Cinque Terre


Cinque Terre
Liguria bölgesinde yer alan 5 köyün toplu olarak adıdır. Zaten Cinque Terre Türkçe 5 köy demektir. Zamanla 6. köy, 7. köy vs. diye bu bölgedeki diğer köylerde listeye turistler tarafından eklense de aslen 5 köyden oluşur. Bu köyler 12. yüzyıl civarlarında kurulmuştur ve şu an İtalya’da Milli Park statüsündedir, ayrıca UNESCO Dünya mirasları listesinde yer alır.

Köylerimiz güneyden kuzeye doğru sırasıyla;

Cinque Terre
Riomaggiore
Cinque Terre
Manarolla
Cinque Terre
Corniglia
Vernazza
Cinque Terre
Monterosso Al Mare

Kaç Gün

Bu köyleri sindire sindire gezmek istiyorsanız ve denize de gireriz diyorsanız; en az 4 gün, biz biraz daha hızlı görelim ama keyif de alalım diyorsanız 3 gün, sadece dolaşıp fotoğraf çekeceğiz belki yarım gün denize gireriz yeter bize diyorsanız 2 gün ayırmanız gerekecektir.

Konaklama

Cinque Terre dünyaca ünlü bir yer ve her daim turistlerle dolu. Bu nedenle köylerde konaklama ucuz değil. Yüksek sezonlarda yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Ama köylerde konaklamak istiyorsanız önerimiz Monterosso Al Mare‘dir. Otel olarak; Hotel 5 Terre ye göz atabilirsiniz. Bölgede hem uygun fiyatlı hemde yeri güzel olan bir otel. Alternatifi; La Spezia’da konaklamak ve Cinque Terre’ye günübirlik turlar düzenlemek. Casa Di Simone fiyat açısından ve tren istasyonuna yakınlığı açısından önerebileceğimiz bir otel. La Spezia’dan Cinque Terre’ye arabanızla ya da trenle çok hızlı ulaşabilirsiniz. En fazla 40 dk (Monterosso Al Mare) sürecektir. Ayrıca buradan Lerici, Pisa, Floransa gibi yerlere daha yakın olacaksınız. Köylerin çoğuna araçla girmek yasaktır bilginize.

Ulaşım

En hızlı ve kısa ulaşım yolu Uçakla Pisa‘ya gidip ordan Cinque Terre’ye ulaşmak (Araç, Tren ya da otobüs).

Eğer köylerden birinde konaklayacaksanız ihtiyacınıza göre Cinque Terre Pass alıp Trenle köyler arasında gezebilirsiniz.

La Spezia’da konaklayacaksanız yine Cinque Terre Pass alabilirsiniz ya da araç kullanarak ulaşabilirsiniz. Araç kullanmayı tercih edecekseniz yolların virajlı ve dar (ama düzgün ve asfalt) olduğunu göz önüne alın, fakat muhteşem bir manzara sizi bekliyor olacak.

Motor kullanmayı düşünürseniz en iyi seçeneklerden biri olacaktır.

Cinque Terre Pass : Bu bilet size seçeceğiniz opsiyona göre sınırsız tren kullanımı ve patika yollara giriş hakkı veriyor. Buradan saatleri ve fiayatları görebilirsiniz.

Ayrıca feribotta kayda değer bir seçenek Portovenere den ( La Spezia ya 15 dk) kalkan freibotları kullanabilirsiniz. Tren gibi günlük pass alabilir ve sınırsız kullanabilirsiniz ya da tek yöne bilet alıp dilediğiniz güzergahta seyahat edebilirsiniz. Daha detaylı bilgi ve fiyatları buradan öğrenebilirsiniz.

Tavsiyemiz; Tren kulanmanız fakat en az bir kez de feribotu denemeniz olacaktır. Feribot sırası bunaltıcı olabiliyor. Araç için park ücretleri saati 1,5 eurodan başlıyor.

Patikalar & Trekking

Cinque Terre köylerin arasındaki patika yolları ve trekking rotaları ile ünlü bir yer. Deniz kenarından, doğanın içinde, bağların arasında keyifli rotalar sizi bekliyor.

Bu rotalardan en bilineni Riomaggiore ve Manarolla arasındaki Via Del Amore yani Aşk yolu. Aşağıda ana rotaların yürüyüş ve trenle ne kadar süreceğini gösteren ufak bir tablo hazırladık.

Cinque Terre
Köyler arası mesafe ve ulaşım

Yeme İçme

Cinque Terre’nin; deniz mahsülleri, şarabı, dilim pizzaları ve dondurması meşhurdur. Köylerin sayfalarında yeme içme tavsiyelerimizi bulabilirsiniz.

Öneriler

  • Kalabalıktan kaçınmak için yüksek sezonda gitmemeye özen gösterin.
  • Trenle La Spezia dan çıkacaksanız sabah erken saatlerde çıkmaya gayret edin ( Kalabalık)
  • Araba ile gidecekseniz en az iki şehre trenle gidin, Monterosso Al Mare park açısından daha rahat ve park yeri merkezde, diğer köylerde park yeri uzak.
  • Yolu korumak adına Aşk Yolu yüksek sezonda kapalı olabiliyor.
  • Deniz gittiğiniz köylerde sizi cezbedecek hazırlıklı olun.

Bebekle Cinque Terre

Bebekle Cinque Terre biraz zorlu olabilir. Manarolla ve Riomaggiore’de bebek arabası sıkıntı yaratabilir ama mücadele ederim derseniz kullanılmayacak gibi değil. Biz bu iki köyde kanguru kullandık, biraz yorucu oldu ama bir problem yaşamadık. En rahat ettiğimiz yer Monterosso Al Mare oldu. Corniglia ve Vernazza da bebek arabası ile yokuş çıkmak durumunda kaldık. Genel olarak; 2 yaşına kadar biraz zorlu, daha sonraki yaşlarda daha kolay olacaktır diyebiliriz. Bebeğinizi güneşten korumanız, iyi bir şapka ve güneş kremi sürmenizi öneririz. Birde yeriniz varsa ufak bir şemsiye güneşten korumak için çok faydalı olacaktır (Sıra beklerken çok faydalı). Yanınızda zaten suyu yemeği olacaktır. Bebekle Gezmek Yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Çağlar Yavaşoğlu
Çağlar Yavaşoğluhttp://caglaryavasoglu.com
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir, Amatör fotoğrafçı ve gezgin, Amatör Marangoz
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

2 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Tarih:

İlginizi Çekebilir
Related