Ildırı Köyü

Çeşme de yaşayan çok sevdiğimiz bir büyüğümüzden öğrendiğimiz kadarı ile Homeros, Ildırı için; “Güneşin en güzel battığı yer” demiş. Zaten bir rivayete göre de Homeros Karaburun’da doğmuş. Rengarenk balıkçı kayıkları ile tam bir sahil köyü olan bu köyde güneşin güzel batmaması mümkün değil zaten. Yine bu köyde de şişelenmiş mevsim enginarları, damla sakızları, yemeklik domates konserveleri gibi doğal ürünler bulabilirsiniz.

Ayrıca kazı çalışmaları devam eden ve milattan önce 335 yılında inşa edilmiş olan Erythrai Antik Kentini de ziyaret edebilirsiniz. Yalnız bu bölgenin hak ettiği gibi korunmadığını gördük. Özellikle kazı alanlarına elimizi kolumuzu sallayarak girebilmemiz pek de hoşumuza gitmedi. Turistik olarak da bulunduğu bölgeye değer katan bu tarihi değerler daha özenle korunmalı ve daha keyifli bir şekilde sergilenmeli.

Ulaşım: Alaçatı’dan sahil yolunu kullanarak 25 dakikada ulaşabilirsiniz. İzmir’den ise 1 saat 10 dakikada ulaşabilirsiniz.

erythrai_wep

Yine Ildırı’da pek çok ünlü dizinin çekimi yapılmış ve yapılmaya devam ediyor. İlginizi çekerse şu sıralar ”Hayat sevince güzel” dizisinin seti bu köyde. Zaten ”Fatmagülün suçu ne?” dizi köyün bir anda ünlenmesini sağlıyor. Sanat ve sanatçı nereye giderse oralar hep daha bir güzel oluyor ya da güzellikleri daha da tanınıyor..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here