Aşağı Saksonya’nın güneyindeki Göttingen, Leine Vadisi’nde bir üniversite kasabasıdır. Şehir hayatı, toplamda 45 nobel ödülü ile Almanyanın en başarılı üniversitelerinden biri olan ve zamanında Albert Einstein’ın da bir süre çalışmalar yapmış olduğu Göttingen Üniversitesi etrafında döner. Üniversite, 1734 yılında İngiltere Kralı II. George tarafından kurulmuş olup, Aşağı Saksonya’nın en eski üniversitesidir.

Ulaşım

En yakın hava alanı Hannover’dan ya da Frankfurttan ulaşabilirsiniz. Hannover’dan 1 saat 15 dakikada trenle (ICE) ya da 1 saat 30 dakika da özel aracınızla ulaiabilirsiniz. Franfurttan ise 1 saat 40 dakikada trenle (ICE) , ya da 2,5 saatte arabayla ulaşabilirsiniz. Sadece Göttingen’de vakit geçirmeyi planlamıyorsanız, yol üzerindeki alternatifler nedeni ile araç kiralamayı düşünebilirsiniz.

Konaklama

Göttingen de bir çok seçenek var, şehir merkezinde olan Romantik Hotel Gebhards , tam olarak merkez konumda yer alan Hotel Central  ve yine merkeze yakın olan Elegante Ferienwohnung in der Innenstadt  bizim önerilerimizdir.

Şehir içi Gezilecek Yerler

Ganseliesel (Kaz Kız)

Kaz Kız (Belediye Binası önünde)
Kaz Kız (Belediye Binası önünde)
Kaz Kız
Kaz Kız (Şehir Müzesindeki Orjinali)

Göttingen’in merkezinde eski belediye binası (Altes Rathaus) önünde bulunan heykel Art Nouveau tarzında 1901 yılında yapılmış. Heykel, güzel bir ferforje altında, elinde sepeti ve 3 tane kazı ile bir kızı tasvir ediyor. 

Fakat heykelin ünü, tarzı ya da tasviriden değil bir gelenekle bağlantılı olmasından geliyor. Heykelin yapımı bittiğinde, Göttingen Üniversitesi doktora öğrencileri mezun olduklarında heykeldeki kızı öpmeye ve sepetine de bir çiçek koymaya başlamışlar. Bu bir gelenek halini alınca heykelin bozulma ve tahrip olma riski artmaya başlamış. Bunun üzerine belediye ‘kız öpülmeyecek’ diye bir yasa çıkartmış fakat nafile. Gelenek tam gaz devam etmiş. Yasa ile sonuç alamayan belediye heykelin bire bir kopyasını yaptırıp orijinali ile yer değiştirmiş. Gelenek halen devam ediyor. Yaklaşık 120 yıldır devam eden bu gelenek neticesinde, Ganseliesel dünyada en çok öpülen kız unvanını almış.

Orjinali Stadtisches Museum Göttingen (Şehir Müzesi) de sergileniyor.

Altes Rathaus (Eski Belediye Binası)

Belediye Binası içi
Belediye Binası içi

Göttingen’in eski belediye binası, ilk olarak 1270 yılında yapılmış ve 700 yıldan fazla bir süre şehir idari merkezi olarak hizmet vermiş.

1978’de Turizm Ofisi (Toruist Info) bina içinde hizmet vermeye başlamış. Binanın ana salonu ise düğünlere ve toplantılara kiralanmış. 

Ana salonun tavanındaki kirişler 1400’lü yılların başlangıcına kadar uzanıyor, duvardaki resimler ise 1880’lerde yapılmış. Ana salonu ücretsiz olarak görebilirsiniz. 

Aziz Jacobi Kilisesi

Göttingen

1433’te tamamlanan Gotik kilise, 72 metrelik beyaz barok kubbesiyle eski şehrin en uzun yapısı. Fakat kilise ününü açıldığında 16 panelden oluşan Zebedee’nin oğlu James’in hikayesini anlatan ve açıldığında 16 panelden oluşan sunağa borçludur. Ayrıca bir restorasyon sırasında Kilisenin sütunlarında keşfedilen kırmızı geometrik şekiller ilgi çekicidir.

Göttingen Üniversitesi Eski Botanik Bahçesi

1736 yılında İsviçreli anatomist ve natürist Albrecht Von Haller tarafından kurulan, 8 sera ve açık alanda bulunan 14.000’den fazla tür ile Almanya’nın en büyük botanik koleksiyonlarından biri olan bu botanik bahçe 4,5 hektarlık bir alana kurulmuştur. Bahçenin içinde iç ve dış bölümleri birleştiren tüneller vardır.

