Riomaggiore

Riomaggiore Cinque Terre denilince çoğu insanın aklına gelen ilk yer. Fotoğrafları ile Cinque Terre’yi ünlendirdiğini bile söyleyebiliriz. Bölgeyi ziyaret edenlere göre 5 köyden en romantiği.

Cinque Terre
Riomaggiore

Ana caddesi olan Via Colombo üzerinde restoranları barları ve Cinque Terreye özgü evleri var. Fakat eskiden bu caddeden Rivus Mayer isimli bir nehir akmaktaymış. Bu bölgedeki renkli evlere ise Case Torri deniliyor.

Via Colombo

Denize girmek için pek uygun bir köy değil ama köyde Fassola Beach isimli güzel bir plaj var (Spiaggia di fassola). Kıyıdan denize doğru baktığınızda sol taraftaki merdivenlerden çıkarak ulaşabilirsiniz. Eğer feribotla gelecekseniz plaja yakın bir indirme noktasında ineceksiniz. İstasyondan çıktığınızda ise yine denize bakarak sol tarafatan ulaşabilirsiniz.

Riomaggiore

Köyün doğusunda Torre Guardiola isminde bir botanik bahçe var. Hem manzarasının keyfini çıkarabilir, hem yörenin bitki örtüsünü görebilir, hem de ilginiz varsa bölgedeki çoğu kuşu burada gözlemleyebilirsiniz. Yalnız biraz uzak. Fossola Plajının kenarından bir patika ile ulaşabilirsiniz.

Ulaşım

Trenle, feribotla ve araçla ulaşım mümkün. Fakat aracınızla gelecekseniz biraz uzağa park etmek zorundasınız. Ayrıca yüksek sezonda park yeri bulmakta da zorlanabilirsiniz.

Manarolla‘dan ise Via Del Amore (Aşıklar yolu) patikasını kullanarak yüreyerek gelebilirsiniz. Fakat bu yol yüksek sezonda kapalı olabilir. Hem yolu korumak hem de buradan geçen insanları korumak adına böyle bir uygulama var.

Konaklama

Köyde hotel, hostel ve airbnb evleri gibi çeşitli konaklama imkanları var. Otel olarak denizin hemen yanına nispeten uygun fiyatlı olan Alla Marina Affittacamere yi önerebiliriz. Fakat araçla gelecekseniz biraz uzağa parketmeniz gerkecek. Cinque Terre sayfamızdaki konaklama önerilerini de okumanızı tavsiye ederiz.

Yeme İçme

Mamma Mia dan külahta kızarmış deniz mahsülleri alabilirsiniz. Bizim çekirdek külahları gibi kağıt külaha seçeceğiniz deniz mahsüllerini alıp elinizde yiyerek gezebilirsiniz.

Dav Cila Restoranında deniz mahsülleri yiyebilirsiniz. Özellikle soğuk meze ve beyaz şarap deneyebilirsiniz. Elma ve Limonlu Tuna balığı ve Limonla marine edilmiş ançüez restoranın ünlü yemekleridir.

İtalyan mutfağı için La Lampara’yı, Şarap ve Fastfood için La Conchiglia’yı deneyebilirsiniz.

Ayrıca La Lanterna’da ”tegame di acciughe alla vernazzana” deneyebilirsiniz. Bu bölgenin spesyalidir. Fırınlanmış Ançuez, patates otlar ve taze domatesle yapılır.

Riomaggiore
tegame di acciughe alla vernazzana
Çağlar Yavaşoğlu
Çağlar Yavaşoğluhttp://caglaryavasoglu.com
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir, Amatör fotoğrafçı ve gezgin, Amatör Marangoz
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

2 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Tarih:

İlginizi Çekebilir
Related