Tarih ve müze meraklısı olup da Ankara’da yaşayanlar için ne yazık ki çok alternatif yok. Ancak, kısa bir yolculukla farklı deneyimler edinebilceğiniz ve çoğunlukla Polatlı bölgesinde bulunan bir kaç rotadan bahsetmek isteriz. Bu sefer Ankara sınırlarında bulunan ve şehir merkezine yaklaşık yarımşar saatlik araba yolculukları ile gidilebilecek 3 ayrı noktaya şu sırayla bir göz atalım.

  1. Malıköy İstasyon Müzesi
  2. Alagöz Karargah Müzesi
  3. Gordion Antik Kenti

gordion_map

Ulaşım: Yukarıda ki haritadan da görebileceğiniz gibi Malıköy kavşak ayrımından hem Malıköy İstasyon Müzesine, hem de Alagöz Karargah Müzesine gidebilirsiniz. Daha Sonra Eskişehir yolu üzerinden haritadaki rotayı da takip edebilirsiniz, ya da düz devam ederek şehir içine girmeyerek Beylikköprü kavşağından da giriş yapabilirsiniz.


Malıköy İstasyon Müzesi

img_7391

Sakarya Meydan Muharebesi esnasında kilit bir üst olarak hizmet vermiş olan bu istasyon, aynı zamanda lojistik ile malzeme ve mühimmat tedariki için dağıtım noktası olarak kullanılmıştır. Bununla birlikte, hem yaralı askerleri tedavi eden bir hastane hem de askeri uçakların kullandığı bir pist olarak da hizmet vermiştir.

Müzeyi gezerken o dönemde kilit rol oynamış ve bu müzede sergilenen vagonlar ile o zamanki uçakların aslına uygun yapılmış replikalarını görebilirsiniz. Ayrıca müze içersinde bulunan mankenlerle muharebenin canlandırılması yapılmakta aynı zamanda Atatürk’ün bazı eşyaları da sergilenmektedir. Özetle, bahçesi ve içeriği ile keyifli bir müze.

Ne acıdır ki, müzelerimiz ve tarihi değerlerimizi koruma konusunda oldukça zayıf bir milletiz. Malıköy İstasyon Müzesi’ne girdiğinizde de ilgisizlik ve bakımsızlık ilk göze çarpan detay. Ancak yine de yolunuz o taraflara düşerse, kısa bir vakit ayırarak o günlerin hatrına selam etmeyi es geçmeyin.

Müzeye ilişkin daha detaylı bilgi için tıklayınız.

img_7392


Alagöz Karagah Müzesi

img_7411

Atatürk’ün 1921 yılında karargah olarak kullandığı bu ev, Malıköy İstasyonuna 10km uzaklıktadır. Ev aslında yerel bir çiftlik sahibine ait iken, 1965 yılında sahipleri tarafından müze olarak hibe edilmiştir. 10 Kasım 1968 de ilk açılışı yapılan müze daha sonra Atatürk’ün eşyaları ile karargah zamanına uygun olarak dekore edilip restore edilmiş ve 1983 yılında müze olarak Anıtkabir Komutanlığı tarafından tekrar hizmete açılmıştır.

İpucu: Müze gittiğinizde kapalı ise, geri dönmeyin ve yerel halka durumu bildirin, müzenin görevlisi  gelip müzeyi gezmeniz için size kapıyı açacaktır.

23 Ağustos-13 Eylül 1921 tarihleri arasında Sakarya Meydan Muhaberesi’nin büyük bölümünü buradan yürüten Atatürk, savaşın gidişatına ilişkin çok önemli karaları bu karargahta vermiştir. Bu detayları düşünerek bu müzeyi gezdiğinizde insanı derinden etkileyen bu yerde Atatürk’ün kaldığı oda, yemek odası, yaverler odası, dinlenme odası canlandırma yapılarak düzenlenmiş ve keyifle gezeceğiniz bir yer haline getirilmiştir.

Müzeye ilişkin daha detaylı bilgi için tıklayınız.


Gordion Antik Kenti

gordion

Gordion Antik Kenti, Polatlı’yı geçtikten sonra, Ankara’ya yaklaşık 90 km mesafede bulunan bir antik kent. Bu kentten çıkarılan eserler ise yine aynı bölgedeki Gordion Müzesi’nde meraklılarını bekliyor.

Tarihi çok eskilere dayanan Gordion, Frigya’nın başkenti olup, geçmişi tunç ve demir çağına kadar gitmektedir. O döneme ait çanak-çömlekler, demir aletler ise Gordion Müzesi’nde sergilenmektedir. Daha detaylı bilgi için Gordion Müzesi’nin sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

img_7409
Kral Midasın mezarına giriş

Bizim burayı ziyaretimizde en çok ilgimizi çeken yer, her ne kadar eşek kulaklı Midas’ın olduğu düşünülse de bu konuda kesin bir bilgiye sahip olunamayan ve Gordion Müzesi’nin tam karşısında yer alan Midas Tümülüsü oldu. Çoğunlukla Frig başkenti Gordion’da görülen tümülüsler, ölen kral ya da zenginlerin mezarlarının üzerine toprak yığarak tepecikler meydana getirilmesiyle oluşturulan bir çeşit anıt mezar. Tümülüslerin bulunması ve halkın ziyaretine açılması projesiyle, Zonguldaklı madenciler tarafından mezar odasına giden tüneller kazılmış ve küçük bir koridor oluşturularak ziyarete açılmıştır.

img_7406
Kral Midasın Mezarı

Özellikle tarihe merakınız varsa, son derece etkileyici bu müzeyi yaklaşık 1 saatinizi ayırarak deneyimleyebilirsiniz.

Görüleceği üzere, Ankara her ne kadar müze bakımından kısır olsa da, kısa bir yolculukla ulaşabileceğiniz çok farklı tarihi mekanlar mevcut. Bir haftasonu, kısa bir araba turuyla, tüm bu yerleri görebilir, yakın ve uzak geçmiş hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Keyifli geziler…

NOT: Malıgöz İstasyon Müzesi ve Alagöz Karargah Müzesi yazısı, Çağlar Yavaşoğlu tarafından hazırlanmıştır.

Instagram: anilaakin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here