Eğer Lüksemburg Şehri için ayıracak sadece bir gününüz varsa, şehri bir günde kolaylıkla gezebilirsiniz. Lüksemburg’un kompakt yapısı ve görülecek yerlerin bir arada olması şehri bir günde gezmek için ideal hale getiriyor.

Lüksemburg Hakkında

Lüksemburg Büyük Dükalığı olarak da adlandırılan Lüksemburg, Fransa, Almanya ve Belçika tarafından sınırlanan küçük, tepelik bir ülke. Lüksemburg Şehri olarak adlandırılan başkent, Avrupa Birliği’nin Brüksel ve Strazburg ile birlikte üç resmi başkentinden biri. Lüksemburg, dünyanın en zengin ülkelerinden biri ve kişi başına düşen Milli Hasılat, dünyada 2. sırada. Lüksemburg’lular Fransızca, Almanca ve Lüksemburgca biliyor.

Lüksemburg çok yürünebilir bir şehir. Vaktinizin çoğunu küçük Lüksemburg kasabasında, casemates’lerde (Lüksemburg’un eski surları) ve Grund’u keşfederek geçireceksiniz.

Lüksemburg Ulaşım

Lüksemburg
Lüksemburg demiryolu köprüsü

Eğer araba ile geldiyseniz, şehir merkezinde çok sayıda park yeri var fakat hafta sonları ve tatillerde, bu park yerleri hızlı bir şekilde dolabiliyor. Araba ile geliyorsanız, buraya gelmeden önce otoparkları Google Haritalar’da işaretlemenizi öneririm, bu sayede araba kullanarak vakit kaybetmeden uygun bir park yeri bulabilirsiniz. En uygun otoparkları haritamızda işaretledim (yukarıda). Bunlar dışında şehrin biraz dışında P + R (Park and Ride) denilen ücretsiz park yerleri var, buralarda park yerinin hemen önündeki duraklardan otobüse binerek şehre gelebilirsiniz. (Otobüs; tek kullanım 2 Euro, Günlük 4 Euro)

Havaalanından şehre bir taksiye binebilirsiniz. Otobüsle gelmek isterseniz her 10 dakikada bir kalkan 16 numaralı otobüse binebilirsiniz. (tren garı ya da Rout Breck durağında inebilirsiniz)

Tren ile geliyorsanız istasyondan şehre yürüyebilir veya taksiye binebilirsiniz. Eğer yürümeyi tercih ederseniz görülecek yerlerden biri olan Viaduc Bridge (Luxemburgo-Passerelle) yi ilk durağınız yapabilirsiniz. (8dk yürüyerek)

Lüksemburg Konaklama

Lüks:

Otel Le Place d’Armes. Bu butik otelin odaları benzersiz bir şekilde dekore edilmiş. Odaların çoğu kirişli tavanlara ve şöminelere sahip. Şehir manzarasının keyfini çıkarabileceğiniz güzel bir terası vardır. Eski şehrin merkezinde yer alıyor ve her yere çok yakın.

Orta:

Park Inn by Radisson. Tren istasyonunun yakınında bulunan bu otel, trenle seyahat edenler için iyi bir tercih. Odalar geniş ve temiz, kahvaltısı iyi.

Hesaplı:

Best Western Plus Grand Hotel Victor Hugo. Eski şehre 10-15 dakikalık yürüme mesafesinde. 

Lüksemburg Gezilecek Yerler

Haritayı Nasıl Kullanacağız: Sol üst köşedeki icona tıklayarak katmanların açılmasını sağlayabilirsiniz. Katmanlardan görmek ya da gizlemek istediklerinizi seçebilirsiniz. Harita üzerindeki ikonlara tıklayarak o yer hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Harita başlığının yanındaki yıldız işaretine tıklayarak bu haritayı Google Haritalar Hesabınıza ekleyebilirsiniz. Telefonunuzdan Google Haritalar uygulamasını açıp Yerlerim sekmesinde bu haritayı bulabilirsiniz.

Önemli Not: Bir çok müze ve gezilecek yer saat 10:00 da açılmaktadır.

Not: Şehir iki katmandan oluşmaktadır, bu nedenle yokuş ya da merdiven inip çıkabilirsiniz. Ya da şehrin iki ayrı ucunda bulunan asansörleri kullanabilirsiniz. (Passerelle köprüsü çıkışında ve Eski Şehir sonunda)

Lüksemburg
Lüksemburg

Şehre Tren istasyonu tarafından geliyorsanız Passerelle Köprüsü ile başlayabilirsiniz. 2019 yazı için tadilat yapılıyor Tren istasyonu tarafından geliyorsanız sol taraftaki yürüyüş yolunu kullanamıyorsunuz ve o güzel şehir manzarasını göremiyorsunuz.

