Alplerde Kayak – Les 3 Vallees

Alplerde Kayak ve Les 3 Vallees, Avrupa’nın ve dünyanın en ünlü kayak merkezlerinden bir tanesi. Bunun üç nedeni olduğu söylenebilir. Birincisi, Alplerin yumuşak toz kar kalitesi ve eşsiz doğa manzarası. İkincisi, 3.000 metreye varan yüksekliğiyle Avrupa’nın en yüksek kayak merkezi olması. Üçüncüsü ise devasa büyüklükte olan bu merkezin oldukça uzun kayak imkanı sunması. Öyle ki 330 tane pistin toplam uzunluğu 600 km’yi buluyor ve lift sayısı da 175, dolayısıyla kalabalık olmasına rağmen sıra beklemiyorsunuz. Bunlarla ilgili bilgiyi Val Thorensin veya Les 3 Valleesin web sayfalarında http://www.valthorens.com/en/ski/ski-instruction.22.html ,  http://www.les3vallees.com/en/ski/ski-area.208/ haritalarla birlikte bulmanız mümkün.

Bir vadiden diğerine liftlerle ve kayarak geçilmesi bu merkezi cazip kılıyor. Bu eşsiz deneyimi kayarak ulaşabileceğiniz her vadinin içindeki küçük kayak köyleriyle renklendirebilirsiniz. Nitekim her bir kayak vadisindeki kayak merkezi adını buralardaki köylerden almış. Bunlar içinde en ünlü ve eskisi sosyetenin de tercih ettiği Courchevel; bu merkezdeki sosyal hayat ve yaşam diğer tüm vadilerden daha canlı ve bu nedenle de bölgenin en pahalı merkezi. Val Thorens bölgesi ise yükselen yıldız olarak nitelendiriliyor, çünkü en son açılan kayak bölgesi ve hızla gelişmekte. Val Thorens bölgesinin popüler olmasının bir diğer nedeni de diğer vadilere göre Alplerin daha yüksek rakımlı ( 3000 m’ye kadar çıkıyorsunuz) dağlarında bulunması ve dolayısıyla devamlı kar garanti etmesi. Nitekim bizim de deneyimimiz bu yönde oldu. 1850-2700 m yükseklikteki Courchevel ve Meribel bölgesindeki pistlerde kellikler varken Val Thorenste daha daha yoğun kar bulduk..

france-alps3

Zorluk derecelerine göre dört farklı kategoriye ayrılmış pistler var: yeşil, mavi, kırmızı ve siyah. Bazı kırmızı pistlerin Türkiye standartlarındaki siyah pistlere denk olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’de kayak/board deneyimi olanlar için buradaki pistlerin zorluğu hörgüçlerle (bumb) dolu olmalarından kaynaklanıyor. İlk başlarda biz zorlandık; ancak bir günün sonunda alışılıyor ve eğlenceli hale geliyor. O nedenle bizim gibi ileri-orta seviyesinde kayanlar için mavi pistlerle başlayıp kırmızı pistlerden kaymalarını tavsiye ederiz.

Hemen hemen her vadinin veya büyük liftin tepesinde eşsiz Alp manzarasına bakan kafeler var. Buralarda kısa bir mola ve güneşlenme keyfi yaşamak isteyenler için ideal. Les Bruyeles lifti bunlardan biri. Ancak pek çok kişi çantasında hazırladığı sandviçlerle dağda kendi molasını vermeyi tercih ediyor.

Önemli bir nokta yola çıkmadan önce izleyeceğiniz kayak güzergahını kararlaştırmanız. Aksi takdirde kaymakta zorluk çekeceğiniz bir pistle karşılaşabilirsiniz; çünkü hava şartlarına bağlı olarak bazı lift ve pistler kapalı olabiliyor. Her liftin girişte sağında, çıktığı pistlerin seviyesini ve acık olma durumu gösteren bir resim var. Ayrıca bunlarla ilgili günlük bilgiyi Les 3 Vallees uygulaması ile cep telefonunuzdan da anlık takip edebilirsiniz. Bu uygulama aynı zamanda istediğiniz noktayı girdiğinizde açık olan lift ve pistler üzerinden seviyenize uygun güzergâhı da gösteriyor. 175 lift ve 330 civarında pist olduğunu düşündüğünüzde bu özellikle ilk günlerde hayat kurtarıcı bir uygulama. Elbette eski usul harita üzerinden kendiniz de belirleyebilirsiniz. Her skipass noktasında ve otelde bu haritaları ücretsiz alabilirsiniz. İnternet içinse güzel haber, dağda belli noktalarda ücretsiz Wi-fi noktaları olması. Dağın tepesinde telefon çeker mi demeyin! Canavar gibi çalışıyor her noktada.

france-alps1
Alplerde Kayak

Alplerde Kayak için pistler dışında off-pist ve snow parklar da ayrı birer eğlence imkanı sağlamakta. Bütün pist ve liftleri denemek için en az 3-4 gün kalmanız gerek. Bir günde erken baslarsanız kabaca üç vadide de kaymak mümkün. Ancak bazı liftler 15:20 gibi kapanabileceğinden dönüş zamanınızı iyi ayarlamanız önemli. Courchevel Les Bruyelles arası arabayla 1 saat civarında, kayarak ise tek yön 2-2,5 saat sürüyor.

