10 Adımda Amerika’da Doğum

8
1300

Okuduğumuz bir çok blog’da uzun uzun anlatıldığı için biz konuyu kısa ve öz olarak da anlatmaya karar verdik, gerekli bilgileri, ipuçlarını ve yol haritanızı anlatacağız. Bu yazımızı herhangi bir şirket aracılığı ile gitmeyi düşünmeyenler için hazırladık. Ortalama doğum masrafı, Ev kirası, araç ve yaşam masrafları hariç , hastaneye ve doktora göre değişiklik gösterir; 6.000 – 20.000 dolar arasındadır. Yaşam masrafları ile 15 -25 bin dolar arasında bir maliyeti olacaktır. 10 Adımda Amerika’da Doğum yazımızla ilgili aklınıza takılanları sormaktan çekinmeyin. Gerekirse telefonlaşır uzun uzun konuşur elimizden geldiğince deneyimlerimizi aktarıp yardımcı olmaya çalışırız.

1. Gideceğiniz eyaleti ve şehri seçin

Türkiye’den direkt uçuş yapılan yerleri seçmenizde fayda var. Böylelikle yorucu bir yolculuktan kaçınabilirsiniz.

Seçeceğiniz Eyaletin ve özellikle Şehrin Vital Records (Nüfus dairesi) sayfasından Birth Certificate (Doğum Belgesi) veriliş sürelerini öğrenin. Yine Pasaport için teslim sürelerini öğrenin. Doğum yapacağınız Hastahane hangi şehrin sınırlarında ise çocuğunuz o şehirde doğmuş olacak ve o şehrin Vital Records (Nüfus dairesi) uygulamaları geçerli olacak.

Güvenli ve ev kiralarının daha uygun olduğu yerleri seçebilirsiniz. Ya da Turistik gezebileceğiniz ve alışveriş olanakları olan bir yeri seçebilirsiniz.

2. Doktorunuzu ve hastanenizi seçin

Bu ikisi ayrılmaz bir ikili, doktorunuz birden çok hastane ile anlaşmalı olabilir, ya da tek bir hastanede hizmet veriyor olabilir. Birçok siteden Doktorunuz hakkındaki yorumları okuyun, hastane hakkındaki yorumları okuyun ve ona göre karar verin. Hastane fiyatlarında son dakikada bile değişiklik olabilir. Aldığınız fiyat sözleşme imzalayana kadar kesin değildir.

Hastane ile pazarlık edin, eğer Nakit ödeyenler için hali hazırda bir paketleri varsa pazarlık etmeyebilirler, fakat herhangi bir komplikasyon durumunda kesinlikle pazarlık edin.

Doktorunuza danışarak Pediatrist ve Anestezist’inizi seçin ve fiyatlarını öğrenin. Türkiye’den ayarlamanıza gerek yok acele etmeyin.

Hastanenizin Birth Certificate (Doğum Belgesi) yol haritasını öğrenin bazı hastaneler bu belgeyi size teslim ederken bazıları Vital Records’a gönderebilir, bu da belgeyi alış sürenizi uzatabilir. Belgeyi hastane teslim etmiyorsa Vital Records’a (Nüfus dairesi) ne kadar sürede ulaştırdıklarını sorun.

Türkiye’de ki doktorunuzla bağlantıyı kesmeyin, hiç duymadığınız alışık olmadığınız bir durum olursa Türkiye’deki doktorunuza da danışın.

3. Doktor randevularınıza hazırlıklı gidin

Türkiye’deki doktorunuzdan İngilizce rapor isteyin, (alamazsanız, çeviri yaptırın)

Türkiye’deki tüm kontrol, ultrason ve testlerinizi tarih sıralamasına göre düzgün bir şekilde dosyalayın ve Amerika’daki doktorunuzun anlayacağı şekilde düzenleyin.

