Granada

Konaklama:  Değişik mimarisi ve oldukça cana yakın sahipleriyle bizleri güzel ağırlayan otelimiz: Hostal Lima. Cidden ilgi çekici bir dekoru var. Otel tam merkezdedir. Granada’nın önemli tarihi eserlerine yürüme mesafesinde. Ayrıca daha önceden otele haber verirseniz size park yeri de ayırıyorlar. Günlük 18 Euro civarı. Odalar normal büyüklükte (yaklaşık 40m2 gibi). Fiyatlar sezona göre değişse de oda fiyatı 60-80 Euro civarı ve bu fiyata kahvaltı dahil değil.

El Hamra (Al Hamra – Kırmızı Kale): Bu güzel ve şirin şehri büyüleyici kılan gerçekten eşsiz mimarisiyle El Hamra Sarayı. Tepeden şehri seyreden El Hamra Sarayı (Alhambra), islam mimarisinin en güzel örneklerinden, 13. yüzyılda Nasri Sultanlığı zamanında inşa edilmiş ve her yeni Sultan ile biraz daha genişletilmiş.    El Hamra inşa edilirken doğal çevreyle uyum ve gün ışığının en verimli şekilde yararlanılmasına önem verilmiş. Bir bölümden ötekine atlarken, ortada havuzlar, avlular ve iç bahçeler açılıyor karşınıza Araplar ülkeden çıkıp, Avrupalılar sahne aldığında bir kısmı harap edilmiş ve o güzelim yapının ortasına V. Carlos bir saray yaptırmış. Daha sonra yine pek çok restorasyon geçiren saray Unesco Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Ziyaretiniz için minimum yarım gün ayırmanızı tavsiye ederim.

Al-Hamra Bahçesi
Al-Hamra Bahçesi

El Hamra’ya giriş biletinizi Online olarak daha önceden almanızı tavsiye ederim. Böylelikle yoğun sezonlarda kapıda sıra bekleme derdinden kurtulursunuz.

al-hamgirisEl Hamra’ya ulaşım: Granada çok küçük bir yer, eğer merkezde kalıyorsanız El Hamra’ya yürüyerek gidebilirsiniz. Saray neredeyse şehrin her noktasından görünüyor. Ayrıca levhalar da sizi yönlendiriyor. Yürüyerek gidecekseniz, bu yolun yokuşlu ve hiç de göründüğü kadar yakında olmadığını aklınızda tutun. Sarayın alt ucuna ulaştıktan sonra tırmanma süreniz 10-15 dakika sürecektir. Araçla giderseniz de El Hamra’nın önünde bir park yeri mevcut. Navigasyonunuz var ise “Camino Viejo del Cementerio” yazarsanız kolayca ulaşırsınız. Park yeri 4 saat için 8 Euro, 24 saat için 18 Euro.

Generalife Bahçeleri
Generalife Bahçeleri

Generalife Bahçeleri: El Hamranın çok yakınında bulunan bu bahçelerin yapımı da Elhamra gibi 13. yüzyıla dayanıyor. Generalife Granada Sultanının resmi işlerden bunaldığında kafa dinlemesi için yapılmış. Arap dönemi bittikten sonra bir çok kez yenilenen bahçelerin bu şekline ne zaman geldiği bilinmiyor. El Hamra’ya kıyasla oldukça sadece ve yalın olarak inşaa edilmiş. Giriş 8 Euro, akşam girmek isterseniz biraz daha uygun. Genelde butik konserler için kullanılıyor. Unesco Dünya Mirası Listesinde yer alıyor.

Tek bir bilet alarak Alcazaba Kalesi, 5.Charles Sarayı, Nasri Sarayı, Generalife Bahçeleri ve Hamamları ziyaret edebilirsiniz. Ücret: 14 Euro

Sacromonte Bölgesi: El Hamranın batısında yer alan bu mahalle, Flemenko’nun ana vatanı olarak biliniyor. Akşamları turistik flemenko gösterileri bulabilirsiniz. Belkide en güzel El Hamra manzarasını bu bölgeden görebilirsiniz. Fotoğraf çekenler için uğramaya değer.

Albaicin Mahallesi
Albaicin Mahallesi

Albaicin Mahallesi: Müslümanların yaşadığı albaicin mahallesi dokusu bozulmamış bir 13. yüzyıl mahallesi. Bizde dar rum sokaklarına benzeyen sokaklarda arap kültürünü görmek mümkün. Ayrıca bu keyifli sokaklarda dükkanlar ve restoranlar ilginizi çekebilir. Yine bazı sokaklarından keyifli Al Hamra manzarası yakalayabilirsiniz. Bu mahalle de Unesco Dünya Mirası Listesinde.

granada-catedral1
Granada Katedrali

Granada Katedrali: İspanyanın en büyük ikinci katedrali. Eski şehir meydanı Plaza Nueva’nın 1 blok batısında yer alıyor. Katedralin yapımına 16. yüzyılda Granada müslümanları şehri terk edene kadar başlanmamış. Gotik tarzda inşaa edilmiş. Özellikle gece çok güzel ışıklandırıyorlar. Katedralin içi ise tavan süslemeleri, fresklerle büyüleyici bir atmosfer sunuyor. 10:45 gibi açılıyor, öğle molasında kapalı olup, akşam 19:00’a kadar ziyaret edilebiliyor. Genel giriş 4 Euro.

Yeme-İçme: Yeme içme anlamında çok güzel restoranlar sunuyor bu şirin kent. Plaza Bib-Rambla meydanında çok güzel kafeler, restoranlar var. Katedrale çok yakın, yürüme mesafesinde bir meydan burası. Canınız tatlı çekiyorsa, çikolataya bana bana yiyeceğiniz “churro” restoranı tam da bu meydanda. İsmi “Churreria Alhambra”.

Yeme içme anlamında çok güzel restoranlar sunuyor bu şirin kent. Plaza Bib-Rambla meydanında çok güzel kafeler, restoranlar var. Katedrale çok yakın, yürüme mesafesinde bir meydan burası, kimse sorsanız gösterir. Canınız tatlı çekiyorsa, çikolataya bana bana yiyeceğiniz “churro” restoranı tam da bu meydanda. İsmi “Churreria Alhambra”.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Tarih:

İlginizi Çekebilir
Related