Kayak Dışı Aktiviteler

Kaymayanlar ya da başka aktivitelerle tatili renklendirmek isteyenler için de çeşitli aktiviteler var. Eğlence parkları, kayak krosu, kızak, buzda dalış, kapalı yüzme havuzu, spa, köpekli-kızak gezisi, bowling, sinema veya zipline bunlara örnek verilebilir.

Ayrıca her köyün içinde küçük bir çarşıyla restronlar bulunuyor. Yakın yerleşim yerleri arasında 20 dakikada bir geçen ücretsiz ring servisleri bulabiliyorsunuz.

Skipass

Skipass için çeşitli tercihler mevcut. Sayılı çıkışlar, tek vadiyi, iki vadiyi veya üç vadiyi kapsayan opsiyonlar ya da aile passleri olmak üzere günlük veya bir kaç günlük skipassler satılıyor. Günlük ile bir kaç günlük arasında fazla bir fiyat farkı yok. Günlük üç vadi skipassi kişi başı 60 Euro civarında. Seviyeniz orta ve üstüyse kesinlikle 3 Vadi skipassı almalısınız. Yeni başlayanlar veya alt orta seviye kayanlar için zaten üç vadiyi yapmak en yukarlarda yeşil pistler azaldığı için pek mümkün değil. Altı günden fazla kalanlar için uzun süreli skipassler daha uygun fiyata geliyor.

Sigorta-Güvenlik

Seyahat sigortaları kayak gibi riskli sporlardaki kazaları kapsamadığından oradaki özel sigortayı yaptırmanızı tavsiye ederiz. Günlük kişi başı 2-2,5 Euro. Skipass noktalarından skipassınızı alırken yaptırmanız gerekiyor. Skipass kartına yükleniyor. Bir kaza ya da ihtiyaç halinde siz konuşamayacak olsanız bile oradan okuyabiliyorlar ve pistte yaralandıysanız sizi gelip almayı da kapsıyor.

Kayak Ekipmanı

Çeşitli kiralama noktalarını bulmanız mümkün. Ekipmanlar yeni ve iyi durumda oluyor.

Uçuşta kendi kayaklarınızı getirecekseniz. Bagaj alımının yanında oversize baggage bandından kayaklarınız çıkacak. Ayakkabılar ise normal bagaj bandından geliyor. O nedenle mümkünse sarmanızı tavsiye ederiz.

Ulaşım

Çeşitli havayollarının uçuşları var. Biz Pegasus’la Lyon üzerinden araba kiralayarak gitmeyi tercih ettik. Arabayla Lyon’dan 2,5 saat sürüyor. Tren tercihi de var; ama daha uzun ve son duraktan otobüsle otelinize ulaşabiliyorsunuz.

Arabayla gidecekler için iki temel güzergah tavsiye edilebilir. Birincisi, ücretli otobanları kullandığımız yol. Bu kısa ve rahat. İkinci güzergah, ücretli yolları kullanmadan köy ve kasabaların içinden giden yol. Kilometre olarak 15-20 km daha uzun; ancak hız sınırı ve şehir içi trafiği nedeniyle yolculuk süresini yaklaşık 1-1,5 saat uzatıyor. Fakat etrafı görmek ve keşfetmek için güzel bir yol. Aynı tercih Cenevre üzerinden gelenler içinde geçerli. Üstelik 2 saatlik yol için verdiğiniz yaklaşık 17 Euro otoban ücreti de cebinizde kalıyor.

Genelde tercih edilen güzergah Lyon üzerinden; ancak Cenevre ve Torino üzerinden de gitmek mümkün.

Araba Kiralama

Araba kiralamak için Lyon Havaalanında terminalin çıkışında solda P3 durağından ücretsiz havaalanı shuttle servisi ile araba kiralama şirketlerine gidebiliyorsunuz. Zaten Budget, Hertz, Europcar, Sixt vb. firmalar sıra sıralar. Biz Budget’tan kiraladık. Ancak internetteki fiyatla oradaki fiyat konusunda bir sıkıntı yasadık. İnternetten rezervasyon yaptık. Full sigortayı işaretledik. Ancak internetten Budgetta full sigorta tercihi online olarak mümkün değilmiş. O nedenle havaalanında ekstra ödeme eklenerek kiralayabildik. Biz 6 gün için, navigasyon, kar çorabı ve full sigorta dahil diesel Peugeot 3008 için 425 Euro ödedik. Fakat kar lastikli araba seçeneğini tavsiye ederiz.

Trafik Kuralları

Otobanlarda hız sınırı 130km, yağmurluysa 110kmye düşüyor. Onun dışındaki şehirlerarası yollarda 90km, şehir içi 50 km.