Yine de buradan baktığınızda şehrin gerçekten iki katmandan oluştuğunu görecekseniz, üst kısımda müzeler alışveriş restoranlar ve eski şehri, alt kısımda ise botanik bahçeler, kanallar ve daha çok restoran bar var.

Eski Şehrin merkezinde Place d’Armes adında bir meydan var. Genelde ortasında bulunan sahnede müzik oluyor, meydanın çevresi restoranlarla ve hediyelik eşya dükkanları ile çevrili.

Place d’Armes
Place d’Armes

Buradan 4-5 dakikalık yürüme mesafede Notre Dame Cathedral‘i var, hem dışı hem içi güzel, göz atmanızda fayda var.

Notre Dame
Notre Dame

Grand Dukes Sarayı ( Palais Gran-Ducal), Lüksemburg Büyük Dükü’nün resmi konutudur. Temmuz ortasından Ağustos sonunda kadar rehberli tur düzenleniyor, katılabilirsiniz.

Grand Dukes Palace
Grand Dukes Palace

Sarayın hemen alt sokağında Lüksemburg Şehir Tarihi Müzesi var (Musee d’Historie de la Ville) 5 Euro giriş ücreti var. Vaktiniz varsa ziyaret etmenizi öneririm.

Ulusal Sanat ve Tarih Müzesi (Musee National d’Histoire et d’Art) küçük ama keyifli bir müze. Giriş 7 Euro, fakat bazen geçici sergiler olabiliyor ve ücretsiz giriş yapılıyor.

Pfaffenthal Lift alt ve üst katmanın arasında geçi yapabileceğiniz iki ana asansörden biri. Eski şehirden kısa bir yürüyüş mesafesinde. Bu asansör ücretsiz. Ayrıca yukarıda manzarayı izleyebileceğiniz cam tabanlı ufak bir çıkıntı da var. 

Asansörden manzara
Asansörden manzara

Asansörden aşağı inip, keyifli kasaba sokaklarından Casemates du Bock‘a yürüyebilirsiniz. Burada Lüksemburg’un en güzel manzaralarından birini bulabilirsiniz. Buradaki yer altı tünelleri şehri savaşlarda savunmak için mühimmat deposu olarak kullanılmış.  Casemates’den çıkınca Chemin de la Corniche‘de yine çok keyifli bir yürüyüş yapabilir şehrin manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. 

Lüksemburg
Luxembourg

Alt katmanda yani Grund‘da eski şehirden farklı bir yapılaşma var. Kanallar, bahçeler ve kafeler içeren küçük bir köyü ziyaret ediyormuş gibi hissediyorsunuz. 

Grund
Grund

Boulevard Franklin Delano Roosevelt boyunca yürüyerek Place de la Constitution‘a ulaşabilirsiniz.   Bu, I. Dünya Savaşı sırasında ölen Lüksemburglulara atfedilmiş bir anıt ve Lüksemburg halkı için özgürlüğü simgeliyor. Buranın hemen ilerisinde yine bir balkon ve yine keyifli bir manzara sizi bekliyor. Bu noktanın altındaki vadi, güzel bir günde yürüyüşe çıkmak için harika bir yer olan Petrusse Vadisi’dir. Vadiye inmek için Adolphe Bridge‘e doğru gitmeniz gerekiyor, burada vadiye inebilirsiniz.Bu köprünün altında ayrıca bisiklet ve yaya bulunuyor.

Adolphe Bridge
Adolphe Bridge

Lüksemburg Yeme – İçme

Yukarıdaki haritada turistik ve keyifli yerleri sizin için işaretledim, fakat yerel halkın özellikle tavsiye ettiği ve gizli kalmış yerleri burada bulabilirsiniz.

Charles Sandwiches

Damak zevkinize uyacak çeşit çeşit sandviç var. Dekorasyonu çok güzel, oturup sipariş verebilir ya da paket olarak alabilirsiniz (paket daha ucuz). Ortalam fiyatları 8-10 Euro arasında. Doyurucu ve lezzetli. Hafta içi her gün akşam 4-6 arası Happy Hour, yani indirimli.

Haritada bulun.

Ci Siamo Pizza

Şehir merkezinden 10 dk uzaklıkta, dekorasyonu harika değil fakat pizzalar çok başarılı. Paket olarak da alıp götürebilirsiniz. Makarnaları, ve şarapları da gayet başarılı. Yerel halka göre şehrin en iyi pizzacısı.

Haritada bulun.

Chocolate House – Chocolate Company Bonn

Bir bardak sıcak çikolata için gidebilir ve 30 çeşit ev yapımı sıcak çikolatadan damak zevkinize uygun olanı seçebilirsiniz. Çikolata, kurabiye ve Pasta çeşitlerini saymıyorum bile. Gülümseyerek oradan çıkacağınıza eminim.

Haritada bulun.

 

Lüksemburg
Lüksemburg

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here