Sevilla

Granada’da El Hamra Sarayı olmasa Endülüs’ün en güzel şehri Sevilla diyebilirdim. Ama El Hamra’ya karşı beslediğim hayranlık belki Granada’yı bir tık öne geçirebilir.

Sevilla Katedrali: Bu katedral dünyanın en büyük gotik mimariye sahip kilisesi. Kilise olarak ise dünyanın en büyük 3. Kilisesi. Kristof Kolomb’un mezarı bu kilisede. Bir cami olarak yapıdıktan sonra Hıristiyanların yönetimi devralması ile katedrale çevrilmiş bir örnek daha.

Sevilla Katedrali’ne geldiğimizde çok uzun bir sıra ile karşılaştık. Yaz aylarında daha da uzun olacağını düşündüğüm bu sıra gözünüzü korkutmasın çünkü çok sistematik çalışıyorlar. Hızlıca ilerliyor. Şehrin ortasındaki bu görkemli kilisenin yanından bir çan kulesi yükseliyor: Giralda. Yaklaşık 36 kat yukarı çıktığınızda keyifli bir manzara sizi bekliyor.

  • Adres: Av. de la Constitución, s/n, 41004 Sevilla
  • Ziyaret saatleri: Yaz aylarında: Pzt-Cmt 09:30-16:00; Pazar/Tatil günleri 14:30-18:00. Kış aylarında: Pzt-Cmt 11:00-17:00; Pazar/Tatil günleri: 14:30-18:00
  • Giriş ücreti: 8 Euro
sevilla-katedral
Giralda Kulesinden Manzara

Alcazar Sarayı: Çeşmeleri, havuzları behçeleri ve büyük avluları ile yine Endülüs mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan saray, aynı islami işlemeleri ile tam bir görsel şölendir. İspanya kraliyet ailesi burayı uzun yıllar yazlık olarak kullanmıştır. Saray müze olarak hizmet vermektedir. Giriş 10 Euro.

Torre Del Oro: (golden Tower) Altın kule olarak da isimlendirilen Torre Del Oro, askeri gözetleme kulesi olarak 13. yüzyılda inşaa edilmiştir. Deprem nedeni ile zarar gören kule aslında 3 kısımdan oluşur ve en tepesindeki kısım 1700 lü yıllarda yapılmıştır. Eğer Giraldanın tepesine çıktıysanız, buraya çıkmanıza gerek kalmayabilir. Giriş 3 Euro

giralda
Giralda Kulesi

Sevilla’da bir de nehir var. Guadalquivir nehri… Nehir boyunca yürüyüş yolları var. Hatta bisiklet kiralayıp nehri boylu boyunca gezebilirsiniz. Biz katılmadık fakat siz nehir kenarındaki “Torre del Oro”nun önünden kalkan teknelere gidip nehir turu yapabilirsiniz. Yanılmıyorsam 2 saatlik tur kişi başı 15 Euro civarındaydı.

Plaza de Espana: Bu kadar tarihi yapı arasında henüz 100. yılını bile doldurmamış olan bu yapı Sevilla’nın en heybetli yapılarından biri. 1928 de American Expo için inşaa edilmiş. Rönesans ve Endülüs mimarisinin bir sentezi olarak tasarlanmış.

Sevilla’da bir de nehir var. Guadalquivir nehri… Nehir boyunca yürüyüş yolları var. Hatta bisiklet kiralayıp nehri boylu boyunca gezebilirsiniz. Biz katılmadık fakat siz nehir kenarındaki “Torre del Oro”nun önünden kalkan teknelere gidip nehir turu yapabilirsiniz. Yanılmıyorsam 2 saatlik tur kişi başı 15 Euro civarındaydı. Ayrıca Katedral’in etrafında bulunan eski şehir sokakları da oldukça keyifli.

guadalquivir
Guadalquivir Nehri

Sevilla’da alışveriş de insanı cezbediyor. Çok güzel mağazalar var (El Corte Ingles ve Cortefiel v.b.) Sierpes caddesi (Calle Sierpes) alışveriş açısından Sevilla’nın en güzel caddesi. Bu caddeye paralel caddelerde de çok güzel mağazalar var.

Akşam da yine güzel Sevilla sokaklarını dolanırken 15 Euro kişi başı vererek (yemek dahil) Flamenko show’u izleyebileceğimiz küçük bir restorana girdik. Flamenko dansçısı bir erkekti, bir kadın da şarkıları canlı söylüyordu. Sevilla’da sokakta bu tür kafelere rastlayabilirsiniz.  Önerebileceğim: Taberna Flamenca.  Sevilla’da çok güzel tapas, paella ve diğer İspanyol yemeklerinden her köşe başında bulabilirsiniz.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Tarih:

İlginizi Çekebilir
Related