Studentenkarzer der Universität Göttingen (Öğrenci Hapishanesi)

Öğrenci Hapishanesi
Öğrenci Hapishanesi

Üniversitenin Wilhelmsplatz 1’deki Aula binasının batı kanadı arkasında, ülkenin en iyi korunmuş öğrenci hapishanelerinden biridir. Evet doğru duydunuz öğrenci hapishanesi. 1800’lü yıllardan 1933’e kadar, itaatsizlik, sarhoşluk, alenen sigara içmek ve hatta hızlı ata binme gibi suçlardan dolayı Üniversite kurulu tarafından hapis cezası verilen öğrenciler burada tutulmuş. 

Öğrenci Hapishanesi
Öğrenci Hapishanesi

20. yüzyılda öğrenciler hapishaneden korkmak yerine burayı havalı görmeye başlamışlar ve en az bir kez buraya girmek için can atar olmuşlar.

Hücrelerin neredeyse tamamı, burada yatan öğrenciler tarafından kömür ve tebeşirle duvarlara yapılmış çizimlerden ve yazılardan oluşuyor.

Hapishane ziyaret için halka açık, fakat sadece rehberli gezi turları kapsamında görülebiliyor.

Stadtisches Museum Göttingen (Şehir Müzesi)

Şehrin son kalan soylu rezidansı olan bina, Braunschweig Şansölyesi Johann von Jageman için inşa edilmiş fakat şu an Göttingen Şehir Müzesi olarak hizmet veriyor. Burada orijinal Kaz Kızı görmeniz mümkün. Ayrıca şehrin reform sürecinden kalan bir çok eser var.  Giriş ücretsiz.

Paulinerkirche (Üniversite Kütüphanesi)

Kilise, 1304’te bir manastır olarak kurulmuş. 1341’den itibaren Saint Thomas Aquinas’ın emanetleriyle donatılmış. 

Üniversite, bu kiliseyi 18. yüzyılda akademik bir ibadet yeri ve kütüphane olarak kullanmaya başlamış. Fakat kütüphane o kadar büyümüş ki, binanın tüm bölümleri kütüphane olarak kullanılmaya başlanmış. Sonrasında bir restorasyon yapılıp 1820’de yine kütüphane ve üniversite kilisesi olarak kullanılmaya başlanmış. Fakat 2. Dünya savaşında ağır hasar almış. Yenilemesi 2000’li yıllarda tekrar yapılırken Ana kütüphane başka bir yere konumlandırılmış ve bina şu an sergi salonu, konferans salonu ve kütüphane olarak kullanılıyor.

Diğer Görülecek Yerler 

Almanya’nın en eski yarı ahşap binaları arasında yer alan ve 1273 yılına dayanan, Rote Strasse 25’teki Gotik ev’i görebilirsiniz.

19. yüzyıl mizahçı ve illüstratörü Wilhelm Busch’ın, gençliğinin büyük bir bölümünü geçirdiği su değirmeni görülebilir.

Otto von Bismarck’ın, Göttingen Üniversitesinde öğrenim gördüğü süre boyunca kaldığı evi Salı Perşembe ve cumartesi günleri ziyaret edebilirsiniz. 

Şehir dışı Gezilecek Yerler

Plesse Kalesi

Plesse Kalesi
Plesse Kalesi

Göttingen’in 10 dakika kuzeyinde, Bovenden köyü üzerinde bir tepede, 12. yüzyılda Plesse Lordunun evi olarak inşa edilmiş bir kale.

17. yüzyılda Otuz Yıl Savaşındaki bir kuşatmadan sonra kale bir harabeye dönüşmüş ve 19. yüzyılın ilk yarısında bir restorasyondan önceki 200 yıl boyunca terk edilmiş.

Restorasyonu tamamlanmış olan kalede yaz aylarında konser etkinlikleri düzenleniyor ve içinde bir restoran hizmet veriyor.

Göttingen’den araba ile 15 dakika ,185 numaralı otobüs ile 50 dakika, uzaklıkta.

Bismarckturm

Alman komutanı ve Alman İmparatoru Otto von Bismarck’ın henüz hayattayken izni ile adını alan ve 1898 de tamamlanan kule 332 metre yükseklikte ortaçağ tarzında altıgen ve dairesel yapılardan oluşuyor.

Göttingen’den araba ile 15 dakika, 72 numaralı otobüs ile 30 dakika uzaklıkta.

