Kış sporları deyince akla ilk gelenler elbette ki kayak ve snowboard’tur. Siz de bu keyifli sporları yapıyor veya yapmayı düşünüyorsanız bu yazımız tam sizlere göre demektir. Aşağıdaki listede sizler için Türkiye’nin kayak merkezlerini kaleme alıyoruz. Kayak severlerin deneyimlerine ve yorumlarına göre kısa bilgilerle hazırlanmış Türkiye’nin Kayak Merkezleri rehberimizde ulaşım, konaklama, pist uzunluğu, lift sayısı ve ücretlerini bulabilirsiniz.Türkiye’nin Kayak Merkezleri2Palandöken

Palandöken Kayak Merkezi
Palandöken Kayak Merkezi

Erzurum ilçesinde bulunan Palandöken, toz kar denilen kar kalitesi dolayısıyla Türkiye kayak merkezleri arasında Alplere benzetilmektedir. Son dönemde, Dünya Üniversiteler Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yaparak adını duyurmuştur. Türkiye’nin en uzun pistine sahip olması ile de ünlüdür.

Ulaşım: Karayolu ulaşımı epey uzak olduğundan, Erzurum’a havayolu ile ulaşım tercih edilmektedir. Palandöken, şehir merkezine sadece 4-7km mesafede olduğundan kayak merkezi ulaşımı, taksi, özel araç veya belediye otobüsüyle (haftasonu ve tatillerde) sağlanabilmektedir.

Konaklama: Dağdaki otellerin çoğu direk pistlere çıkmanı imkanı verdiğinden bütçenize göre tercih edebilirsiniz. Ancak Dedeman Palandöken Resort Oteli dağın en eski otellerinden biri olarak en güzel konumuna sahiptir. Bunlar dışında Palan Ski & Convention Resort Hoteli, Dedeman Palandöken Ski Lodge Hoteli , Sway Oteli daha yeni tesisler olarak önerebiliriz. Şehir merkezinden dağa gitmek uzun sürmediği için daha uygun fiyatlı otellerde zaman zaman tercih edilmektedir.

Pist Uzunluğu: Yaklaşık 28 km’dir. Türkiye’de 12 km ile kesintisiz en uzun  parkuru sunan kayak merkezidir.

Pist ve Lift Bilgileri: Her seviyeye uygun kayak ve snowboard pistleri vardır. 2 si olimpik toplam 22 adet pist bulunmaktadır. Bunlar içinde Ejder, Kuzey, Güney, Güney Yolu en eski ve bilinen pistlerdir. Bu pistlerde toplam 5 adet telesiyeji, 1 adet teleski’i, 2 adet baby lifti ve 1 adet gondol lifti hizmet sunmaktadır.

Lift Ücreti: Skipassler tüm Palandöken’de geçerlidir.

Haftaiçi günlük: 40 TL, Haftasonu günlük: 50 TL , Tek çıkış: 5 TL.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here