Malaga

Malaga, bir liman şehri ve neredeyse yıl boyu güneş alıyor. Bu özelliğinden olacak etrafına kurulduğu sahillere Güneş sahilleri yani ”Coste del Sol” deniyor ve bu plajları ile de oldukça ünlü.  Cebelitarık boğazından 100 Km uzakta. Eğer vakit bulursanız günübirlik turlarla boğazı görmeye gidebilirsiniz. (Cebelitarık Birleşik Krallığa ait olduğundan giriş için İngiltere Vizesi istenmektedir.)

Ulaşım: Şehir içi ulaşımı yürüyerek rahatlıkla yapabilirsiniz ya da otobüsleri kullanabilirsiniz. Tek binişlik ücret 1 Euro dur fakat planlarınıza göre 10 luk kartlar daha ucuza gelebilir. Aracınız varsa; şehir merkezine doğru birçok otopark var ve müsaitlik durumları dijital levhalarda yazıyor. Ücretleri de tüm gün 25 Euro civarlarında.

Gezilecek Yerler:

Malaga gezinizi en verimli şekilde yapmanız için gezinize Malaga Katedralinden başlayıp, Alcazaba, Picasso Müzesi ve Gibralfaro kalesi sıralamasını öneririz. Bu rotanın yürüyüş mesafesi 3 km ve süresi ortalama 45 dk dır. Malaganın coğrafi yapısı nedeni ile yokuş çıkıp ineceğinizi göz önünde bulundurunuz. Otobüs kullanabilirsiniz, yokuşların bir kısmında faydalı olacaktır fakat süre olarak değişiklik olmayacaktır.

Malaga çok şirin bir yer. 1 günde rahatlıkla gezilebilir. Barok ve Rönesans etkileri ile yapılmış ve oldukça görkemli görünen Malaga Katedrali’ni kişi başı 8 Euroya gezebilirsiniz. Daha evvelden birçok kilise gezmiş bir kişi olarak çok değişik bir şey bulamayacağınızı söyleyebilirim ama bazen içerde sergiler oluyor ve bunlara denk gelirseniz 1 taşla 2 kuş vurmuş olursunuz.  Katedralin en ilginç özelliği bir kulesinin yarım kalmış olmasıdır. Bu özelliğinden dolayı da ”Tek Kollu Kadın” yani La Manquita olarak bilinir. Katedralin bahçesi ise Şehrin en büyük botanik bahçesidir. Bahçede çeşit çeşit çiçekler ve bitkiler bulunmaktadır. Mutlaka bahçesine de gezmenizi tavsiye ederim. Bahçede ki çiçek kokuları mest ediyor. Ayrıca 200 basamaktan oluşan merdivenlerden bitmiş olan kuleye tırmanabilir ve şehri panaromik olarak izleyebilirsiniz.

malaga-katedral
Malaga Katedrali İçi

Katedralden Endülüs kalıntılılarını görmek için Alcazaba’ya 5 dk lık bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz.. Alcazaba Endülüs Arap döneminde Şehrin valisinin konakladığı kaledir. Kale surlarına çıkmak biraz yorucu olabilir. Fakat surlardan yine keyifli bir manzara bulacaksınız. Kale girişi Roma Amfitiyatrosunun yanındadır, kale girişi yolu hafif yokuş olmakla birlikte yine çeşitli ağaçlarla süslenmiş keyifli bir yoldur. Kale içerisinde ufak bir arkeoloji müzesi de bulunmaktadır.

malaga-acazaba
Alcazaba Dışı

Alcazaba’nın hemen karşısında  adını önündeki caddeden alan “El Pimpi” adında bir çok güzel bir restoran var. Kendilerine özel şaraplardan içebilir ve Tapas söyleyebilirsiniz. Biz çok keyif aldık ve siparişlerimizin hepsi lezzetliydi.

NOT: El Pimpi önündeki meydanda kuşlara yem atmanın 500 Euro para cezası bulunmakta..

Alcazaba’dan 5 dk yürüyüş mesafesinde olan Pablo Picasso’nun doğduğu evi görmek üzere “Fundacion Picasso”ya  yani Picasso Müzesine geçebilirsiniz. Malaga küçücük bir yer olduğu için 3-5 önemli yerini levhalarla belirtmişler. Çok rahat bulunabiliyor o yüzden. Ev yani müze; “Palacio de Buenavista” isminde bir meydanda bulunuyor. Minik ve çok güzel restore edilmiş bir ev. Picasso’nun yarım kalmış tabloları ile bazı aile yadigârlarını görebilirsiniz. Giriş ücreti kişi başı 8 Euro. Müze Salı-Perşembe arası ve pazar günleri içi sabah 10:00 ile 20:00 arası, cuma cumartesi ise 21:00 e kadar açık.

Gibralfaro Kalesi ise şehrin en büyük kalesi. Picasso Müzesinden yürüyerek yaklaşık yarım saat. Dilerseniz Victoria Meydanına kadar yürüyüp oradan 1 ya da C1 numaralı otobüslerle 1 durak giderek kale girişine kadar da gidebilirsiniz. Ayrıca Alcazabanın hemen yanından çok keyifli bir orman yolundan da ulaşabilirsiniz. Kalenin orjinalinden maalesef pek birşey kalmamıştır. Fakat yine harika bir şehir manzarası var. Kale içerisinde küçük bir askeri müze de bulunmaktadır.

Yine katedrale 5 dk yürüme mesafesinde, Malaga’nın ünlü Atarazanas Market yani pazarı bulunuyor, çeşit çeşit taze yerel ve tropikal meyve sebze, mevsimine göre balık, peynir vs..  herşeyi bulabilirsiniz. Ayrıca Larios Caddesi de (Le Calle Larios) alışveriş için çok güzel bir seçim olabilir. Yan yana birçok dükkândan oluşan bu caddede hem İspanya’ya özgü şeyler bulabilirsiniz, hem de hepimizin yakından tanıdığı Zara, Mango, H&M gibi markaların mağazalarını gezebilirsiniz.

Biz de turumuzun sonlarına doğru eski şehirdeki sokakları ve hediyelik eşya dükkânlarını gördükten ve birkaç parça Malaga’yı hatırlatan magnet vs hediyelik eşya aldıktan sonra Granada’da ayarladığımız otelimize doğru yola çıktık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Tarih:

İlginizi Çekebilir
Related