Monterosso Al Mare

Monterosso Al Mare, Cinque Terre’nin en büyük yerleşim yeri. Eski ve Yeni Köy olarak iki kısma ayrılıyor. Yeni köye Fegina deniliyor. Bu iki köy birbirine bir tünel ile bağlanıyor.

Eski köyün etrafını Firschi kalesinden kalan kale duvarları çevreliyor ve dar italyan sokakları çok keyifli. Diğer köylerde olduğu gibi burada da renkli evler köyün temasını oluşturuyor. Alışveriş yapabileceğiniz iki ana caddesi var. Plajı kum ve deniz temiz. Köyün meydanında ise St. John the babtist kilisesi var. San Cristoforo tepesine tünelin çıkışından ulaşabilirsiniz, buradan panaromik bir Monterosso Al Mare manzarası sizi bekliyor olacak.

Cinque Terre
Monterosso Al Mare

Yeni köy ( modern ya da fegina adıyla da geçer) adı üzerinde daha modern ve sonradan kurulmuş. Sahil şeridini plaj, oteller, restoranlar ve kafeler oluşturuyor. 2 plajı var diyebiliriz. Bunlardan biri, koruma altına alınmış ve çevresi demir iskele ile örülmüş olan 82 metre yüksekliğindeki Neptün heykelinin yanında. Şezlonglar 15€ kişi başı. 2 plajı birbirinden bir otopark ayırıyor. Diğeri ise tünel ile otopark arasında. Buranın tünele yakın kısmında deniz daha berrak ve keyifli.

Monterosso Al Mare
Eski Köy

Monterosso Al Mare bebekle & çocukla rahatlıkla gezebileceğiniz bir yer. Hatta Cinque Terre bölgesindeki en çocuk dostu köy burası. Bebek arabası için gayet uygun, ayrıca park ve bahçeleri var.

Cinque Terre
Monterosso Al Mare

Ulaşım

La Spezia’da kalacaksanız burası La Spezia’ya en uzak köy. Fakat araçla gelecekseniz araç için en ulaşılabilir olanı. Arabanızı şehir merkezine park edebilirsiniz. Saati 2€.

Tren ve feribot diğer ulaşım araçları. Daha detaylı ulaşım bilgisini Cinque Terre sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Tren istasyonu yeni köydedir.

2 köy arasındaki uzaklık 10-15 dk yürüme mesafesi. Fakat bu iki köy bitişik olduğundan kafelerin restoranların arasından yürüyerek diğer köye ulaşabiliyorsunuz.

Yeme İçme

Restoran olarak; Ristorante Moretto’yu ve yemek olarak; Somonlu Ravioli ve beyaz tatlı şarap öneririz. Özellikle bölgenin ev yapımı şarapları çok güzel. Deniz ürünleri için Belverde ve Micky, Trattoria için de Oscar önerebileceğimiz yerler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz