Ukrayna, son dönemlerde sadece Kiev ile değil, diğer şehirleri ile de gündemde. Bunun en büyük nedeni elbette ki, dövizde yaşanan hızlı yükseliş ve vize almada yaşanan sıkıntılar. Ayrıca sadece İstanbul’dan değil, Ankara, İzmir gibi diğer illerden direkt uçuşların artmasıyla gezginler için yeni bir rota doğmuş oldu. Biz de bu kadar avantajı varken, Ankara’dan direkt ve uygun fiyata aldığımız uçak biletimizle Kiev’in yolunu tuttuk. Beklentilerimizin çok üzerinde, oldukça Batılı fakat Sovyetler ruhunu da kaybetmemiş bir şehir bulduk.

… Ve huzurlarınızda bizim gözümüzden Kiev gezi, yeme, içme rehberi…

Ulaşımı Nasıl Sağlayalım?

Bizim çıkış noktamız, yaşadığımız şehir Ankara. Ankara’dan Kiev’e hem Pegasus’un hem de Ukrayna Havayolları’nın direkt seferleri mevcut. Kiev’de iki havalimanı var. Bunlarda ilki Ukrayna Havayolları’nın kullandığı Boryspil Havaalanı; bir diğeri ise Pegasus’un uçtuğu Zhulhany Havalimanı. Pegasus’u tesadüfen tercih etmemize rağmen, aslında ne kadar doğru bir tercih yaptığımızı oraya gittiğimizde anladık. Zira Zhulhany Havalimanı, hem tercih ettiğimiz otele hem de gezi planımızdaki yerlere daha yakındı. Her iki havayolu firmasının arasında çok fazla fiyat farkı olmadığı göz önüne alındığında biletinizi alırken gezi rotanıza ve otelinize bakarak bilet tercihini yapabilirsiniz.

Şehiriçi ulaşımda ise metro kullanımı oldukça pratik ve ucuz. Üstelik Sovyet döneminden kalan birçok metro istasyonunun aslında sığınak olarak da kullanıldığını görünce bir nev’i turistik gezi de yapmış oluyorsunuz. 🙂 Bunun yanında, Kiev’e gitmeden telefonunuza mutlaka UBER’i indirin. Havaalanından otelinize giderken oldukça pratik ve uygun fiyata yolculuk yapabilirsiniz. Ayrıca gezmekten yorulduğunuzda, otele dönmek için metro yerine kullanmayı da tercih edebilirsiniz. 😉

Kiev’in metro haritasını kalacağınız otelden temin edebileceğiniz gibi, haritaya buradaki linkten de ulaşabilirsiniz.

Nerede Konaklayalım?

Bizim tercihimiz, nerede konaklayacağımıza karar veremediğimiz zamanlarda her zaman imdadımıza yetişen Ibis Otellerinden yana oldu. Kiev’de de otel rezervasyonumuzu Ibis Kiev City Center‘dan yaptırdık, otelimizden çok da memnun kaldık.

Kiev araştırmalarınız sırasında karşınıza çıkacak bir diğer alternatif de ev kiralamak. Biz Kiev’de tam olarak ne ile karşılacağımızı bilmediğimizden bu yolu tercih etmedik. Ancak, özellikle kalabalıksanız ve uygun bütçeli bir yer arıyorsanız, bu alternatifi de mutlaka değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Nereleri Gezelim Görelim?

Kiev, Sovyet döneminin izlerini hala bünyesinde taşıyan, beklentilerin oldukça ötesinde bir şehir. Bir yandan kendinizi Avrupa’da bir şehrin sokaklarında gezer gibi hissederken, diğer yandan bir anda kendinizi Sovyet döneminde bulabiliyorsunuz.

Şimdi sıra, alışılagelmiş yerlerin yanı sıra kendi zevkimize göre birtakım eklemeler yaptığımız gezi listesinde…

1.Oleg Antonov Havacılık Müzesi

Oleg Antonov Havacılık Müzesi

Burası şehirde Sovyet dönemini en derinden hissedebileceğiniz yer desem hata etmiş olmam. Zhulhany Havaalanı’na yürüyerek yaklaşık 15-20 dk.lık mesafede bulunan bu müze, üstü açık büyük bir alanda Sovyet döneminde kalma uçakları gezebileceğiniz, özellikle havacılık meraklılarını oldukça tatmin edebilecek bir yer. Yolculuğunuzu Pegasus’la yapacaksanız, Kiev’e indikten sonra, şehir gezinize başlamadan önce burayı ziyaret edip, otelinize gidebilirsiniz.

NOT: Çok fazla eşyanız varsa biraz eziyete dönüşebilir, zira müzenin girişinde eşyalarınızı bırakabileceğiniz bir bölüm yok.

2. Çernobil Müzesi

1986 yılının Nisan ayında meydana gelen meşhur Çernobil faciasına ilişkin bilgi ve belgeleri bulabileceğiniz bu müze, şehrin kuzeyinde kalmakta.Faciaya ilişkin notlara, yazılara, fotoğraflara, facia sırasında kullanılan eşyalara bakarken aslında ne kadar büyük bir acı yaşandığının tanığı oluyorsunuz. Şehri, tarihiyle ve bir bütün olarak tanımak istiyorsanız bu müzeyi listenize dahil etmenizi tavsiye ederim.

3. Volodymyrska Tepesi ve St. Michael Katedrali

St. Michael Katedrali

Çernobil Müzesi’ni gezdikten sonra füniküler ile Kiev’in en güzel parklarından biri olan Volodymyrska Tepesi’ne çıkıyoruz. Bol oksijen eşliğinde, şahane Dinyeper Nehri manzarasıyla parkta kısa bir mola verdikten sonra, St. Michael Katedrali’ne doğru yürüyoruz. Enfes altın kubbesiyle bu katedral, Kiev’in en görkemli ibadet yerlerinden.

4. St. Sophia Katedrali

St. Michael Katedrali’nden çıktıktan sonra dümdüz ilerlediğimizde karşımızda sade güzelliğiyle St. Sophia Katedrali beliriyor. Her ne kadar St. Michael Katedrali kadar görkemli olmasa da yine sadeliği ve güzelliğiyle mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden.

5. Andrievski Yokuşu

Andrievski Yokuşu

Bu yokuş, Kiev’in pahalı restaurantlarının yanı sıra çeşitli dükkanlar ve bolca hediyelik eşya satan tezgahların bulunduğu keyifli bir cadde. Adı üstünde yokuş olması sebebiyle şiddetle bizim rotamızı takip etmenizi tavsiye ederim, zira bu caddeyi yokuş yukarı çıktıktan sonra bizim duyduğumuz sempatiyi duyamayabilirsiniz. 🙂

6. Anavatan (Motherland) ve II. Dünya Savaşı Müzesi

Anavatan (Motherland) Heykeli

Çernobil Müzesi’nden söz ederken belirttiğim gibi, bu şehri tüm tarihiyle öğrenmek istiyorsanız bir sonraki ziyaret noktanız, II. Dünya Savaşı’nı en derinden yaşamış Sovyetler’in o döneme ilişkin bilgi ve belgelerini içeren II. Dünya Savaşı Müzesi olmalı. Müze ziyaretinizden hemen önce veya sonra, aynı alan içinde bulunan ve Kiev’in en önemli simgelerinden olan Anavatan Heykeli’ni zaten göreceksiniz. Bir elinde kılıç, bir elinde üzerinde Sovyetlerin amblemi olan kalkan tutan bir kadın heykeli olan Anavatan Heykeli, II. Dünya Savaşı’nda Nazi-Sovyet savaşını yansıtan en önemli simgelerden.

II. Dünya Savaşı müzesine ilk girdiğinizde karşılaşacağınız, yakın geçmişte Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi esnasında yaşananları gösteren bir sergi alanı. Bu müdahale esnasında hayatını kaybedenlerin fotoğrafları, notları ve yine, bu müdahale esnasında Rusya tarafından zarar verilen araçlar, eşyalar da bu alanda sergilenmekte.

Ayrıca, yine Anavatan Heykeli ile Müzenin olduğu anıt alanda Sovyet dönemine ait askeri uçakların görülebileceği ufak bir bölge de var. Biz, bir gün önce Havacılık Müzesi’nde çok daha detaylılarını gördüğümüzden kısa bir tur attık, ancak Havacılık Müzesi’ni gezme fırsatınız olmazsa buraya da mutlaka bir uğrayın.

Müze ve Anavatan Heykeli hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

7. Mağaralar Manastırı

Mağaralar Manastırı

Burası içinde irili ufaklı kiliselerin bulunduğu dini bir kampüs. Bu bölgenin en önemli özelliği içinde mağaraların bulunması ve bu mağaralarda din adamlarının naaşlarının bulunuyor olması. Dolayısıyla, kampüs, bu özelliğiyle diğer kilise ve katedrallerden ayrı bir konumda. Ancak, dikkat edilmesi gereken konu, gezmeye dalıp mağaraların 16:00 olan kapanma saatini kaçırmamak. Mağaralar, kampüs içinde bulunan gezilecek kiliselerden daha uzak bir bölgede bulunduğundan, mağaraları gezmeyi gezi sonuna bırakmayın. 😉

8. Arsenalna Metro İstasyonu

Nedendir bilmem, Kiev’de beni en heyecanlandıran yer burası oldu. Bu metro istasyonu, dünyanın en derin metro istasyonu unvanına sahip. Bu kadar derin olmasının bir nedeni de, Sovyetler zamanında, gerekli olması halinde, sığınak olarak kullanılabilmesi. Kiev’de metro istasyonları bizim alıştıklarımızın aksine, bu nedenle oldukça derinlere yapılmış. Arsenalna İstasyonu ise, Kiev’de karşılaştıklarımızdan daha da derindeydi. Özellikle Anavatan Heykeli, II. Dünya Savaşı Müzesi ve Mağaralar Manastırı rotanıza bu metro istasyonu ile başlayarak burayı da görmenizi tavsiye ederim.

9. Khreschatyk Caddesi ve Bağımsızlık Meydanı

Khreschatyk Caddesi

Kiev’in en merkezi caddesi olan Khreschatyk Caddesi, etrafında birçok ünlü mağazanın olduğu, bir sürü keyifli restaurant ve pub barındıran oldukça keyifli bir cadde. Bu caddenin en önemli özelliği ise, haftasonları araç trafiğine kapanması. Dolayısıyla, Kiev geziniz haftasonuna denk geliyorsa, bu cadde ziyaretinizi mutlaka cumartesi ya da pazara denk getirerek, insanların keyifle vakit geçirdiği, sosyalleştiği bir yer haline gelmesine tanık olun.

10. Çernobil-Pripyat

Kiev gezimizin bir gününü Çernobil Nükleer Santrali, Çernobil şehri ve Pripyat’a ayırdık. Detaylı gezi rehberi için burayı tıklayabilirsiniz.

Nerelerde Yemek Yiyelim?

Kiev, yemek konusunda verimli bir şehir değil. Ancak, elbette denemesi lezzetli yemekler için gidilmesini tavsiye edeceğim birkaç mekan olacak. Fakat dediğim gibi beklentiyi çok yüksek tutmamakta fayda var.

Geleneksel yemek arayışındaysanız, özellikle Kiev tavuğu (Chicken Kiev) ve Borş Çorbası’nı tavsiye edebileceğim Pervak, mutlaka gitmeniz gereken restaurantlardan. Pervak dışında,  Khreschatyk Caddesi’nde Bağımsızlık Meydanı’na yakın Pivna Duma ve yine Andrievski Yokuşu’na yakın Happy Grill & Bar da keyifli noktalardan. Biz, bira içmek için Arena City içinde bulunan Beer House‘u tercih ettik, ancak çok keyif almadık. Son olarak, Kiev’e gitmişken, şehrin farklı noktalarında şubeleri bulunan Lviv Handmade Chocolates‘ın çikolatalarından almadan kesinlikle dönmeyin.

Şimdiden keyifli geziler…

KIEV HAKKINDA NOTLAR:

  • Müzelerde ne yazık ki İngilizce açıklama bulunmuyor. Müzelerde verimli bir şekilde gezme istiyorsanız İngilizce sesli rehberlerden edinmek şart.
  • Kiev’e giderken yanınızda mutlaka dönüş biletinizin bir çıktısını ve kalacağınız otelin rezervasyonunu bulundurun. Ülkeye giriş vizesiz ve hatta kimlikle olduğundan bu belgeleri yanınızda bulundurmanız önemli.
  • Uber kullanmayı tercih ederseniz internet paketinizin olması önemli. Ancak, onun dışında her yerde internet bağlantısı var. Havaalanında sim kart satan ufak standlar göreceksiniz, internet paketi almak isterseniz buralardan yardım isteyebilirsiniz.
  • Kiev yemeklerinde çokca dereotu kullanılıyor. Benim gibi dereotu sevmeyen biriyseniz, yemek siparişi verirken içinde dereotu olup olmadığını mutlaka sorun. 🙂

Instagram: anilakinatman

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here