Cordoba

Granada’nın hareketli sokaklarında dolanıp hediyelik eşya alışverişlerimizi de yaptıktan sonra bir sonraki destinasyonumuza doğru harekete geçtik. Yaklaşık 2 saat süren bir yolculuk sonrası Cordoba’daydık.

Birçok Türkçe kaynakta  “Cordoba” yerine “Kurtuba” demişler buraya. Ben de seyahatimizin geri kalanında Kurtuba dedim bu şehre. Açıkçası Kurtuba, Malaga ve Granada’dan sonra bize çok sessiz sakin geldi.

Park yeri: Kurtuba’nın merkezde gezilecek bir çok yeri trafiğe kapalı. O yüzden Kurtuba’ya gelir gelmez aracınızı uygun bir yere park edin ve bu şehirden çıkana kadar arabanız orada kalsın. Biz arabayı “Parking Calle Sevilla 5”e park ettik. 24 saati 16 Euro’ydu.

cordoba-kilise
Cordoba Katedrali

Kurtuba Camii: Unesco Dünya Mirası Listesinde bulunuyor. Arap dönemi sonrasında kiliseye çevrilmiş ve günümüzde Kurtuba Katedrali olarak biliniyor. Dünyanın en çok sütunlu katedrali. Bir merkezi var ve yıllar içerisinde buna ek yapıla yapıla büyümüş. O kadar büyük ve o kadar çok sütün (1293 adet)  var ki bir an bir labirentin içinde hissediyorsunuz. Kurtuba kilisesine ulaşım çok kolay. Zaten tüm yollar buraya çıkıyor gibi bir şey. Şehrin eski merkezinin tam ortasında. Avlusuna bir bilet gişesi koymuşlar. Oradan biletinizi alabilirsiniz. Ayrıca otomatlardan da biletler satılıyor.

  • Adres: Calle del Cardenal Herrero, 1, 14003
  • Ziyaret saatleri: Yaz aylarında: Pzt -Cmt: 10:00-19:00 Kış aylarında: Pzt-Cmt: 8:30-18:00 Pazar/Tatil günleri: 8:30-10:00 ve 14:00-18:00
  • Giriş ücreti: Yetişkin: 8 Euro, Çocuk: 4 Euro
Yahudi Mahallesi
Yahudi Mahallesi

Kurtuba’yı mahallelere ayırmışlar. Hepsi yürüme mesafesinde. Zaten tüm şehri 20 dakikada yürüyebilirsiniz. Özellikle Yahudi mahallesi güzel binalar ve kapılarıyla ünlü. Ayrıca mahallede 14. yüzyılda inşaa edilmiş olan görülmeye değer olan bir sinagog da mevcut.

Roma Köprüsü
Roma Köprüsü

Yaklaşık 2000 yıllık olan guadalquivir nehri üzerine yapılan Roma köprüsü de yine mimari yapısı ile görülmeye değer. Köprünün çok yakınında bulunan Kraliyet Sarayı ve turistlerin uğrak noktalarından olan Viana Müzesi de görülebilecek yerler arasındadır.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Tarih:

İlginizi Çekebilir
Related