Karlıysa kış lastiği ya da zincir- çorap gerekli. Dağ yolunda zincir alacak yer bulmanız mümkün değil. Ancak saat 19:00’da kapanmadan ve dağ yoluna girmeden önce köylerdeki açık marketleri bulabilirseniz belki sansınız olabilir. Val Thorens’in girişinde kar olduğunda polis kontrolü oluyor; ama yollar çoğu zaman açık oluyormuş. Biz de ilk çıkışımızda kullanmadık. İnerken kar fırtınasına denk geldik, buna rağmen yollar devamlı temizleniyor. Önerimiz dağların güneş ışığını almaya başladığı saat sabah 9’dan sonra yola çıkmanız.

Park Yeri

Tüm yol kenarlarında ve çevrede ücretsiz park yerleri mevcut. Kapalı park yeri için günlük ortalama 15 Euro’ya otelinizden rezervasyon imkanı da var.

Konaklama

Üç Vadi bölgesinin her noktasında otel ve Chalet denilen liralık dağ evleri mevcut. Fiyatlar genelde yüksek; ama zaman zaman fırsatlara rastlamak mümkün. Çoğu otelin direk önünden liftler kalkıyor. Zaten tüm dağın kayak merkezi olduğunu düşününce pistlere/liftlere uzak kalmanız mümkün değil:)

Biz Les Menuires’de Hotel Les Bruyeres ‘te kaldık. Tavsiye ederiz. Fiyatlar gayet uygun, Odalar güzel, personel ilgili ve servis iyi. Les Menuires’teki liftlere direk çıkış var. Özellikle Les Bruyeles lifti ile Üç Vadi ‘ye (Le Meribel, Val Thorens ve Courchevel’e) ulaşabiliyorsunuz.

Yeme-İçme

Hem otellerin içinde hem de çevrede çeşitli restoranlar var. Fiyatlar bir tatil merkezi olduğundan biraz yüksek, ama kişi başı 25-30 Euro’ya da güzel bir akşam yemeği yemeniz mümkün.

Val Thorenste köyün içinde Ski-Food 10-15 euroya kayanlar öğlen güzel ve uygun bir yemek molası imkanı veriyor.

Sherpa ve Carrefour marketleri her bölgede var. Pek çok kişi buradan alış-veriş yaparak öğle ve akşam yemeğini aradan çıkarıyor.

Tabi Fransa’ya gitmişken peynirlerinin, bagetlerinin ve şaraplarının tadına bakmayı unutmayınız.

france-alps2

Çağlar Yavaşoğlu
Çağlar Yavaşoğluhttp://caglaryavasoglu.com
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir, Amatör fotoğrafçı ve gezgin, Amatör Marangoz
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

3 Yorum

 1. Merhaba, yazınızı cok beğendim cok yardımcı oldu ancak hala kafam araba park yeriyle ilgili sıkıntılar var onu sormak istedim.Bizde haftaya gidicez 4 arkadaş ve araba kiraladık lyon havaalanında ancak oraya gittiğimizde cok ciddi fiyatları olan park yerleriyle karşılaştık acaba biliyormusunuz uygun bir park yeri arabamız icin otelimize yakın. Cevap yazarsanız sevinirim..

  • Merhabalar,

   Biz arabayla, Les Menuires, Courchevel ve Val Thorens’e gittik. Bu bölgelerde araba parkı için hiç bir ücret ödemedik. İlk gittiğinizde ve dönüşte eşyalarınızı rahat taşımak için otelin önünde eşyalarınızı indirebilir, yükleyebilir ve daha sonra ücretsiz olarak yol kenarlarına park edebilirsiniz. Diğer bölgeler ile ilgili bir deneyimimiz olmadı maalesef, Bu arada yoğun kar yağışı olduğunda yolların açılması zaman alabiliyor. Dönüşünüzde, bir gece önceden yoğun kar yağışı olursa arabanızı ana yola yakın bir yere çekmenizi öneririz.

   Aklınıza takılan herşeyi burada sorabilirsiniz, dönüşünüzde de deneyimlerinizi yazabilirsiniz.

   şimdiden güvenli ve keyifli tatiller..

 2. Merhaba,

  Bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim.
  Biz de az önce Val Thorens’te merkezi bir yer kiraladık. Ocak ayı sonunda 4-5 gün kalacağız ancak benim de aklımda Lyondan araç kiralayıp gitmek olsa da araç park konusunda ciddi yüksek rakamlar gördüm internette.
  Diğer taraftan araçla gelip gitmek bize son gün uçağa ulaşmak için baya bir avantaj sağlayacak.
  Araç park yerleri hakkında son zamanlarda bir deneyiminiz oldu mu çünkü üzerinden 5 yıl geçmiş ve belki sistem de değişmiş olabilir diye düşündüm.

  Teşekkür ederim,
  Mert

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Tarih:

İlginizi Çekebilir
Related