Doktorunuzla olan her randevuya bir sorunuz olmasa bile ya olursa diyerek sorularınızı hazırlayıp gidin. Planlanan randevular dışında bir sorunuz olursa sizden extra ücret talep edebilirler. Aynı şekilde doğumu yaptığınız hastaneden aklınıza ne gelirse sorun, doğum’dan sonra giderseniz kesinlikle ek ücret talep edilecektir.

4. Kalacağınız evi ayarlayın, ve araba kiralayın ya da satın alın

Öncelikle en fazla 1 ay için anlaşın. Çünkü gittiğinizde daha uygun ve daha güzel bir yer bulabilirsiniz. Bu konuda tanıştığınız yerel halkın size faydası olabilir. Ayarladığınız ev güvenli bir bölgede olmayabilir.

Elektrik ve su ücretlerinin dahil olup olmadığını öğrenin, değilse aylık ortalama bir rakam isteyin ve en az 1,5 katını hesaplayıp bütçenizi buna göre yapın.

Ortalama 12 hafta kalacağınızı düşünerek; 3 aylık araç kiralama, satın almaktan daha pahalıya gelecektir. Craiglist kullanarak sahibinden ya da Carmax dan daha garantili olarak araba satın alabilirsiniz. Carmax’dan alırsanız, satın aldığınız fiyattan daha düşüğe aracı satmanız kesin. Craiglist’ten aynı fiyata hatta şansınız varsa daha da pahalıya satabilirsiniz. Bu işlerden anlamam diyorsanız kiralayın. Kiralama yapacaksanız, Türkiye’den yeni tip ehliyetinizi alın, bazı firmalar eskiyi kabul etmiyor.

Satın alma durumunda aracınızı sigortalatmanız gereklidir. Bunun için gitmeden önce Emniyet Müdürlüğünden Ehliyet Sicil kaydınızı onaylı olarak alın. Bu belge sayesinde %60 lara varan indirim alabilirsiniz. AAA sigorta firması USA ehliyetiniz yoksa sigorta yapmaz boşuna gitmeyin. (State Farm’ı tercih edebilirsiniz)

Trafik kurallarına uyun varsa cezanız hemen ödeyin.

5. Bir sigorta şirketi ile anlaşın

Memnun kaldıysanız arabanızı sigortalattığınız acenteden çocuğunuz içinde sigorta paketi satın alabilirsiniz. (bazı şirketler sadece araç sigortlama yaparlar) Çocuk doğmadan bu sigorta yapılamadığı için acenteyi doğduktan arayıp telefonla sigortayı başlatabilirsiniz. En yüksek paketi ve en az katılımlı paketi seçin zaten 20-30 gün içinde ülkeden ayrılacaksınız. 2. Ay sigortanızı iptal ettirmeyi unutmayın. Sigortanız doğum itibari ile geçerli olacaktır ve çocuğunuzun doğum sonrası tüm sağlık durumunu kapsayacaktır. (Doğum sonrası bir problem yoksa sigorta yaptırmayabilirsiniz)

Hamilelik ve doğum için sigorta satın alamazsınız. Ancak orada uzun süreli kalıyor olmanız, elektrik su v.b adınıza düzenlenmiş bir faturanızın olması gerekmektedir.

Medicaid – CHIP gibi programlara başvurmak için o eyalette 10 aydan fazla kalıyor olmanız ya da kalma niyetinde olmanız gerekmektedir. Beyana dayalıdır, ve yanlış beyanda bulunmak suçtur ve cezası vardır. Bu şartları taşımıyorsanız başvurmayın, daha sonra karşınıza çıkacaktır.

6. Doğum çantanızı hazırlayın

Doğum çantanızı Türkiye’de ki önerilere göre değil Amerika’daki hastanenin önerilerine göre hazırlayın, genel olarak çocuk için götürdüklerinizi giydirmeyecekler (sadece fotoğraf için istisnası var) boş yere taşımayın. Gideceğiniz eyaletin hastane çıkış kurallarını öğrenin Çoğu eyalette Car Seat olmadan çocuğun hastaneden çıkması yasaktır. Car Seat edinin.