Einbeck – PS Speicher

P.S. Speicher Motor Müzesi
P.S. Speicher Motor Müzesi

Einbeck şehrinde bulunan P.S. Speicher adlı müze, Alman motorlarını sergileyen dünyanın en büyük Müzesi. Motor için ise sayılı büyük müzelerinden. 6 katlı olan müzede sadece Alman değil tüm dünya markalarının motorları ve arabaları sergileniyor. Oğlum Alp ile 1-2 saat vakit geçirip çıkarız diyerek gittik fakat 4 buçuk saat kaldık, henüz 1 yaşında olmasına rağmen çok eğlendi. İlginiz varsa vakit ayırıp görülmesi gereken bir yer.

P.S. Speicher Motor Müzesi
P.S. Speicher Motor Müzesi

Göttingen’den araba ile 15 dakika, 230 numaralı otobüs ve akabinde RE2 treni ile 50 dakika uzaklıkta.

P.S. Speicher Motor Müzesi
P.S. Speicher Motor Müzesi

Schloss Berlepsch

Schloss Berlepsch
Schloss Berlepsch

650 yıllık tarihi bir kale hatta şato. Berlepsch ailesi tarafından yapılmış. Etrafı elma ağaçları ile çevrili ve mevsimide giderseniz dalından koparıp yiyebilirsiniz. Müze haline getirilmiş, içinde eski tarzda bir han restoran var. Zaman zaman kılıç, ok müsabakaları, ortaçağ partileri gibi etkinlikler düzenleniyor.

Göttingen’den araba ile 30 dakika uzaklıkta. Toplu taşıma ile ulaşım yoktur.

Hann- Münden

Hann Münden
Hann Münden

600 yıldan eski olan tarihi evleri ile ünlü olan butik bir Aşağı Saksonya şehri. Oldukça keyifli bir yer. Fulda nehri kenarında. 1 saatlik bir gezi ve kahve molası için harika bir alternatif.

Göttingen’den araba ile 40 dakika, R8 treni ile 50 dakika uzaklıkta

Der Mühlenplatz

Der Mühlenplatz
Der Mühlenplatz

Almanyanın ünlü şato ve kalelerinin bire bir minyatürlerinin sergilendiği bir açık hava müzesi. Yaklaşık 15 yıl önce kurulmuş ve 12 sanatçı çalışmış. Oldukça iyi bir iş çıkartmışlar. Çocuklar için çok keyifli olabildiği gibi yetişkinler içinde ilgi çekici bir yer.

Der Mühlenplatz
Der Mühlenplatz

Göttingen’den araba ile 45 dakika uzaklıkta. Toplu taşıma ile 2-3 saati bulduğundan ve 2-3 kez taşıt değiştirmeniz gerektiğinden önermiyoruz.

Kassel – Schlosspark Wilhelmshöhe (Park)

Bergpark - Kassel
Bergpark – Kassel

Kassel şehrinde bulunan bu park dünyanın dağ yamacı üzerine kurulmuş en büyük 2. parkı, Avrupanın ise en büyük parkıdır. 150 yılda tamamlanmış ve Unesco Dünya Mirasları listesinde de kendisine yer edinmiştir. Parkın en üst noktasında Herkül anıtı vardır, bu anıt aynı zamanda Kassel’in de simgesidir. Keyifli doğa ile iç içe olan bu parkı ziyaret edecekseniz spor ayakkabınızı ve suyunuzu almayı unutmayın.

Büdingen

Büdingen
Büdingen

Çok iyi korunmuş bir ortaçağ şehri. 2 kez veba, tüm şehri kaplayn büyük bir yangın, bir çok insanın ölümüne neden olan cadı avları, 30 yıl savaşları ve yıllar süren işgaller gibi bir çok badire atlatmasına rağmen ayakta kalmayı başarmış bir şehir. Girişinde bulunan Kudüs Kapısı, şehirle aynı ismi taşıyan kalesi ve kale surları en ünlü yerleri.

Büdingen
Büdingen

Frankfurt üzerinden araba ile Göttingene ulaşmayı planlıyorsanız uğramanızı tavsiye ederiz.

Yeme – İçme

Yeme-İçme
Yeme-İçme

Almanyada Türk dönerleri herzaman favorilerimizden olmuştur, çoğu zaman Türkiyenin en ünlü dönerlerinden çok daha güzel döner bulabiliyorsunuz.

Göttingen tipik bir Alman şehri, bunun üzerine birde Göttingen’in üniversite şehri olması eklendiğinde her çeşit mutfağı ve lezzeti bulabilirsiniz. Burada çok ünlü bir yer ya da denenmesi gereken özel bir lezzet olmadığından özel bir tavsiyemiz yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here