 10 yaşın altındaki çocuklara Kule dışı biletler ücretsizdir. Biletler meydanda ve internetten (www.opapisa.it) satılmaktadır. Kuleye çıkmak istiyorsanız için en az 15 gün önceden web sitesinden bilet ayırın, yoksa saatlerce sıra bekleyebilirsiniz.

Kuleye çıkış bir seferde 40 kişi ile sınırlıdır ve sekiz yaşın altındaki çocuklar kabul edilmemektedir.

Yaz aylarında, gece çıkışları vardır. Ben çıkmadım fakat Pisa’nın gece ışıkları ile keyifli bir manzarasının görülebildiği söylenmektedir

El çantaları da dahil olmak üzere tüm çantaları, merkezi bilet gişesinin yanındaki ücretsiz bagaj muhafazasına bırakmak mecburidir.

Ünlü Pisa Kulesi Eğiktir.. peki ya diğerleri??

Hepimiz Pisa’nın ünlü kulesinin eğik olduğunu biliyoruz, ancak çoğumuz bu kulenin kentteki çoğu yapının bu kuleye öncülük ettiğinin farkında değildir. Evet… Şehirdeki çoğu yapı yamuktur 🙂 Kentin kurulduğu alan, deniz seviyesinin neredeyse 2 metre üzerindedir ve 40 metre derine kadar kum ve kil karışımından oluşmaktadır. Ne yazık ki, şehrin ortaçağ mimarları durumun farkında değillermiş ve yapılarını sağlam olmayan zemine inşa etmişler. Eğer mimar Bonanno, Pisa kulesini daha geniş bir çevreye sahip olacak şekilde tasarlamış olsaydı, muhtemelen Pisa kulesi bugünkü şöhretine sahip olamayacaktı. Oraya gittiğinizde fark eder misiniz bilmem fakat; Duomo 25 cm, Vaftizhane ise yaklaşık 51 cm kuzeye eğimlidir.

Şehirde bulunan diğer eğilimli kuleler ise, Via Santa Maria üzerindeki Chiesa di San Nicola’nın sekizgen çan kulesi ve Via San Michele degli Scalzi üzerindeki Chiesa di San Michele degli Scalzi kulesidir.

Piazza del Duomo

Gelelim Pisa Kulesi yanındaki Katedrale; 1064 yılında Buscheto tarafından inşaa edilen Duomo, Pisa Katedrali, ilk başta Avrupa’nın en büyük katedrali olması ve Pisa’nın Akdeniz hakimiyetini göstermek için tasarlandı fakat zeminin uygun olmaması nedeni ile tasarımında değişiklikler yapıldı ve kat sayısı azaltıldı. Medici döneminden kalan 24 ayar altınla süslü ahşap tavanı ve 14. yüzyıldan kalma sekizgen Minberi ve Mermer figürleri görmenizi de tavsiye ederim. Carrara mermerinden Figürler Heykeltıraş Giovanni Pisano tarafından yapılmıştır.

Romulus ve Remus

Katedralin kabartmalı kapıları bronzdan yapılmıştır. Orjinalleri 14. yüzyılda yangın nedeni ile yok olmuştur. Fakat aynı yüzyılda yenilenmiştir. Katedralin bana göre en ilginç tarafı içindeki avizedir. Galileo salınma uzaklığı ne olursa olsun bir avizenin hep aynı hızda sallandığını keşfetmiştir. Bu keşfi bu katedraldeki avize üzerinde yaptığı denemelerle bulmuştur. Bu nedenle avizenin adı Galileo Avizesidir. Katedralin içinde bulunan çoğu eser Katedralin yanındaki müze de sergilenmektedir. Mucizeler Meydanında, Operal Del Duomo Müzesini, Camposanto’yu ve Sinopie Müzesini gezebilirsiniz.

Kısa Kısa Şehrin diğer görülmeye değer yerleri

Piazza Cavallotti’nin kuzey tarafında yer alan Palazzo dell’Orologio bulunan kulede, 1288 yılında Kont Ugolino della Gherardesca’nın oğlu ve torunları, Melante savaşında düşmana yardım ettiği şüphesiyle açlıktan ölene kadar mahkum edildiği kuledir.  Bu olay ve Melante Savaşı, Dante‘nin Inferno’sunda da (Cehennem) geçer. (Meraklıları görmek isteyecektir)

Palazzo dei Cavalieri

Piazza’nın (meydanın) kuzeydoğu kesiminde yer alan Palazzo dei Cavalieri, Vasari tarafından yeniden tasarlandı ve olağanüstü bir sgraffito (oyulmuş taş veya tuğlanın üç boyutlu trompe yaratmak için çizilmiş sıva ile kaplanmış bir yüzey) içeriyor. Bu alan İtalya’nın en prestijli üniversitesi olarak kabul edilen Scuolo Normale Superiore ‘nin içinde yer alıyor.

Güneye doğru, şehrin ortaçağ kalbi olan Borgo Stretto (Borgo Caddesi) çevresindeki bölgede, anıtsal oyun salonlarının altında bulunan keyifli dükkanları ve kafeleri görebilirsiniz. Ayrıca Borgo’daki Chiesa di San Michele cephesindeki ilginç grafitileri (15. Yüzyıldan kalma) de görebilirsiniz.

Lungarno Caddesinin doğusundaki Museo Nazionale di San Matteo‘da 13. yüzyıldan kalma eski Benedictine manastırında yer alan ortaçağa ait eserlerden oluşan bir müze bulunmaktadır. Müzede, Nicola ve Giovanni Pisano, Andrea ve Nino Pisano, Francesco di Valdambrino, Donatello, Michelozzo ve Andrea della Robbia’nın eserleri de dahil olmak üzere 14. ve 15. yüzyıl Pisa heykellerinin önemli bir koleksiyonu vardır. Masaccio’nun St Paul’ı, Fra ‘Angelico’nun Mütevazı Madonna’sını ve Saint Catherine’in Simone Martini’nin Polyptych’inini kaçırmayın.

Arno ve Lungarno

Farklı bir döneme ait sanatı görmek için, Lungarno da nehir kenarında bulunan Babette Food and Art Cafe’ye gidebilirsiniz. Açık renkli tuğla duvarları, yerel sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor. Oldukça keyifli bir mekan, oturup kahve içebilir, ufak atıştırmalıklarla karnınızı doyurabilirsiniz.

Festivaller ve Etkinlikler

17 Haziran’da Arno’da (Şehrin ortasından geçen Nehir) şehrin koruyucu azizini anmak için düzenlenen bir kürek yarışması olan Regata Storica di San Ranieri düzenlenir. Asıl görsel ziyafet ise, bu olaydan önceki gecede (16 Haziran) San Ranieri onuruna Arno nehri boyunca uzanan caddeler yaklaşık 70.000 mum ile aydınlatılarak kutlanır.

Luminaria

Haziran Ayının son Pazar günü, Gioco del Ponte (Köprü Oyunu) için, ortaçağ kıyafetindeki iki grup, Ponte di Mezzo’nun üzerinde savaş temsili yapılıyor.

Piazza del Duomo
Çağlar Yavaşoğlu
Çağlar Yavaşoğluhttp://caglaryavasoglu.com
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir, Amatör fotoğrafçı ve gezgin, Amatör Marangoz
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Tarih:

İlginizi Çekebilir
Related