Bastei

Bastei : Kale, iyi korunan yer anlamına gelmektedir.
Bastei Elbe üzerinde 194 metre yükseklikte bulunan bir kayalık. 1 Milyon yıl önce su erezyonu ile oluşmuş ormanlık içersinde güzel bir yürüyüş alanı. Bastei de bulunan ünlü köprü ise bir zamanlar bir kaç kayayı birbirine bağlayan tahtadan yapılmış bir köprüymüş. Daha sonra 1851 yılında Caspar David Friedrich den esinlenerek Taştan yapılarak yenilenmiş. Yaklaşık 200 yıldır turistik bir bölge ve oraya gittiğinizde, 7 den 70 e insan görebiliyorsunuz.

bastei2

Biz Bastei’ye arabayla gittik, Pirna’dan ya da Bad Schandau dan ulaşmak mümkün, arabayla 15-20 dk arası.. Burası aslında Sakson İsviçre Ulusal Parkı, Rathen olarak geçiyor. Park girişinde 10dk yürüme mesafesine park edebiliyorsunuz, fakat isterseniz daha da yakına park etmeniz mümkün. Bastei de 5-6 tane panaromik nokta var, bunlara ulaşmak için birçok basamak inip çıkmanız gerekiyor. Ayrıca para ile giriş yapılan ufak bir bölge de var, bu bölgede burada daha önce yaşamış insanların köyünden kalıntılar var, ayrıca çok keyifli panaromik noktalar var. Çok pahalı değil bu yüzden girmenizi öneririz.
bastei1 kopya
Bastei’de muazzam bir vadi ve nehir manzarası bulunmaktadır. Hele Elbenin kıvrımlarını 200 metre yüksekten görebildiğiniz bir nokta var ki, tam bir keyif noktası. Ayrıca zorluk derecesi VI ve üstü olarak keyifli kaya tırmanışı rotaları var, çoğu kaya da takoz mevcut.. Burası için 1 gün ayırırsanız, keyifli trekking rotalarıda var..
Bastei Elbe Kumtaşı vadisindeki, ressam yolunu ve bohemya’nın son durağıdır.  Romantizm Akımının ressamlarına ilham veren bir coğrafyadır Ressam yolu. En çok bilinen ve ünlü yapıt ise Caspar David’e ait olan ‘’Elbe Kumtaşı Dağlarındaki kaya’’ adlı köprü resmidir.
Tavsiyemiz; Araba kiralayın.. ve berlinden Praga bu ressam yolunun her durağının tadını çıkarın.,,
öneriler;
 • Tatil günleri ve haftasonu gitmekten kaçının, kalabalık..
 • İyi bir treking ayakkabısı kullanın,
 • Güneş gözlüğü
 • Su bulundurun
 • Temiz T-shirt ve Çamaşır
 • Öğle saatlerinde giderseniz yanınıza sandviç alıp manzara eşliğinde yiyebilirsiniz..
Çağlar Yavaşoğlu
Çağlar Yavaşoğluhttp://caglaryavasoglu.com
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir, Amatör fotoğrafçı ve gezgin, Amatör Marangoz

2 Yorum

 1. Arabayı park ettikten sonra köprü için ortalama ne kadar yol yürünüyor? Yarım günümüz var yetiştirebilir miyiz diye düşünüyoruz. Yazı için teşekkür ederiz

  • Merhaba Esma Hanım,

   20-30dk lık bir yürüyüş sonrası köprüye ulaşabilirsiniz. Aracınızı Park ettikten sonra 10 dk yürüyerek, Parkın girişinde bulunan otele varıyorsunuz. Daha sonra biraz ilerde patika yol 2 ye ayrılıyor, düz devam ederseniz köprüye gidiyorsunuz, soldan devam ederseniz diğer panaromik noktalara ulaşıyorsunuz ve yol dönerek yine köprüye varıyor. Vaktiniz varsa tam bir tur yapmanızı öneririz. Yarım günde rahatlıkla bölgeyi gezebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Tarih:

İlginizi Çekebilir
Related