7. Hastaneyi tanıyın ve gidiş yolunu ezberleyin

Hastanenizi tanıyın, eğer doğumdan önce hastane turu varsa katılın, Hastanenin giriş çıkış ve park kurallarını öğrenin.

Hastanedeki Hasta Kayıtları bölümünden, hastane çıkışında Anne ve çocuk için kayıt dökümü isteyin.

Doğumun, ve sonrasında konaklamanın kaç kişilik odalarda olduğunu öğrenin.

Evinize yakın bir eczane (CVS, Wallmart v.s) belirleyin, Hastanede soracaklar ve doktorunuz yazdığı ilaçlar için belirlenen eczaneyi kullanacaksınız.

Navigasyon olsa bile, hastaneye gidiş yolunu hatta alternatif 2 rotayı iyice öğrenin. Navigasyon ana yollardan götürür, trafik varsa daha uzun sürer.

Navigasyon için cep telefonunuzda Waze ya da Google maps kullanın, paralı yolları kapattığınızdan emin olun

8. Çocuğunuzun uçak biletini ve puset rezervasyonunu almayı unutmayın

THY de Bebek yolcular ücretsiz değildir. Çocuğunuzun uçak biletini satış ofislerinden almanız gerekmektedir. Bulunduğunuz yerdeki satış ofisinin adresini öğrenin, telefon açıp iletişime geçin, gitmeden e-mail ile bileti belki alabilirsiniz.

Satış ofisinden ve THY call centerdan puset talebinizin onaylandığından emin olun. Uçakta size puset verilmesi sizi oldukça rahatlatacaktır.

9. Belgeleri her seferinde kontrol edin 

Doktor kayıtlarında, hastane giriş kayıtlarında, Vital Records’ da ve Pasaport alımında belgeleri kontrol edin, çocuğunuzun adını doğru yazdıklarından emin olun.

10. Pasaport, T.C. vatandaşlığı, SSN ve diğer belgeler

SSN için başvuruyu hastane yapacaktır, siz yine de hatırlatın. SSN 3-6 hafta içinde posta ile teslim edilecektir. Beklemenize gerek yok.

Pasaport için birth certificate (Doğum Belgesi) gerekmektedir. Birth certificate elinize ne zaman geçerse hemen pasaport randevunuzu alın. (hatta daha önce de alabilirsiniz). 2 Hafta içinde seyahat ediyorsanız, ya da 4 hafta içinde vize almanız gerekiyorsa hızlı pasaport alabilirsiniz. *** Aynı şehirden pasaport almanıza gerek yok, hatta evinizden 90 mil uzakta bir başka merkezden pasaport talep ederseniz aynı gün teslim alabilirsiniz. Önce USA pasaportunuzu alın. Pasaport randevusuna, Anne Baba ve Çocuğun gitmesi şarttır. (Anne ya da Babadan biri gitmeyecekse noterden belge düzeltilmesi gerekir, pasaport formunda örneği var)

Türkiye’ye gelmeden vaktiniz varsa Elçilikten çocuğunuzun T.C vatandaşlığını alabilirsiniz. Birth Certificate götürmeniz yeterli. Türkiye’de nüfus dairesinden alacaksanız doğumdan 30 gün içinde almanız gerekiyor, yoksa günlük cezası var. (çok yüksek değil) Türkiye de; birth certificate’in noter tasdikli çevirisine ve anne ya da babanın kimliğine ihtiyacınız olacak.

T.C. vatandaşlığını Türkiye’den alacaksanız, çocuğunuz Türkiye’ye giriş vizesine ihtiyacı olacak, internetten e-vize uygulamasından 10 dk içinde alabilirsiniz.

11. Not:  E-mail ile çoğu kurum yazışma yapmaz, telefonla aramanız gerekir. Doktorlar kendi özel numaralarını genellikle vermez.

 

8 Yorum

 1. Merhaba Ahu Hanım,

  Yazınız çok faydalı, teşekkürler:) Ben henüz 6 haftalık hamileyim. Doğumumu Amerika’da yapmayı düşünüyorum. Benim ailem orada yaşadığı için kalacak yer sorunum olmayacak. Yalnız Amerika’ya ne zaman giriş yapmam gerekir, 35. Haftada gittiğimde kapıda çevirmezler mi? Gittiğimde, girişte doğum için geldiğimi söylemem gerekir mi? Söylersem veya söylemezsem bir sorun olur mu? Siz girişinizde nasıl yaptınız? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Merhaba Kübra Hanım, Eşim Birleşik Devletlere giriş yaparken saklamadı hamileliğini. Gümrük memuru da herhangi bir sormadı kendisine, sorsaydı hamile olduğunu söylecekti. Bir sorun olur mu? maalesef bunun net bir cevabını bizde alamadık kimseden, fakat genel kanı doğru beyan etmek yönünde. Eşim 28. hafta da gitti. Sizin için 35. Hafta bana biraz fazla geldi, 32-36 arasında havayolu şirketi uçmasında sakınca yoktur diye bir doktor raporu talep edebiliyor. Benim tavsiyem 32. haftayı geçirmeyin. Sağlıkla alın bebeğinizi kucağınıza 🙂

   • Cevabınız için teşekkürler Çağlar Bey, tahlihsiz bir olay yaşadık o zaman, aylar sonra tekrar araştırma yaparken gördüm yanıtınızı. 30. haftayı geçirmeden gitmeyi planlıyorum şu anda. Eşiniz doktorunu gitmeden mi ayarladı? Gitmeden doktor ile görüşmek de gerek var mıdır? Sadece hastane/doktor maliyeti ne kadar oldu size?

 2. Merhabalar,
  bende 32 haftalık olduğumda yani bu kasım ayında doğum için büyük ihtimalle dallas’a gideceğim. Maalesef eşim Türkiye’deki işinden dolayı gelemeyecek.
  Tek başıma birth certifikasınıve çocuğun pasaportunu çıkartabiliyor muyum? Sanırım eşimden vekalet tarzı bir yazı almam gerekiyormuş.
  Bu konuda hakkında bilginiz varmıdır? var ise bu yazıyı ben usa gitmeden mi alması lazım aceba?

  teşekkürler

  • Merhaba Yağmur Hanım,

   Öncelikle hayırlı olsun, sağlıkla kucağınıza alın..

   Bebeğe pasaport çıkartırken, görevli hem anneyi hemde babayı birlikte istiyorlar. Bence eşinizden gitmeden vekalet almanız gerekiyor ve onu ABD de İngilizce olarak tekrar onaylatmanız gerekiyor, yine de bu hassas bir konu Büyükelçiliğe danışmanızı tavsiye ederim.

   Sonucu bize de yazarsanız seviniriz.

 3. Merhaba arkadaşlar,
  biz de Abd’de doğum planlıyoruz,

  ancak şu anda 8 haftalık hamileyim ve henüz vize almadık.

  Sizce vize görüşmesinde doğum amaçlı gittiğimizi açıkça beyan edelim mi?

 4. Merhaba Hülya Hanım,

  Öncelikle hayırlı olsun, vize alma sebebiniz sadece doğum yapmak mı? Sonuçta 10 yıllık bir vize verilmesi olası. Biz sizin yerinizde olsak 8 haftalık hamilelikte bunu beyan etmezdik. Sonuçta doğum yaklaştıkça vazgeçebilirsiniz ya da başka bir alternatif düşünebilirsiniz. Bu nedenle bizce turistik olarak vizenize başvurun ve beyan etmeyin. Sırf bu nedenle red almanız durumunda sonraki süreçte başka nedenler için de vize almanız zorlaşacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here